Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Nowiny.pl podbijają Krainę Górnej Odry: 4 filmy, 10 niezwykłych przygód 

Portal Nowiny.pl z dumą prezentuje serię czterech filmów, które przybliżają niezwykłe atrakcje Krainy Górnej Odry. Redakcja portalu, z pasją do odkrywania fascynujących miejsc, zaprasza do zapoznania się z unikalnymi propozycjami, które...

Studenci Architektury PWSZ projektują dla nadmorskiego Ośrodka w Pleśnej 

Dzięki współpracy z Miastem Racibórz oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz przychylności władz Uczelni kolejny rocznik studentów kierunku Architektura PWSZ w Raciborzu miał możliwość realizacji praktyk w formie wyjazdowej w nadmorskiej...

PWSZ pracuje z liderami nowoczesnych technologii 

PWSZ w Raciborzu jako nowoczesna i efektywna uczelnia nastawia się na praktyczne nauczanie swoich studentów. Dobitnym tego przykładem jest bliska współpraca z lokalnymi firmami, które na co dzień zajmują się zaawansowanymi technologiami przemysłowymi.

Ewolucja zawodu sekretarki w erze cyfrowej 

W dobie cyfryzacji i szybkich zmian technologicznych, zawód sekretarki przeszedł znaczącą ewolucję. Niegdyś skupiony głównie na zadaniach administracyjnych i biurowych, obecnie wymaga szerszego zakresu umiejętności, w tym kompetencji cyfrowych.

Materiał partnera

Maturzyści z I LO w Jastrzębiu-Zdroju na magicznym balu maturalnym [ZDJĘCIA, WIDEO]  

W najlepszych humorach maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Jastrzębiu-Zdroju rozpoczęli swój bal maturalny w wodzisławskim hotelu Amadeus. 

W Żorach odbyła się studniówka maturzystów III LO z Jastrzębia-Zdroju. Cóż to był za polonez! [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Cztery klasy maturalne z III Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Jastrzębiu-Zdroju wzięły udział w uroczystym balu maturalnym, który odbył się w Domu Przyjęć Arkadia w Żorach. 

W Żorach odbył się finał konkursu OddychaMY! 

Uczniowie z żorskich szkół okazali się bezkonkurencyjni, prezentując swoje pomysły i projekty mające na celu podniesienie świadomości na temat szkodliwości smogu oraz zachęcenie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.

5 powodów, dla których kariera w AI jest przyszłością technologii 

Sztuczna inteligencja (AI) jest jednym z najbardziej dynamicznych i ekscytujących obszarów w dzisiejszym świecie technologii. Jej wpływ na różne branże i codzienne życie jest coraz bardziej widoczny.

Materiał partnera

Jak zacząć przygodę z fotografią cyfrową: Podstawy dla początkujących 

Fotografia cyfrowa jest pasją, która może przynieść wiele radości i satysfakcji. Dzięki dostępności nowoczesnych technologii, wejście w świat fotografii jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek. Jeśli jesteś początkującym i chcesz rozpocząć swoją przygodę z fotografią cyfrową, oto kilka podstawowych wskazówek, które pomogą Ci zacząć.

Materiał partnera

Szkoła potrzebuje wyciszenia i zaufania. Tak uważa Aleksandra Dyla nowa p.o. Śląskiego Kuratora Oświaty  

Minister Edukacji Barbara Nowacka powołała Aleksandrę Dylę do pełnienia obowiązków Śląskiego Kuratora Oświaty. Akt powołania wręczył Wojewoda Śląski Marek Wójcik. Dyla zastąpi Urszulę Bauer, którą odwołano pod koniec ubiegłego roku.

Czy język niemiecki wróci do szkół w pełnym wymiarze od września? 

Następują zmiany w finansowaniu nauczania języka niemieckiego. Ministerstwo Edukacji opracowało projekt rozporządzenia, który przywraca trzy godziny lekcji. Nowe przepisy mają wejść w życie wraz z nowym rokiem szkolnym.

Licea i technika w Żorach. Która szkoła jest najlepsza? [Ranking Perspektywy 2024] 

Ranking Perspektywy 2024 został przygotowany już po raz dwudziesty szósty. Jak wypadły szkoły z Żor? Sprawdziliśmy.

Żory rozpoczynają maraton studniówkowy! Pierwsi bawią się maturzyści z Budowlanki [ZDJĘCIA]  

Do matury zostało 115 dni, ale o tym nie myślą o tym dziś (12.01) uczniowie Technikum nr 1 im. M. Kopernika w Żorach, czyli tzw. Budowlanki, bo bawili się na swojej studniówce. 

TOP 5 najlepszych liceów i techników w naszym regionie [Ranking Perspektywy 2024] 

Na ten moment czekają nauczyciele, dyrektorzy i uczniowie szkół. Zostały już ogłoszone wyniki 26. Rankingu miesięcznika "Perspektywy". Jak wypadły szkoły ponadpodstawowe z naszego regionu? Sprawdziliśmy.

Przyszłość analizy danych: Dlaczego warto zostać specjalistą ds. data science 

W dobie cyfrowej rewolucji, dane stały się nowym "złotem" dla firm na całym świecie. Analiza danych, czyli data science, jest kluczowa w wydobywaniu wartościowych informacji z tego ogromnego zasobu danych. Właśnie dlatego kariera w data science jest uważana za jedną z najbardziej obiecujących ścieżek zawodowych w XXI wieku.

Materiał partnera

Jak sztuczna inteligencja zmienia branżę IT: Perspektywy dla specjalistów ds. AI 

Sztuczna inteligencja (AI) to jedna z najbardziej przełomowych technologii naszych czasów, która radykalnie zmienia branżę IT. Jej wpływ jest tak szeroki, że praktycznie każdy aspekt technologii informacyjnych jest w jakiś sposób kształtowany przez AI. Dla specjalistów ds. AI oznacza to zarówno wyzwania, jak i ogromne możliwości.

Materiał partnera

Jak rozmawiać z młodzieżą o przeszłości i po co? 

Muzeum w Żorach wraz z gliwicką Kulturopracownią postanowiło – najpierw za sprawą realizowanego w ubiegłym roku projektu: „Stefanie Zweig Story”, a potem za sprawą projektu realizowanego w tym roku: „Historia. Migracje. Życie – czytanie świata” – opowiedzieć o Stefanie Zweig.

Mniejszość niemiecka liczy na cofnięcie cięć na naukę języka. Wystosowano w tej sprawie pismo do Ministerstwa Edukacji i Nauki 

Powraca temat finansowania języka niemieckiego. Działacze mniejszości chcą, aby rząd Donalda Tuska cofnął decyzję poprzedników. W piśmie do minister Barbary Nowackiej zaznaczają, że ich postulaty są skierowane w imieniu 55 tysięcy dzieci.

O której powinny zaczynać się lekcje? 

Nastolatki mają biologicznie uwarunkowany inny rytm dobowy niż dorośli, co sprawia, że najchętniej chodziliby spać o 1.00, ale też wstawali później niż zazwyczaj od nich wymagamy. Lekcje od 8.00 to dla wielu uczniów katorga. O tym dlaczego tak się dzieje i jak przeżyć ten czas, opowiada biolog i neurodydaktyk prof. Marek Kaczmarzyk.

Jest już w Raciborzu, Rybniku i Wodzisławiu Śl. Teraz SOWA powstanie w Żorach  

Jak przekonuje Urząd Miasta w Żorach, SOWA ma być idealnym miejscem dla miłośników nauki chcących przeprowadzać fascynujące eksperymenty, a także szansą dla Muzeum Ognia. - Dzięki temu nasze miasto zyska nowe miejsce do popularyzacji nauki, odkrywania świata, zasad fizyki, obserwacji oraz zadawania pytań - słyszymy od urzędników.

Zobacz więcej