Prezydent Andrzej Duda sprzeciwił się uznaniu języka śląskiego za język regionalny. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, ustawa została przekazana Sejmowi do ponownego rozpatrzenia.
Język naszych zachodnich sąsiadów cieszy się popularnością wśród młodzieży. Specjalnie dla niej zorganizowano, już po raz 12., Miejski Konkurs Języka Niemieckiego „Der Verbmeister”. Uczniowie wykazywali się umiejętnością odmiany czasowników.
W naszym regionie istnieje cmentarz, który bez przesady możemy nazwać cmentarzem grozy. Powstał w 1922 roku i był miejscem pochówku pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Jednak najwięcej zmarłych przyjął w czasie II wojny światowej – byli to zamordowani pensjonariusze lecznicy.
W środę zmarł proboszcz parafii pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w sołectwie Bzie. Ksiądz Janusz Rudzki miał 62 lata.
Mężczyzna jako nauczyciel wychowania przedszkolnego wśród grona nauczycielek przedszkola to widok bardzo rzadki. Dlaczego mężczyźni „nie palą się” do pracy z najmłodszymi, choć nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań i zakazów, a ich obecność w placówkach wniosłaby wiele korzyści?
Ksiądz Wojciech Grzesiak, ze stacji pogotowia ratunkowego w Jastrzębiu-Zdroju, został odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi. W ten sposób została doceniona jego praca w Śląskiej Misji Medycznej w Ukrainie.
Śląska Misja Medyczna Katolickiego Kościoła Narodowego niesie pomoc na ogarniętej wojną Ukrainie. Prowadzone są działania ratunkowe i ewakuacyjne. Biorą w nich udział ks. Wojciech Grzesiak, pracujący w jastrzębskim pogotowiu ratunkowym oraz jego żona Barbara pielęgniarka z WSS Nr 2.
Senat Rzeczpospolitej Polskiej poinformował, że 21 stycznia, zmarł senator Marek Plura. Swój mandat pełnił z okręgu katowickiego, miał 52 lata.
Pływadła, czyli impreza miłośników pływania na wszystkim, co się da, odbędzie się w czerwcu. Już teraz można szykować oryginalną łódź i zgłosić propozycję hasła tegorocznej imprezy. Można zdobyć nagrodę.
Jastrzębscy biegacze postanowili przyłączyć się do akcji pomocy dla Mikołaja Kubali. Chłopca, który potrzebuje najdroższego leku na świecie. We wtorek, 17 stycznia, na bieżni Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego przeprowadzono akcję wspierającą małego Mikołaja.
Szybkie dostrzeżenie zagrożenia, związanego z głębokim kryzysem psychicznym oraz adekwatna na nie reakcja może zapobiec nieszczęściu.
Z dnia na dzień, z godziny na godzinę, a nawet z minuty na minutę pomniejsza się kwota potrzebna do tego, aby chłopczyk chorujący na rdzeniowy zanik mięśni otrzymał najdroższy lek świata. Ciągle brakuje jeszcze nieco ponad 2 mln złotych. W najbliższą sobotę i niedzielę Mikołaja z Wodzisławia Śląskiego będzie można wesprzeć...
Rząd po raz pierwszy od 2007 roku podniesie stawki za kilometr przebiegu samochodu prywatnego wykorzystywanego na cele służbowe.
Każdy emeryt lub rencista otrzyma elektroniczną wersję legitymacji ZUS - mLegitymację. Będzie można przechowywać ją na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.
Wicepremier – minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przedstawi dzisiaj (tj. 9 stycznia) w Białymstoku koncepcję utworzenia 1 Dywizji Piechoty Legionów. Nowa struktura wojskowa swoim zasięgiem miałaby objąć obszar znajdujący się pomiędzy terenem odpowiedzialności 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej (rozmieszczone są w: Olsztynie i Siedlcach).
W 2018 roku 12 górników, zatrudnionych przez firmę z Jastrzębia-Zdroju, zginęło w wypadku w czeskiej kopalni, w Stonawie. Polska prokuratura uznała, że nie było w tym winy człowieka. Śledztwo umorzono.
Miasta, miasteczka, wsie to nie tylko prezydenci, burmistrzowie, czy wójtowie. To przede wszystkim mieszkańcy, czyli – my. Dlaczego więc tyle hejtu przelewa się przez strony internetowe, kiedy te publikują relacje z imprez, uroczystości i innych wydarzeń? Czy naprawdę to takie budujące pluć na własne miasto, czy wieś?