Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Cztery nowe ściany w kopalniach JSW. Pniówek, Zofiówka i Knurów zwiększają wydobycie 

- Chcemy wrócić do poziomu wydobycia sprzed 2022 roku - mówi Adam Rozmus wiceprezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Zasoby nowych ścian wynoszą prawie 1,9 mln ton węgla koksowego.

Mariusz Pokrzywa: Gdzie inwestują deweloperzy? Schemat jest prosty 

W Rybniku z sukcesami tworzył i rozwijał swoje pierwsze biznesy. Po wyjeździe do Krakowa rozpoczął nowy rozdział w życiu. Dziś Mariusz Pokrzywa, ekspert z 26-letnim doświadczeniem w branży deweloperskiej, ma na koncie 40 inwestycji zrealizowanych...

Prezes Rafako: wprowadzę tę spółkę do nowej rzeczywistości energetyki 

Jeszcze rok temu w Rafako prowadzono zwolnienia grupowe. Dziś firma staje na nogi. Pracownicy otrzymali podwyżki. Pojawiają się pierwsze ogłoszenia o pracę. O finalizacji procesu inwestorskiego, rozwoju firmy z Raciborza i zmianach, które ją...

Rodzicu! Czy wiesz, gdzie będzie studiować Twoje dziecko? 

Za nami wyniki egzaminów maturalnych. Czy wiesz jaką uczelnię wybrało Twoje dziecko? W tym wyjątkowym czasie warto sprawdzić ofertę bezpłatnych studiów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.

Eko-Okna chcą zatrudnić ponad tysiąc pracowników 

Największy pracodawca w powiecie raciborskim znowu rekrutuje. W ciągu kilku miesięcy pracę w Eko-Okna znajdzie ponad tysiąc osób. Na zatrudnienie mogą liczyć zarówno osoby z doświadczeniem jak i młodzi ludzie, którzy dopiero stawiają pierwsze...

Racibórz najszczodrzej potraktował przedsiębiorców ze swymi ulgami 

Ukłon miejscowego magistratu w stronę lokalnych przedsiębiorców okazał się największy, w porównaniu do kroków podjętych przez okoliczne samorządy. Oto zestawienie ulg, jakie zaproponowano biznesowi w Raciborzu i sąsiednich miastach Subregionu...

Jak Eko-Okna dbają o bezpieczeństwo pracowników w czasie epidemii? 

Największy pracodawca w regionie wydał już ponad milion złotych na zakup maseczek oraz płynów do dezynfekcji. Wszystko po to, aby uchronić pracowników przed zakażeniem w miejscu pracy.

Czy można przejechać przez granicę do pracy w Czechach? INFORMACJE, WZÓR ZAŚWIADCZENIA 

Mimo zamknięcia granic, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia, że Polacy wyjeżdżający do pracy w Czechach nie będą objęci kwarantanną. 

AMG RAILING - Tu pracuje się dobrze 

To oni realizują projekty, które docierają do najdalszych zakątków Europy. Dla nich też nie ma rzeczy niemożliwych. AMG Railing jest wszechstronnym dostawcą balustrad systemowych całoszklanych. Obecnie firma mieści się na terenie Krzanowic....

Cztery nowe ściany w kopalniach JSW. Pniówek, Zofiówka i Knurów zwiększają wydobycie 

- Chcemy wrócić do poziomu wydobycia sprzed 2022 roku - mówi Adam Rozmus wiceprezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Zasoby nowych ścian wynoszą prawie 1,9 mln ton węgla koksowego.

Paczkomaty, Chlebomaty, Kwiatomaty – czym jeszcze zaskoczy nas branża e-commerce? 

Potrzeba szybkich zakupów czy odbioru przesyłek, niekoniecznie o przyzwoitej porze dnia czy nocy – to podstawowy powód tworzenia różnego rodzaju automatów. W naszym regionie powstają coraz to nowsze automaty, oferujące w sprzedaży produkty, których możemy potrzebować niezwłocznie. Co oferuje nam w tym zakresie rynek?

Sprzedajesz na Allegro, OLX lub Vinted? Od 1 lipca obowiązują nowe przepisy 

1 lipca weszły w życie przepisy, które nakładają na operatorów platform e-commerce obowiązek raportowania Krajowej Administracji Skarbowej informacji o sprzedawcach dokonujących transakcji za ich pośrednictwem. Kogo dotyczą nowe przepisy?

Biznes w czasach ESG - relacja z konferencji w Raciborzu  

- Firmy, które angażują się w CSR i ESG, działają na rzecz poprawy warunków społecznych, wspierają lokalne społeczności i dbają o równy dostęp do zasobów, które otrzymaliśmy od naszych przodków. Ponadto firmy te budują pozytywny wizerunek i zyskują zaufanie klientów, inwestorów oraz partnerów biznesowych, a ich dobra reputacja...

Minimalna pensja w 2025 roku może przekroczyć 4600 zł 

13 czerwca Rada Ministrów podjęła decyzję o propozycjach waloryzacji płacy minimalnej oraz wynagrodzeń "budżetówki" w 2025 roku. Minimalna pensja ma wynieść 4626 zł brutto, a stawka godzinowa 30,20 zł.

Śląska Krajowa Administracja Skarbowa 3 czerwca rozpoczyna testy 

Pilotaż projektu jednej infolinii dla wszystkich urzędów skarbowych w województwie śląskim rusza już w poniedziałek (3.06.). Dostępne będą opcje, których do tej pory przez telefon nie było.

Badanie nie pozostawia złudzeń. Kasjerzy mocno podzieleni w kwestii likwidacji zakazu handlu w niedziele  

Z najnowszego badania wiemy, co kasjerzy sklepów wielkopowierzchniowych myślą na temat całkowitego zniesienia ograniczenia handlu w niedziele. Za taką zmianą opowiada się prawie co druga badana osoba. Jednak nieznacznie więcej, bo połowa ankietowanych, jest przeciwnego zdania.

Sklepy uległy presji cenowej dyskontów. Na rynku widać coraz więcej promocji 

W I kwartale br. było o 1,5% więcej promocji w sklepach niż rok wcześniej. Jednak realnie przybyło ich tylko w sieciach convenience, supermarketach i dyskontach. W pozostałych segmentach ubyło tego typu akcji.

Przedsiębiorcy otwierają mniej firm, za to więcej wznawiają 

W pierwszych trzech miesiącach 2024 r. do rejestru CEIDG wpłynęło ok. 75,3 tys. wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. To o 6,1% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Czego obecnie najbardziej boją się najmniejsze firmy? Na pewno nie skarbówki i ZUS-u 

Mikroprzedsiębiorstwa i małe firmy najbardziej obawiają się rosnących kosztów prowadzenia działalności oraz nierzetelnych kontrahentów.

Fiskus robi coraz mniej kontroli podatkowych 

Według danych resortu finansów, w ubiegłym roku wszczęto o prawie 29% mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Patrząc na zestawienia dotyczące 2023 roku, widzimy, że uszczuplenia wyniosły prawie 2 mld zł, a pokontrolne wpłaty – blisko 809 mln zł.

Będą zmiany w kodeksie pracy. Chodzi o seksualność i płodność pracownika 

- W trosce o zdrowie i życie Polek i Polaków wprowadzamy w kodeksie pracy zmiany, które chronią przed działaniem szkodliwych substancji. Miejsce pracy, w którym pracownice i pracownicy realizują się zawodowo, powinno być bezpieczne - zaznacza Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa resortu rodziny.

Firmy wciąż mają duże problemy z ZUS-em. W 2023 r. blisko 630 tys. płatników zalegało z opłacaniem składek 

Na koniec 2023 roku niemal 628 tys. aktywnych płatników składek miało zadłużenie względem ZUS-u. To delikatny spadek, bo wynoszący 0,4% w stosunku do roku wcześniejszego.

Wolny Wielki Piątek? Rząd prowadzi analizy 

W Europie Wielki Piątek bardzo często jest wolny. Tego dnia do pracy nie idą m.in. Niemcy, Czesi, Słowacy, Hiszpanie czy Brytyjczycy. Na razie Polska nie dołączy do tego grona. Rząd nie planuje w tej kwestii zmian, ale prowadzi analizy czterodniowego tygodnia pracy.

JSW w impasie. Konkurs na nowego prezesa bez rozstrzygnięcia 

21 marca rada nadzorcza miała wybrać nowego prezesa zarządu spółki. Ostatecznie nie wyłoniono kandydata na to stanowisko.

Polacy w 2023 r. częściej niż rok wcześniej odwieszali jednoosobowe firmy. Za to gorzej było z ich zakładaniem 

W 2023 roku liczba wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej spadła o prawie 3% w porównaniu z 2022 rokiem. Biorąc pod uwagę podział na województwa, na czele zestawienia znajduje się mazowieckie, a na końcu – opolskie.

Duży spadek produkcji AGD, ale Polska nadal europejskim liderem w ich produkcji 

- 2023 rok nie obszedł się z branżą AGD łaskawie. Musieliśmy borykać się z inflacją, opóźnionym efektem covidowym, wzmożoną ostrożnością zakupową detalistów, nowymi łańcuchami dostaw i lokalnym skutkiem wojny w Ukrainie - mów prezes zarządu Związku producentów AGD, APPLiA Polska.

Zobacz więcej