Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bonifacy Bałdyk, czyli (nie)zapomniany burmistrz Żor

Grupa harcerzy z Żor przygotowuje się do ogólnopolskiego Rajdu „Arsenał” , który 21-23 marca odbędzie się w Warszawie. Zanim jednak wezmą w nim udział, zaangażowali się w zadanie przedrajdowe, które polegało na znalezieniu osoby pochodzącej z ich społeczności lokalnej, która ich zdaniem jest warta upamiętnienia i pozostania w pamięci mieszkańców miasta. Żorscy harcerze postawili na Bonifacego Bałdyka. Prezentujemy przygotowany przez nich tekst.

Bonifacy Bałdyk, czyli (nie)zapomniany burmistrz Żor
Bonifacy Bałdyk z żoną i dziećmi

Szukając osoby wartej upamiętnienia natknęliśmy się na ślad Bonifacego Bałdyka. Aby spojrzeć na jego historię z innej niż dotychczas perspektywy spotkaliśmy się z jego wnuczką - panią Renatą Wonsik. Dzięki uprzejmości Pani Renaty uzyskaliśmy dostęp do rodzinnych zdjęć, zupełnie innych niż te oficjalne, bo ukazujących Bonifacego jako osobę ciepłą i rodzinną. Mieliśmy także okazję odwiedzić dom, który zamieszkiwał, a który w czasie wojny został zniszczony, a następnie odnowiony przez rodzinę Bałdyka. W tym domu gościł także Józef Piłsudski - był to jeden z nielicznych domów prywatnych, które marszałek odwiedził, co pokazuje jak znaczącą wówczas osobą był Bałdyk.

Obecnie niewiele mieszkańców miasta wie kim był i co zrobił dla naszej społeczności Bonifacy Bałdyk. Więc kim w takim razie był? Bonifacy Bałdyk był polskim działaczem społecznym, komisarycznym burmistrzem Żor, posłem na Sejm II Rzeczypospolitej i działaczem podczas powstań śląskich. 

Bonifacy Bałdyk wraz z żoną i przyjaciółmi na balu
Bonifacy Bałdyk wraz z żoną i przyjaciółmi na balu

Urodził się 25 maja 1879 roku w Kobiernie, gdzie mieszkał do śmierci rodziców. Mając 12 lat wyjechał do krewnych z Poznania. Uczęszczał do gimnazjum w Ostrowie oraz w Krotoszynie. Podjął się praktyk w aptece, po czym studiował farmaceutykę w Berlinie, gdzie był członkiem Tajnego Związku Młodzieży Polskiej. Za swoją działalność został wydalony ze studiów, przez co nie zdobył dyplomu. 

W 1913 zaczął pracę w żorskiej aptece. Podczas pobytu w mieście zasiadał w Radzie Miejskiej oraz był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej. Od listopada 1918 roku do lutego 1920 stał na czele Polskiej Rady Ludowej w Żorach. Byt także działaczem w grupie teatralnej „Feniks”, a w latach 1922-1925 przewodniczącym komisarycznej Rady Miejskiej w Żorach. Był więziony za wystąpienia narodowe, między innymi 1919 roku za rozbicie niemieckiego zebrania. Uczestniczył w akcji propagandowej poprzedzającej wybory na Górnym Śląsku w 1919, które przyniosły zwycięstwo Polaków. W III powstaniu śląskim był organizatorem zaopatrzenia w broń, żywność i środki lecznicze. W roku 1939 został skazany na 5 lat ciężkiego więzienia w Strzelcach Opolskich, z którego już nie wrócił. Bonifacy Bałdyk zmarł 30 kwietnia 1940 roku.

Bonifacy Bałdyk z żoną
Bonifacy Bałdyk z żoną

Po przybliżeniu jego skróconej historii warto byłoby wspomnieć o tym, co takiego zrobił dla Żor. Rozpoczynając pracę nad tym projektem nie spodziewaliśmy się, ile ciepłych wspomnień i wzmianek o nieżyjącym burmistrzu uda się nam znaleźć. Podczas rozmowy przeprowadzonej z jego wnuczką usłyszeliśmy, jak kochający był oraz jak wielką wartość miała dla niego rodzina. Oprócz tego, z innych źródeł udało nam się dowiedzieć, że pomoc innym była dla niego niezwykle ważna i był w stanie poświęcić wiele, aby ją ofiarować. 

Bonifacy Bałdyk został dwukrotnie wybrany na posła - najpierw Sejmu Rzeczypospolitej, następnie Śląska. To właśnie pełniąc te funkcje najbardziej zasłużył się w społeczności lokalnej, między innymi stawiając opór propagandzie, organizując wiec oraz mobilizując mieszkańców do walki o wolność. 

Bonifacy Bałdyk zaraz po przejęciu stanowiska burmistrza skupił się na rozwoju miasta przyczyniając się do budowy szkoły oraz uruchomienia linii kolejowej na trasie Pszczyna-Żory-Rybnik. 

Bonifacy Bałdyk wraz z żoną i przyjaciółmi
Bonifacy Bałdyk wraz z żoną i przyjaciółmi

Dodatkowo to właśnie Bonifacy Bałdyk powitał generała Stanisława Szeptyckiego w imieniu mieszkańców Żor, gdy ten na czele 5 i 6 baterii 23 Pułku Artylerii Lekkiej wkroczył do Żor. W 1922 roku marszałek Józef Piłsudski podczas przejazdu przez Żory zawitał do mieszkania Bonifacego z którym spędził popołudnie. 

Za swoje zasługi Bałdyk został odznaczony Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta oraz Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi. 

Jak widać jest to naprawdę interesująca postać, która znacząco przyczyniła się do krzewienia polskości na terenie Żor i nie tylko - liczymy na to, że dzięki realizacji naszego zadania przedrajdowego choć trochę uda nam się rozwiać otaczającą go mgłę historii. 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
W
~wtf (46.223. * .171) 01.03.2025 11:13

Zdecydujcie się: zapomniany czy niezapomniany?
No, ale skoro witał Szeptyckiego, i to na dodatek dodatkowo...