Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Krematorium Sacrum w Żorach obsługuje cały region. Dlaczego ta forma pochówku zyskuje na popularności?

Patrycja i Krzysztof Glück prowadzą krematorium Sacrum w Żorach od ponad dziesięciu lat. Stawiają na jakość i profesjonalizm w każdym aspekcie, bo w tej branży nie ma miejsca na pomyłkę. - Doświadczyliśmy tragedii w rodzinie i uczestniczyliśmy w uroczystości pożegnania zmarłej osoby, która została poddana kremacji. Dlatego budując tego typu własną działalność, byliśmy i jesteśmy wyczuleni na potrzeby ludzkie, w tej trudnej sytuacji jaką jest śmierć i ostatnie pożegnanie - mówi Krzysztof Glück, właściciel krematorium Sacrum w Żorach.

Krematorium Sacrum w Żorach obsługuje cały region. Dlaczego ta forma pochówku zyskuje na popularności?
Sacrum w Żorach

Inaczej wyobrażamy sobie krematorium

Budynek krematorium Sacrum w Żorach swoim jasnym i nowoczesnym wyglądem znacząco odbiega od wyobrażeń związanych z tego typu działalnością. Uwagę przykuwają gustownie zaaranżowane, przyjazne wnętrza, czy wyciszająca emocje, utrzymana w jasnych odcieniach kaplica wielowyznaniowa. Wszystko jest tu pomyślane tak, aby jak najbardziej ułatwić bliskim zmarłej osoby przejście przez traumę związaną z jej pożegnaniem.

Doświadczenie idzie w parze z niezawodnością

Nie bez znaczenia jest również doświadczenie ludzi, którzy pracują tutaj od ponad 10 lat i nigdy nie zawiedli. – Maszyna ma prawo się zepsuć, ale człowiek nie może sobie pozwolić na błąd. W tej branży to bardzo ważne. Również istotnym faktem jest, iż Sacrum w Żorach zostało wyposażone w aż trzy urządzenia kremacyjne. Mimo iż zazwyczaj pracują tylko dwa, trzeci piec pozostaje na wypadek awarii. Krematorium musi działać zawsze, a więc musimy mieć wolne urządzenie w zapasie - mówi Krzysztof Glück. Taka liczba urządzeń krematoryjnych przekłada się również na brak kolejek i dostępność usługi praktycznie 24 godziny na dobę.

Patrycja i Krzysztof Glück prowadzą krematorium Sacrum w Żorach. Na zdjęciu Krzysztof Glück
Patrycja i Krzysztof Glück prowadzą krematorium Sacrum w Żorach. Na zdjęciu Krzysztof Glück

Właściciele Sacrum Żory są również dumni z drobiazgowego systemu monitoringu, który uruchomili wraz z rozpoczęciem tej działalności ponad 10 lat temu. Cały proces, od momentu przywiezienia ciała przez zakład pogrzebowy aż po kremacje, jest monitorowany przez kamery o wysokiej rozdzielczości obrazu. - Mamy specjalne hologramy, które naklejamy na trumnę, urnę i dokumentację, dzięki monitoringowi w każdej chwili możemy sprawdzić, że w tym momencie kremowana jest trumna z konkretnym nazwiskiem. Tak było i jest od początku - wyjaśnia Krzysztof Glück.

Pokój pożegnań i kaplica

Przeciętnie kremacja trwa od półtorej do dwóch i pół godziny. W tym czasie bliscy zmarłego magą wynająć pokój pożegnań, w którym mogą poczekać na zakończenie procesu kremacji.

Na miejscu znajduje się również wspomniana wcześniej kaplica wielowyznaniowa, w której można zorganizować uroczystość świecką lub odprawić nabożeństwo wyznaniowe. Do dyspozycji duchownych pozostaje w pełni wyposażona zakrystia z mszałem, ornatami, kielichami używanymi podczas obrzędu. Nabożeństwo może poprowadzić duchowny z parafii zmarłego lub miejscowy ksiądz. Wszystko zależy od woli klientów. W kaplicy znajdują się również organy.

Kaplica wielowyznaniowa w Sacrum – można tu odprawić uroczystość świecką lub religijną
Kaplica wielowyznaniowa w Sacrum – można tu odprawić uroczystość świecką lub religijną

Organy w kaplicy
Organy w kaplicy

Dlaczego rośnie liczba kremacji?

Jeszcze 20-30 lat temu taka forma pochówku była w Polsce rzadkością, jednak popularność kremacji rośnie z roku na rok. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, kremacja umożliwia bardziej elastyczne zaplanowanie uroczystości pożegnania osoby zmarłej.

- Żyjemy w czasach, kiedy członkowie rodziny mieszkają na całym świecie. Zorganizowanie pogrzebu w krótkim terminie jest dużym wyzwaniem. W takiej sytuacji kremacja okazuje się bardzo pomocna, bo możemy ten proces podzielić - najpierw dokonać kremacji w gronie najbliższej rodziny, a następnie zaplanować pogrzeb - być może nie w tym samym dniu, choć taka możliwość oczywiście istnieje, ale już na spokojnie, za kilka dni - mówi Krzysztof Glück. - Zdarzają się również takie sytuacje, że prochy zmarłej osoby są przewożone do kolumbarium, które znajduje się w innym mieście, bądź poza granice naszego kraju - dodaje Patrycja Glück.

Kolejny powód dotyczy sfery emocjonalnej. - Kremacja dzieli to przeżycie na połowę. - Od wielu rodzin słyszeliśmy, że dzięki kremacji łatwiej im było przejść przez traumę związaną z pogrzebem - mówi Krzysztof Glück.

Pogrzeb odbywa się w miejscu wybranym przez rodzinę - może to być cmentarz parafialny zmarłego, cmentarz komunalny w innym mieście, ale również miejscowy cmentarz komunalny w Żorach, czy też kolumbarium prowadzone przez Sacrum Żory na tym samym cmentarzu. - Tutaj panuje pełna dowolność. Ważne, żeby nasze społeczeństwo miało świadomość, że nie ma w Polsce żadnych przepisów, które ograniczają bliskim osoby zmarłej możliwość wyboru zakładu pogrzebowego czy miejsca, w którym dokonuje się kremacji. Kremacja to jedno, miejsce pogrzebu to drugie - od bliskich osoby zmarłej zależy wybór jednego i drugiego - podkreśla Krzysztof Glück. Z usług Sacrum Żory od lat korzystają zakłady pogrzebowe oraz klienci indywidualni z całego naszego regionu - nie tylko z Żor, ale również Rybnika<Rybnik>, powiatu rybnickiego, Jastrzębia-Zdroju, powiatu raciborskiego czy wodzisławskiego.

Kolumbarium prowadzone przez Sacrum na cmentarzu komunalnym w Żorach
Kolumbarium prowadzone przez Sacrum na cmentarzu komunalnym w Żorach

Nie bez znaczenia są również względy praktyczne związane ze stroną finansową. Kremacja jest tańszym rozwiązaniem niż tradycyjny pochówek. O ile tańszym? Trudno operować na konkretnych kwotach, albowiem wiele zależy od kompleksowości usługi, jak również miejsca złożenia urny z prochami zmarłej osoby - czy będzie to dochówek do grobu tradycyjnego, nagrobek urnowy czy też właśnie nisza w kolumbarium. Za wyborem niszy w kolumbarium przemawia również... wygoda - zwłaszcza, jeśli ktoś nie ma możliwości częstego doglądania grobu oraz dbania o czystość i porządek na nim.

Choć nie jest to czynnik decydujący, to warto wspomnieć, że kremacja jest bardziej przyjazna dla środowiska niż tradycyjny pochówek - nie stanowi zagrożenia dla wód podziemnych. Ponadto urządzenia krematoryjne stosowane w Sacrum w Żorach charakteryzują się tak wysoką sprawnością, iż obserwując budynek z zewnątrz trudno stwierdzić, że w środku właśnie odbywa się kremacja.

SACRUM. Popiół i pamięć

MOMENTUM Sp. z o.o.

ul. Komunalna 7

44-240 Żory

Kontakt całodobowy

tel. +48 602 633 493

tel. +48 32 7 229 229

Biuro

tel. +48 32 7 229 222

tel/fax. +48 32 7 229 228

e-mail: biuro@sacrumzory.pl

https://sacrumzory.pl/

https://kolumbarium.pl

Artykuł sponsorowany

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
T
~TAJEMNICZY_ (83.22. * .135) 05.04.2025 11:59

"Kremacja obowiązkowa" może przestaniecie już ludziom nakazywać co i jak mają robić? Nawet do pochówku się doczepicie, to jest chore.

N
~Nowoczesny2025 (84.40. * .213) 03.04.2025 22:30

Chowanie w klasyczny sposób w XXI wieku powinno być już zakazane. Kremacja obowiązkowa.
Z jednej strony UE-"eko", nowoczesność, bajeczki o CO2 a ci sami wyznawcy praktykują zanieczyszczanie Ziemi.

O
~Łowcaokazji (176.2. * .81) 03.04.2025 15:03

Będą promocje?

J
~Jal (188.137. * .8) 03.04.2025 14:41

Pan z obsługi tej firmy.który przeprowadzał kremację mojej żony w sierpniu 2021 roku był bardzo niemiły ponieważ przedłużyliśmy o kilka pożegnanie z żoną .wykazał się zupełnym brakiem empatii.