Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ławeczka artysty z Żor już gotowa. Kiedy będzie można na niej usiąść?

Już pod koniec września w Żorach będzie można usiąść w towarzystwie śląskiego artysty i mistrza portretu Fritza Bimlera. Wykonana z brązu ławeczka będzie pierwszą z kilku zlokalizowanych w "miejskim parku rzeźb", w których pojawią się rzeźby znanych i mniej znanych żorzan, m.in. rzemieślników i artystów.

Ławeczka artysty z Żor już gotowa. Kiedy będzie można na niej usiąść?FB/Muzeum Miejskie w Żorach/ Anna Flaga
Za nieco ponad dwa tygodnie będzie można przysiąść na ławeczce przy ul. Ks. Klimka obok rzeźby Fritza Bimlera.

Za nieco ponad dwa tygodnie będzie można przysiąść na ławeczce przy ul. Ks. Klimka obok rzeźby Fritza Bimlera. Odsłonięcie monumentu zaplanowano na 28 września o 12.30. - Serdecznie wszystkich zapraszamy - słyszymy w Muzeum Miejskim w Żorach. Później, o 17.30 w Muzeum odbędzie się spotkanie (na które wstęp jest wolny) poświęcone życiu i twórczości Fritza Bimlera.

Pierwsza ławeczka

„Ławeczka Bimlera” będzie odwoływać się bezpośrednio do artysty i nauczyciela, absolwenta Akademii w Monachium wywodzącego się z Żor, który część swojego życia poświęcił na artystyczny zapis życia miasta i jego okolic. - Artysta jest postacią stąd, znajomym, z którym można usiąść i porozmawiać o tym, co robi i myśli - przekazują muzealnicy z Żor. - Rzeźbiarska realizacja buduje fragment narracji, pamiętnika bez patosu opisującego sąsiedzkie relacje mieszkańców - dodają. Ławeczka ma stanąć przy trakcie ul. Ks. Klimka. Jej lokalizacja ma być nieprzypadkowa i ma stanowić zabawny komentarz do tematu jednej z namalowanych przez artystę akwareli przedstawiającej kościół pw. św. Filipa i Jakuba.

Początek większego projektu

Dotychczas monumenty wspominające postacie z Żor znajdowały się w obrębie żorskiego muzeum. To m.in. posąg Wacława Sieroszewskiego, znajdujący się przy wejściu do Muzeum Miejskiego czy pomnik Bronisława Piłsudskiego, starszego brata marszałka Polski. Za sprawą ławeczki Bimlera, historyczne dla miasta postacie głębiej wkroczą w miejską tkankę. Dlatego dedykowana Fritzowi Bimlerowi ławeczka, na której przysiąść będzie można pod koniec września, to część większego projektu pn. Porozmawiajmy o tożsamości. Zapowiada ona stworzenie miejskiego parku rzeźb – syntetycznego obrazu historii Żor i jego mieszkańców. Mają być to rzeźby, których bohaterami będą żorzanie, m.in. rzemieślnicy i artyści. Cała kolekcja ma przypominać mieszkańcom Żor, skąd przychodzą, kim są i dokąd zmierzają.

Jest dofinansowanie

Autorem rzeźby jest młody i utytułowany rzeźbiarz, absolwent ASP w Krakowie - Tomasz Wenklar. Projekt dofinansowany ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2023 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na stworzenie Ławeczki Bimlera żorskie muzeum otrzymało dofinansowanie w kwocie 156,6 tys. zł. Całkowity koszt inwestycji ma wynieść 174 tys. zł.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].