Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Te zabawki lepiej wyrzucić! Przekraczają dopuszczalne stężenia ftalanów [LISTA] 

UOKiK wziął pod lupę zabawki dla dzieci. Sprawdzono 220 różnych produktów - lalki, piłki, dmuchane koła do pływania, skakanki i wiele innych. Aż w jednej trzeciej z nich wykryto różnego rodzaju nieprawidłowości - w tym m.in. przekroczenia...

W którym szpitalu w regionie rodzi się najwięcej dzieci? Gdzie wykonuje się najwięcej cesarskich cięć? 

Przeanalizowaliśmy zakres danych obejmujących lata 2010-2023, aby zobrazować, w którym szpitalu przychodzi na świat najwięcej dzieci. Sprawdziliśmy także, ile dzieci rodzi się przez cesarskie cięcie i jaki procent całości one stanowią....

NOP-y po szczepieniu na Covid-19. Ile odszkodowań wypłacono, za co i po jakich szczepionkach? [ANKIETA] 

Po pół roku od utworzenia Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych, Rzecznik Praw Pacjenta podsumowuje zgłoszone dotychczas przypadki i wydane w tym czasie decyzje. Przyznano łącznie ponad 2,2 mln złotych odszkodowań z tytułu działań...

Premier o nowych obostrzeniach w walce z koronawirusem [WIDEO] 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne rygory w walce z koronawirusem. Jakie obostrzenia czekają nas w najbliższych dniach?

Pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Żorach. Zamknięte place zabaw! 

Jak poinformowały dziś władze miasta, w Żorach odnotowano pierwszy przypadek osoby zarażonej koronawirusem. Pomieszczenia w miejscu zamieszkania zostały zdekontaminowane. 

Czy można przejechać przez granicę do pracy w Czechach? INFORMACJE, WZÓR ZAŚWIADCZENIA 

Mimo zamknięcia granic, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia, że Polacy wyjeżdżający do pracy w Czechach nie będą objęci kwarantanną. 

Koronawirus - wszystko co powinieneś wiedzieć [NAJNOWSZE DANE, UBEZPIECZENIA, PRZYPADKI W REGIONIE, ZAPOBIEGANIE] 

Słowo "koronawirus" od kilku dni nie schodzi z ust mieszkańców regionu. Tym bardziej, kiedy od niedzieli pojawiają się kolejne przypadki zarażonych, przewożonych na oddział zakaźny do raciborskiego szpitala. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze...

8 mln Polaków regularnie pali, a 70 tys. umiera corocznie z powodu chorób odtytotniowych 

Autorzy raportu „Palenie tytoniu najważniejszy czynnik wpływający na zdrowie Polaków” twierdzą, że dla poprawy zdrowia Polaków kluczowa jest redukcja liczby palaczy. 

Problemy z alkoholem można pokonać. Za nami konferencja z okazji Światowego Dnia Trzeźwości w Żorach 

15 kwietnia na całym świecie obchodzony był Dzień Trzeźwości. W tym dniu w żorskim kinie „Na Starówce” odbyła się konferencja, podczas której zwrócono uwagę na zagrożenia związane z nadmiernym spożyciem alkoholu, a przede wszystkim zaprezentowano, gdzie można uzyskać pomoc kiedy ten problem dotknie nas lub naszych bliskich.

Polacy wciąż oszukują. W 2023 r. ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na ponad 29 mln złotych 

– Głównym powodem oszukiwania ZUS na zwolnieniach lekarskich jest potrzeba odpoczynku, który może też oznaczać czas na hobby lub nawet remont mieszkania. Ponadto, duży wpływ mają nasze relacje z szefem - mówi ekspert z platformy ePsycholodzy.pl.

Białe plamy na samorządowej mapie Polski. Gdzie znikają apteki? 

2 000. Tyle aptek zniknęło z mapy Polski od 2018 roku, czyli od ostatnich wyborów samorządowych. Niechlubny poczet „znikających aptek” otwiera województwo dolnośląskie, za nim plasuje się łódzkie i podkarpackie. Nie lepiej jest w województwie śląskim i naszym regionie. 

Polacy na L4 według ZUS-u. Wyraźnie widać epidemię bólu pleców i pandemię chorób psychicznych 

Według danych ZUS, w 2023 roku wystawiono o 0,4% więcej zaświadczeń lekarskich z tytułu choroby własnej osobom ubezpieczonym w Zakładzie niż w 2022 roku. Coraz częstszą przyczyną nieobecności stają się zaburzenia psychiczne oraz zaburzenia zachowania.

Jest ściernisko, ale będzie San Francisco. W Żorach powstanie nowa stacja Pogotowia Ratunkowego [WIZUALIZACJE, ZDJĘCIA]  

Pracownicy żorskiego pogotowia zyskają komfort, a mieszkańcy bezpieczeństwo. Za 18 miesięcy ma zostać oddana do użytku nowa stacja pogotowia ratunkowego, która powstanie przy skrzyżowaniu Alei Jana Pawła II i Alei Zjednoczonej Europy. - Tu na razie jest ściernisko, ale ma być San Francisco - mówił dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego...

Salmonella w sałatce jarzynowej. Produkt wycofany z rynku, sklepy przyjmują zwroty 

GIS ostrzega przed spożyciem sałatki z partii określonej w komunikacie. W jednej z pobranych próbek wykryto bakterię.

GIS ostrzega: Truskawki z wirusem żółtaczki pokarmowej. Sprawdź, o który produkt chodzi 

Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące wykrycia obecności wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A) w jednej partii świeżych truskawek pochodzących z Maroko.

Ruszył śląski program in-vitro. W tym roku może skorzystać największa liczba par 

Pary borykające się z problemem niepłodności mogą już rejestrować się w programie in-vitro sygnowanym przez Województwo Śląskie, a realizowanym przez klinikę InviMed w Katowicach.

Stracona szansa na zdrowie. NFZ apeluje do pacjentów 

W 2023 r. przepadło prawie 1,3 miliona wizyt na NFZ w skali kraju, w województwie śląskim – ponad 216 tysięcy. Nieodwoływanie wizyt ma wpływ na wydłużanie kolejek do lekarzy. Fundusz apeluje do pacjentów, by zgłaszać, jeśli nie mogą skorzystać z wizyty. Wtedy w ich miejsce można zapisać innego pacjenta.

Myszom i fretkom po podaniu leku odrosły zęby. W lipcu ruszą badania na ludziach 

Zespół japońskich badaczy z kilku ośrodków naukowych pracuje nad stworzeniem leku na odrastanie ludzkich zębów. Sukcesem zakończyły się już badania laboratoryjne na myszach i fretkach. Latem naukowcy chcą przetestować preparat na ludziach.

Sok z popularnego marketu wycofany ze sprzedaży! Zawiera toksynę 

Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Dotyczy przekroczenia najwyższego dopuszczalnego poziomu patuliny w smoothie owocowym.

Dziś Światowy Dzień Kwasów Omega-3: morskie ryby za rzadko goszczą na polskich stołach 

Nawet 80 proc. ludzi nie przyjmuje odpowiednich porcji kwasów omega-3 - alarmują eksperci z okazji Światowego Dnia Kwasów Omega-3, przypadającego właśnie dziś (3.03). Składniki te są kluczowe dla naszego zdrowia, dlatego powinniśmy dostarczać je wraz z pożywieniem lub w formie suplementacji.

Mężczyźni coraz częściej umierają na raka prostaty 

Rak prostaty to najczęstszy nowotwór złośliwy, na który chorują mężczyźni. Jeśli zostanie rozpoznany we wczesnym stadium, szanse chorego na wyleczenie są bardzo duże. Jednak blisko 25 proc. chorych w momencie postawienia diagnozy ma już przerzuty, przez co nie kwalifikują się już ani do operacji chirurgicznego usunięcia nowotworu,...

Szpital Miejski w Żorach zawiesza działalność oddziału chirurgii. Powód? Brak lekarzy 

Nad Szpitalem Miejskim w Żorach nadciągają czarne chmury. Na okres trzech miesięcy zostaje zawieszony jeden z sześciu oddziałów, konkretnie oddział chirurgii ogólnej. Powodem są braki kadrowe.

Rolniku, sprawdź, jak ustrzec się przed nielegalnymi produktami! 

Ruszyła szósta edycja wspólnej kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przeciwko nielegalnym, w tym podrobionym środkom ochrony roślin – pod hasłem "Kupując podróbki, tracisz wiele razy!".

W 2023 r. było o 7 proc. mniej samobójczych śmierci dzieci i młodzieży niż w roku poprzednim 

W minionym roku zanotowano pierwszy od 2018 roku spadek liczby śmierci samobójczych osób poniżej 19. roku życia. - Ważne, żebyśmy wszyscy – ministerstwa, eksperci, nauczyciele, rodziny – starali się działać w celu zapobiegania samobójstwom dzieci - mówiła dr Halszka Witkowska, sekretarz Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, podczas...

Zobacz więcej