Kryzys psychiczny u dzieci i młodzieży: Jak go rozpoznać i gdzie szukać pomocy? [WIDEO]
Rośnie liczba dzieci i młodzieży objętych pomocą psychologiczną i psychiatryczną. W 2023 roku takie wsparcie otrzymało ponad 279 tysięcy młodych osób, co pokazuje wyraźny wzrost (134,6 proc.) w porównaniu do 2019 roku (119 tysięcy).
Wzrost liczby pacjentów, którzy potrzebują specjalistycznego wsparcia, wynika z pogorszenia kondycji psychicznej dzieci i młodzieży, ale też z większej świadomości społecznej problemu.
– Zacznę od bardzo ważnego komunikatu do dorosłych: bądźcie uważni na potrzeby swoich dzieci i dbajcie o relacje z najbliższymi, bo jeśli nie ma tego fundamentu, to niestety trudno będzie zauważyć alarmujące często sygnały, jeśli chodzi o zdrowie i funkcjonowanie dziecka – mówi dr n. med. Aleksandra Lewandowska.
Fundusze na świadczenia psychiatryczne dla dzieci i młodzieży wzrosły o blisko 290 proc. w ciągu 4 lat. W 2019 r. było to niemal 260 mln zł, a w 2023 r. już ponad 1 mld zł.
Refundowane leki przeciwdepresyjne (stosowane w depresji, ale również innych zaburzeniach psychicznych) wykupiło w 2023 r. 1,7 mln osób i było to o 83% więcej niż w 2013 r. Szczególną uwagę zwraca ponad pięciokrotny wzrost recept zrealizowanych dla dzieci i młodzieży poniżej 18 r.ż. W roku 2013 - 15,9 tys., a w roku 2023 - 84,6 tys.*
NFZ przygotował film edukacyjny w ramach cyklu – "Zdrowie na pierwszym planie": Co robić, gdy dziecko przechodzi kryzys psychiczny?
Dr n. med. Aleksandra Lewandowska wyjaśnia m.in.:
- jak odróżnić kryzys psychiczny od typowych zachowań w okresie dojrzewania?
- kiedy należy szukać pomocy u specjalisty?
- na czym polega pomoc w „czterech zetkach”?
- jak rodzice mogą wspierać swoje dzieci w trudnych chwilach?
Gdzie znajdziesz pomoc?
Świadczenia psychiatrycznej opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży są dostępne na trzech poziomach. Pomoc jest udzielana tu bezpłatnie, finansuje ją NFZ.
- I poziom — pomoc w ośrodku środowiskowej opieki psychologiczno-psychoterapeutycznej, udzielana przez psychologów, psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych.
- II poziom — opieka dzienna lub w warunkach ambulatoryjnych w oddziale dziennym, lub poradni zdrowia psychicznego pod kierunkiem lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów i terapeutów zajęciowych.
- III poziom — opieka w szpitalu, w stacjonarnym oddziale psychiatrycznym. Pomocy w nim udzielają lekarze psychiatrzy, psychologowie, psychoterapeuci, terapeuci zajęciowi i pielęgniarki.
Gdzie najbliżej są ośrodki z poszczególnych poziomów?
Mapa jest dostępna w serwisie Ministerstwa Zdrowia i NFZ – pacjent.gov.pl (mapa otwiera się w nowej karcie).
Słaba konstrukcja psychiczna, przyszli renciści - inwalidzi umysłowi i fizyczni.