Festiwal Górnej Odry wygrał konkurs Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny, zdobywając certyfikat tej organizacji. Drugim sukcesem było zwycięstwo w plebiscycie internautów.
"Postęp choroby SM, zwłaszcza niepełnosprawności ruchowej, był zdecydowanie niższy u pacjentów leczonych bardzo aktywnie od samego początku" – stwierdził w rozmowie z PAP dr n. med. Robert Bonek, ordynator Oddziału Neurologicznego i Neuroimmunologii Klinicznej Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu.
Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) przekazała harmonogram działania systemów rozliczeniowych na ostatni roboczy dzień 2022 roku. Na piątek 30 grudnia zaplanowano dwie sesje, pieniądze wysłane później dotrą do odbiorców już w nowym roku, przy czym mowa o zwykłych przelewach. Błyskawiczne działają bez przerw, są jednak płatne.
Uczniowie „Korfantego” już są myślami w 2023 roku, kiedy wiosną wyjadą na praktyki zawodowe do Portugalii. Młodzież wyruszy do Lizbony, gdzie nie tylko będzie doskonaliła się w swojej przyszłej profesji, ale również poznawała kulturę tego miasta, jak i całego kraju.
Jastrzębie-Zdrój zyska połączenie kolejowe z Katowicami, dzięki Rządowemu Programowi Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r. - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na zaprojektowanie zadania „Uzupełnienie sieci kolejowej o połączenie kolejowe Jastrzębia-Zdroju z Katowicami”...
Pracownicy firmy Szkolenie i Górnictwo w JSW otrzymają więcej za tak zwane „flapsy”, czyli posiłki profilaktyczne. Porozumienie w tej sprawie podpisano 27 grudnia. Od 1 stycznia 2023 wzrosną także wynagrodzenia w firmie.
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach zakończyli wątek śledztwa, dotyczącego dwóch zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się organizowaniem nielegalnych gier hazardowych na automatach. Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 35 osobom, w tym 10 funkcjonariuszom Krajowej...
Stara wiślańska karczma kryje ciekawe tajemnice. Niegdyś, w XVIII wieku, była schronieniem dla ludzi przychodzących z odległych przysiółków na nabożeństwo do kościoła ewangelickiego. Korzystały także z niej dzieci uczęszczające do szkoły. Teraz w budynku mieści się muzeum, skrywające wiele ciekawych eksponatów i opowieści.
Szczepienia dla dzieci uchodźców są bezpłatne i obowiązuje je polski kalendarz szczepień. Brakujące można szybko uzupełnić. Pediatra dr n. med. Alicja Karney z Instytutu Matki i Dziecka, ekspertka kampanii „Powiedz TAK szczepieniom”, wyjaśnia, dlaczego warto zachęcać naszych gości do szczepień.
Przed pierwszymi zawodami noszono śnieg w skrzyniach i koszach, aby wysypać je na skocznię narciarską, usytuowaną nad jednym ze zboczy, opadającym do Doliny Mikołaja w Parku Zdrojowym. Jednak w nocy z piątku na sobotę obfite opady białego puchu ucieszyły wszystkich. W niedzielę można było rozegrać pierwsze jastrzębskie zawody w skokach...
Święta Bożego Narodzenia gromadzą rodziny przy wigilijnym stole. Pada wiele życzeń, głównie dotyczących naszych relacji międzyludzkich. Jakie są - takie na co dzień, nie tylko od święta. Czy poza tradycyjnym i trochę zdawkowym „dzień dobry”, mamy ze sobą jakiś głębszy kontakt?
Czym różniła się sośnina od choinki? Dlaczego gospodarze straszyli drzewa siekierą? I jaka była symbolika rzucania ziarnem w proboszcza? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek znaleźliśmy w dawnych Nowinach.
Uczniowie Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju, klasy gastronomiczne, zachęcają do wykonania drożdżowej gwiazdy z makiem. Przepis jest sprawdzony. Został wykonany na zajęciach zawodowych w grudniu.
Wróżenie z siana i szczekania psów, zszywanie wiernych podczas pasterki i... nadzwyczajna aktywność złodziei - między innymi o tym pisano w dawnych Nowinach przy okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Jest mistrzynią pierogów, ale i inne dania nie mają przed nią tajemnic. Uśmiechnięta, otwarta na ludzi, pracowita. Tola, a właściwie Antonina przyjechała do Polski z Ukrainy. Wraz z rodziną uciekała przed wojną. Teraz mieszka w Jastrzębiu. Ona i jej rodzina będą mieć dwie wigilie - jedną 24 grudnia, a drugą 6 stycznia.
Już przełamali się opłatkiem i zjedli tradycyjną wieczerzę wigilijną. Były życzenia i prezenty. Prawie tak, jak w każdym domu. Prawie, bo wszystko odbyło się w baraku na dwa dni przed 24 grudnia. Pomieszczenia, w których mieszkają, są pozbawione łóżek. Śpią na podłodze, obok tobołków stanowiących ich cały dobytek. Tak wygląda...
Ile potraw powinno znaleźć się na wigilijnym stole? Co jedli biedni, a co bogaci mieszkańcy ziem polskich? Jakimi potrawami z wigilijnego stołu dzielono się ze zwierzętami i dlaczego? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek znaleźliśmy w dawnych Nowinach.