Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
„Harcerze i Baca” - nowa książka o środowisku skautów z Żor 

Przy okazji niedawnego jubileuszu żorskiego harcerstwa zaprezentowana została nowa książka, wydana przez Muzeum Miejskie w Żorach z cyklu „Tożsamość”. „Harcerze i Baca” to nowa książka o żorskich harcerzach, a także założycielu...

Już jutro II Historyczny Rajd Rowerowy w Żorach [ZAPOWIEDŹ] 

Klub Turystyki Kolarskiej PTTK „WANDRUS” Żory po raz drugi zaprasza fanów rowerowych przejażdżek na rajd z solidną dawką historycznej wiedzy o Żorach.

Abp Adrian Galbas w Środę Popielcową: Życzę głębokiego Wielkiego Postu, bo inny jest bez sensu 

- Sama religijność nie wystarcza i nie pomaga. Ona może przytłoczyć, może być tylko pozą, kolejną teatralną sztuką w teatrze życia – mówił w katowickiej katedrze Chrystusa Króla Metropolita katowicki abp Adrian Galbas w Środę Popielcową rozpoczynającą czas Wielkiego Postu.

Ogień, obowiązek i opłaty: przymusowa służba pożarnicza w Żorach w latach 20. 

Wśród wielu jeszcze nierozpoznanych materiałów archiwalnych znajduje się spora grupa dokumentów z dziejów żorskiego pożarnictwa okresu międzywojennego. Poniższy tekst jest próbą przybliżenia fragmentu tej dokumentacji, która w temacie obrony przeciwpożarowej wydaje się bardzo ważna. Materiały źródłowe pochodzą z zasobu Archiwum...

Żory: Uczczono pamięć ofiar Marszu Śmierci 

W tym roku obchodzimy 79. rocznicę Marszu Śmierci. W Żorach uczczono pamięć o ofiarach tych tragicznych wydarzeń poprzez uroczyste złożenie kwiatów.

„Harcerze i Baca” - nowa książka o środowisku skautów z Żor 

Przy okazji niedawnego jubileuszu żorskiego harcerstwa zaprezentowana została nowa książka, wydana przez Muzeum Miejskie w Żorach z cyklu „Tożsamość”. „Harcerze i Baca” to nowa książka o żorskich harcerzach, a także założycielu hufca – druhu Emilu Drobnym, który nosił pseudonim Baca.

Wystawa Tomasza Przybylskiego z Żor o Gross-Rosen. "To hołd dla tych, którzy przetrwali niewyobrażalne okrucieństwo" 

Mieszkaniec Żor swoją wystawą ma na celu pobudzenie wyobraźni, wzruszenie serc i ocalenie wielu ludzkich historii od zapomnienia. Przedstawia bolesne doświadczenia świadków i uczestników wydarzeń z Gross-Rosen, ukazując niemoralną, nieludzką część historii, o której świat chciałby zapomnieć.

Cmentarz grozy. Grzebano tu zamordowanych pacjentów szpitala psychiatrycznego [ZDJĘCIA]  

W naszym regionie istnieje cmentarz, który bez przesady możemy nazwać cmentarzem grozy. Powstał w 1922 roku i był miejscem pochówku pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Jednak najwięcej zmarłych przyjął w czasie II wojny światowej – byli to zamordowani pensjonariusze lecznicy.

Ławeczka artysty z Żor już gotowa. Kiedy będzie można na niej usiąść? 

Już pod koniec września w Żorach będzie można usiąść w towarzystwie śląskiego artysty i mistrza portretu Fritza Bimlera. Wykonana z brązu ławeczka będzie pierwszą z kilku zlokalizowanych w "miejskim parku rzeźb", w których pojawią się rzeźby znanych i mniej znanych żorzan, m.in. rzemieślników i artystów.

Co działo się w Żorach podczas surowej zimy 86 lat temu? [HISTORIA] 

W okresie gorącego lata pragnęlibyśmy przybliżyć czytelnikom kilka informacji o tym, czym żyło żorskie społeczeństwo podczas surowej zimy w 1937 r., na podstawie wybranych tekstów Gazety Żorskiej.

Feralny remont drogi i prymicje. Co działo się w Żorach w czerwcu 1921 r.? [HISTORIA] 

W niniejszym tekście pozwolimy sobie przybliżyć czytelnikom parę naszym zdaniem ważnych informacji z czerwca 1921 roku, niespełna półtora miesiąca od wybuchu trzeciego powstania śląskiego.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich w Żorach 

20 czerwca 2023 roku po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Święto upamiętnia zryw narodowy - trzy powstania śląskie z lat 1919–1921 i jest hołdem złożonym jego bohaterskim uczestnikom.

Pożar składu spirytusu i koronacja Jerzego VI. O czym pisała Gazeta Żorska w maju 1937 roku? [HISTORIA] 

Niewątpliwie „Gazeta Żorska” to niezwykle interesujące pod względem treści czasopismo żorskie, ukazujące się od 1934 roku, jako odpowiedź ideowa, skierowana do czytelników żorskich, dotąd na lokalnym rynku wydawniczym obcujących głównie z niemieckojęzyczną „Sohrauer Stadtblatt” lub periodykami ukazującym się w sąsiednim...

Budżet miasta Żory w latach 1926-1931. Co pochłaniało najwięcej pieniędzy? cz. 2 

Warto się przyjrzeć finansom miasta Żory w przestrzeni lat 1929-1931, niewątpliwie ciekawym, gdyż nakładały się na okres rodzącego się kolejnego tym razem światowego kryzysu gospodarczego. Źródła odnoszące się do wspomnianego okresu dzielą się na kilka wykazów - sprawozdań, w części obejmującej zestawienia na bazie danych z...

Daleko było do poczucia tryumfu. Górny Śląsk Sowieci podbili  

Koniec II wojny światowej w Europie nie przyniósł zwycięstwa Polsce, a już tym bardziej nie był czasem tryumfu dla Górnego Śląska. Dla wielu Górnoślązaków był czasem dramatycznych przeżyć.

Budżet Żor w latach 1926-1931. Co pochłaniało najwięcej pieniędzy? cz.1 [HISTORIA] 

Okres międzywojenny to w Żorach czas rozwoju miasta i wielu zmian. Warto więc zagłębić się w finanse miasta w oparciu o akta Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, przechowywane w zasobach Archiwum Państwowego w Katowicach.

W Muzeum Miejskim w Żorach Paweł Hoinka opowiedział o nowych faktach Bitwy o Żory z 1945 roku   

Muzeum Miejskie w Żorach z okazji kolejnej rocznicy Bitwy o Żory z 1945 roku pomiędzy Armią Czerwoną, a oddziałami niemieckimi, zaprosiło na spotkanie na temat dramatycznych wydarzeń z końca wojny. O nieznanych dotąd faktach opowiedział Paweł Hoinka, a rozmowę poprowadził Tomasz Górecki. 

Żory: W latach 1922-1930 mieszkańcy odbywali przymusową służbę pożarniczą [HISTORIA] 

Wśród wielu jeszcze nierozpoznanych materiałów archiwalnych znajduje się spora grupa dokumentów z dziejów żorskiego pożarnictwa okresu międzywojennego. Poniższy tekst jest próbą przybliżenia fragmentu tej dokumentacji, która w temacie obrony przeciwpożarowej wydaje się bardzo ważna. Materiały źródłowe pochodzą z zasobu Archiwum...

Zobacz więcej