Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Podziemny przekop połączył dwie kopalnie JSW. To zapewni działalność na lata

Strategiczna inwestycja, która zapewni kopalni Budryk działalność do 2077 roku, osiągnęła kluczowy etap. Podziemne połączenie wentylacyjne kopalni Budryk z Ruchem Knurów zostało zrealizowane.

Podziemny przekop połączył dwie kopalnie JSW. To zapewni działalność na lata Dawid Lach JSW
Realizacja inwestycji łączącej obie kopalnie, to jeden z elementów strategii JSW, która ma za zadanie zwiększyć efektywność pracy kopalń należących do JSW.

Strategiczne połączenie

Inwestycja wpisuje się w realizację programu „Efektywna Kopalnia”, który jest fundamentem realizacji Planu Strategicznej Transformacji. Obejmuje ponad dwadzieścia inicjatyw, których realizacja przyniesie wzrost wydobycia węgla koksowego i obniży koszty jego wydobycia. Dotyczą czterech obszarów, takich jak: planowanie i prowadzenie robót przygotowawczych, planowanie i prowadzenie robót eksploatacyjnych, planowanie czasu pracy oraz optymalne wykorzystanie majątku.

– Zakończenie tego zadania to ważny krok w realizacji strategii Spółki do 2030 roku oraz założeń optymalizacji i zwiększenia efektywności wydobycia wskazanych w Planie Strategicznej Transformacji. Inwestycja umożliwia eksploatację węgla w nowych partiach złoża Budryk, a także eliminuje konieczność budowy nowego szybu wentylacyjnego w zachodniej części KWK Budryk – mówi Ryszard Janta, prezes zarządu JSW.

Znaczne wyzwanie

Realizacja inwestycji łączącej obie kopalnie, to jeden z elementów strategii JSW, która ma za zadanie zwiększyć efektywność pracy kopalń należących do JSW. Podziemne połączenie stanowiło wielkie wyzwania dla zespołów projektowych oraz inżynierskich.

– Zbicie wyrobisk górniczych pomiędzy kopalniami oddalonymi od siebie o około 7 km, stanowiło duże wyzwanie dla mierniczych górniczych, ponieważ do tego celu należało wykonać od podstaw orientację sytuacyjno-wysokościową obu kopalń, w powiązanych ze sobą układach współrzędnych. To trudne wyzwanie zespół zrealizował precyzyjnie, określając punkt zbicia z dokładnością wręcz do centymetrów – podkreśla Adam Rozmus, zastępca prezesa JSW ds. technicznych i operacyjnych.

Co w planach

Kolejnym etapem realizacji inwestycji jest budowa nowej stacji wentylatorów oraz modernizacja szybu Aniołki. To przedsięwzięcie stanowi istotny element rozwoju obu zakładów, otwierając przed nimi nowe możliwości i zwiększając efektywność wydobycia.

– Modernizacja szybu oraz budowa nowej infrastruktury wentylacyjnej to inwestycja, która przyniesie wymierne korzyści na lata. Nowoczesna stacja wentylatorów oraz przebudowana infrastruktura szybu umożliwią efektywne zarządzanie siecią wentylacyjną obu kopalń, obniżenie poziomu zagrożenia metanowego oraz zwiększenie wydatku powietrza, co przełoży się na lepsze warunki klimatyczne w rejonach eksploatacji. Można powiedzieć, że od teraz kopalnie mają wspólne „płuco” – mówi Jarosław Rutkowski, dyrektor KWK Budryk.

JSW: To wielki sukces

Prace związane z drążeniem ponad 6900 metrów wyrobisk realizowane były przez brygady własne kopalni Budryk oraz brygady PBSz SA.

– Realizacja tak skomplikowanego projektu wymagała nie tylko zaawansowanych rozwiązań technologicznych, ale przede wszystkim ogromnego zaangażowania i determinacji zespołu. Nasze brygady wykazały się najwyższym poziomem profesjonalizmu, precyzją oraz skutecznością w realizacji tego wymagającego zadania. Sukces tego przedsięwzięcia to efekt ciężkiej pracy i doskonałej współpracy wszystkich zaangażowanych stron, za co chciałbym serdecznie podziękować całemu zespołowi. Jednocześnie nasze brygady kontynuują prace związane z modernizacją szybu Aniołki, co stanowi kolejny ważny etap tej strategicznej inwestycji – podsumowuje Marcin Mieszczak, prezes PBSz.

Dzięki tej inwestycji kopalnia Budryk zyska możliwość dalszego rozwoju oraz zwiększenia efektywności wydobycia. To jeden z elementów, który został wpisany do Planu Strategicznej Transformacji, który od końca listopada 2024 roku jest realizowany w GK JSW.

Kolejnym etapem jest budowa nowej stacji wentylatorów oraz modernizacja szybu Aniołki. / fot. Dawid Lach
Kolejnym etapem jest budowa nowej stacji wentylatorów oraz modernizacja szybu Aniołki. / fot. Dawid Lach

źr. JSW

Sklep.nowiny.pl
Kursy InspiratON

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
J
~JózefP (37.31. * .54) 31.03.2025 07:45

Ta kopalnia może będzie i fedrować ale napewno nie jako jsw bo ta ma iść wkrótce do całkowitej likwidacji i zmiany właściciela .

H
~Helga (188.137. * .109) 30.03.2025 13:14

Jak wybudowali chodnik który połączył KWK Anna z KWK Rydułtowy to kopalnię w Pszowie zamkneli.