Katyński Marsz Pamięci i obchody 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej [ZDJĘCIA]
W czwartek (3.04.) przed pomnikiem Ofiar Katynia na Placu Andrzeja w Katowicach oraz przed Grobem Policjanta Polskiego na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyły się obchody 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Zebrani wzięli udział w Katyńskim Marszu Pamięci.
![Katyński Marsz Pamięci i obchody 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej [ZDJĘCIA]](https://cdn2.nowiny.pl/im/v1/news-900-widen/2025/04/05/239252_1743806387_02120000.webp)
Uroczystości przy Pomniku Ofiar Katynia
Uroczystości zorganizowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach, Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Szkołę Policji w Katowicach odbyły się przed Pomnikiem Ofiar Katynia na Placu Andrzeja w Katowicach.
W obchodach uczestniczył zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Rafał Kochańczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Mariusz Krzystyniak, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzej Sznajder, Wojewoda Śląski Marek Wójcik, zastępca szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Michał Syska, Senator RP Halina Bieda, Komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Rafał Stanisławski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” Grzegorz Grześkowiak, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kierownictwo polskiej policji, kadra kierownicza śląskiego garnizonu policji i Szkoły Policji w Katowicach, przedstawiciele służb mundurowych i innych zaprzyjaźnionych służb, przedstawiciele duchowieństwa, stowarzyszeń i fundacji, delegacje organizacji kombatanckich i patriotycznych, młodzież szkolna, harcerze i wielu innych zaproszonych gości.
Katyński Marsz Pamięci
Obchody rozpoczęło złożenie meldunku zastępcy Komendanta Głównego Policji przez dowódcę uroczystości oraz przegląd pododdziałów. Następnie zebranych gości powitał Grzegorz Grześkowiak - prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”. Głos zabrał także dr Andrzej Sznajder - dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który przedstawił krótki zarys historyczny Zbrodni Katyńskiej. Po uroczystej modlitwie organizatorzy obchodów złożyli wieniec przed Pomnikiem Ofiar Katynia. Sprzed pomnika wyruszył Katyński Marsz Pamięci. Jego uczestnicy przeszli ulicami miasta przed Grób Policjanta Polskiego mieszczącego się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Tam nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej oraz odegranie hymnu państwowego.
Po odśpiewaniu hymnu delegacje uczniów śląskich szkół zapaliły „Znicz Pamięci” przy Grobie Policjanta Polskiego.
Kolejno głos zabrała Senator RP Halina Bieda, reprezentującą Marszałek Senatu RP, która odczytała Uchwałę Senatu RP. Później, w intencji pomordowanych policjantów i ich rodzin, modlili się policyjni kapelani, a następnie wręczono odznaczenia państwowe, resortowe i odznaki regionalne.
Odznaczenia
Wśród odznaczych znaleźli się: zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Rafał Kochańczyk, który otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Mariusz Krzystyniak, który został uhonorowany Medalem Pro Bono Poloniae i zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Jacek Stelmach, który wyróżniony został Medalem Pro Patria. Wśród odznaczonych Medalami za Zasługi dla OSRP 1939 r. znalazła się także Senator RP Halina Bieda.
W kolejnych przemówieniach podkreślono bohaterską postawę funkcjonariuszy Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego oraz innych polskich jeńców – ofiar Zbrodni Katyńskiej, którzy stanęli w obronie Ojczyzny i w bestialski sposób zostali zamordowani przez sowieckie NKWD.
Po apelu pamięci i salwie honorowej, przed grobem zostały zapalone znicze oraz złożono biało-czerwone wieńce kwiatów przez delegacje.
Uroczystą oprawę uroczystości zapewnili policjanci z Kompanii Honorowej Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, a oprawę muzyczną policjanci z Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Zbrodnia Katyńska
Wiosną 1940 roku sowieckie NKWD wymordowało tysiące polskich jeńców wojennych, wziętych do niewoli w wyniku agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku. Wcześniej byli oni więzieni w trzech Obozach Specjalnych NKWD - Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku oraz w więzieniach i obozach NKWD na terenie zachodniej Białorusi i Ukrainy.
Historycy szacują liczbę ofiar, określanej dziś mianem „Zbrodni Katyńskiej”, na co najmniej 21768. Najbardziej dotkniętą tym grupą zawodową byli funkcjonariusze Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego. Ich prochy spoczywają do dzisiaj na Polskich Cmentarzach Wojennych w Miednoje (Rosja), Bykowni koło Kijowa (Ukraina) oraz Cmentarzu Komunalnym we Włodzimierzu Wołyńskim (Ukraina). Związek Sowiecki do zbrodni katyńskiej przyznał się dopiero 13 kwietnia 1990 roku. Wówczas to, w komunikacie rządowej agencji TASS, oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 roku przez NKWD. Przypadający 13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, został uchwalony 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku.
źr. KWP Katowice, o. sqx
dobrze że ludzie pamiętają ale ja 83 letni ryl tak sie zastanawiam dlaczego ci co kolaborowali z ruskimi po 1989 roku żyli i żyją super a wielu z nich do mszy w rzymsko-katolickim służyło ? Magdalenka czy coś innego ?