Kupuj choinki z legalnego źródła. Nielegalna wycinka to przestępstwo
Okres przedświąteczny to czas, gdy w wielu miejscach oferowane są do sprzedaży choinki oraz gałązki z drzew iglastych do bożonarodzeniowych stroików. Nie zawsze jednak pochodzą one z legalnego źródła, dlatego zanim zdecydujesz się na zakup świątecznego drzewka, upewnij się, że nie pochodzi ono z kradzieży.
Nielegalna wycinka drzew, w tym choinek, jest nie tylko działaniem szkodliwym dla środowiska, ale również poważnym naruszeniem prawa. Zarówno sprzedaż kradzionych drzewek, jak i ich zakup prowadzą do odpowiedzialności karnej za przestępstwo lub wykroczenie.
- Decydując się na nielegalną wycinkę choinki w lesie lub kradzież drzewka, które zostało wcześniej ścięte, narażamy się na odpowiedzialność prawną i w zależności od wartości drzewka, poniesiemy konsekwencje za popełnione wykroczenie lub przestępstwo. Grozi nam wówczas grzywna w wysokości do 5000 złotych lub kara ograniczenia wolności, a w przypadku dopuszczenia się przestępstwa, nawet do 5 lat więzienia - przypomina policja.
Osoby, które decydują się na zakup choinki pochodzącej z nielegalnej wycinki, również mogą ponosić odpowiedzialność prawną za paserstwo, jeśli zakupiona choinka pochodzi z kradzieży lub przywłaszczenia. W zależności od wartości drzewka będzie się to wiązało z odpowiedzialnością karną za popełnione wykroczenie lub przestępstwo.
Zdarza się, że oferowane w sprzedaży choinki są pozyskiwane nielegalnie w wyniku kradzieży z prywatnych choinkowych plantacji. Sprawca takiego czynu zabronionego odpowiada wówczas z artykułu 119 kodeksu wykroczeń lub, jeśli wartość drzewka przekroczy kwotę 800 złotych, musi liczyć się z surowszymi konsekwencjami.
Aby zapobiec procederowi nielegalnej wycinki i kradzieżom drzewek iglastych z lasu, a także sprzedaży skradzionych choinek, policjanci, jak co roku, będą sprawdzać czy sprzedawcy proponują kupno drzewek pochodzących z legalnych źródeł.
Jak rozpoznać legalną choinkę?
Drzewko choinkowe musi mieć przyczepioną etykietę z danymi producenta lub specjalny certyfikat potwierdzający legalne pochodzenie.
Jak bezpiecznie przewieść choinkę? Przewożone drzewko:
- nie może ograniczać pola widzenia kierowcy,
- musi być zabezpieczone przed przemieszczaniem się podczas jazdy (urządzenia służące do mocowania ładunku powinny być zabezpieczone przed rozluźnianiem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy);
- nie może utrudniać kierowcy korzystania z pojazdu;
- nie może przysłaniać świateł zewnętrznych pojazdu oraz tablicy rejestracyjnej.
Policja przypomina, że do lasu można wybrać się na spacer czy rowerową przejażdżkę – nie można wjechać do niego samochodem. Auta, motocykle i inne silnikowce mogą poruszać się po drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich oraz krajowych przecinających tereny leśne. Leśne dukty zastrzeżone są tylko dla użytkowników ekologicznych, a wyjątkiem pojazdy straży leśnych, pracowników lasów i osób z zezwoleniami administratora.
źr. policja
Cytuje " Leśne dukty zastrzeżone są tylko dla użytkowników ekologicznych" jeśli mam samochod elektryczny to jestem ekologiczny i mogę jeździć po lesie ?