8832 zgłoszenia na Śląsku. Komenda wojewódzka PSP podsumowała działania powodziowe
Komenda wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej podsumowała działania związane z powodzią na terenie województwa śląskiego.
- Ostatni okres przyniósł na terenie województwa śląskiego wyjątkowo trudne wyzwania, związane z gwałtownymi powodziami, które dotknęły wiele miejscowości. Intensywne opady deszczu spowodowały zalania domów, zniszczenie infrastruktury oraz ewakuację mieszkańców. W odpowiedzi na te dramatyczne wydarzenia, strażacy podjęli natychmiastowe działania, aby zapewnić bezpieczeństwo i pomoc poszkodowanym. Dzięki ich zaangażowaniu udało się zminimalizować straty oraz wesprzeć mieszkańców w najtrudniejszych chwilach - czytamy w komunikacie na stronie KW PSP w Katowicach.
Do szczególnie trudnych działań doszło na terenie pięciu powiatów
- W dniach od 15 września do 18 września 2024 roku w działaniach poza strażakami z miejscowości dotkniętych powodzią udział brały również siły i środki wchodzące w skład Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego z terenu powiatów: będzińskiego, lublinieckiego, tarnogórskiego, zawierciańskiego, myszkowskiego oraz gliwickiego. W działaniach wykorzystano m.in. kontenery przeciwpowodziowe, kontener logistyczny, łodzie, zestawy pompowe (m.in dużej wydajności – 45.000l/min.) oraz bezzałogowe statki powietrzne. W każdym z powiatów dotkniętych skutkami ulewnych deszczy strażacy ewakuowali mieszkańców z zagrożonych budynków, wypompowywali wodę z zalanych posesji, monitorowali stan wałów przeciwpowodziowych, uszczelniali i umacniali ich stan oraz udrażniali drogi przejazdowe -informuje komenda PSP
Jak informuje KW PSP, do szczególnie trudnych działań doszło:
- w powiecie raciborskim, gdzie działania jednostek ochrony przeciwpożarowej skupiały się na monitorowaniu wałów, zabezpieczaniu miejsca przecieku przy pomocy geowłókniny oraz big bagów z piaskiem, usuwaniu filmu ropopochodnej cieczy z powierzchni zbiornika Racibórz dolny. W miejscowościach Chałupki i Zabełków gdzie umocniono i wyrównano wały na rzece Odra. W Kuźni Raciborskiej i Nędzy, gdzie strażacy układali worki z piaskiem wzdłuż rzeki Ruda i Sumina.
- w powiecie bielskim, w miejscowości Czechowice-Dziedzice, gdzie strażacy wypompowywali rozlewiska rzek Iłownica i Wapienica. W Kaniowie, gdzie umacniali wały Wisły,
- w powiecie cieszyńskim, w Cieszynie gdzie strażacy wypompowywali wodę z terenu, na którym znajdowały się obiekty przemysłowe i magazynowe. W Drogomyślu, gdzie wypompowywali wodę z zalanej i nieprzejezdnej drogi DK 81,
- w powiecie pszczyńskim w Goczałkowicach-Zdroju, gdzie działania strażaków polegały na przepompowywaniu wody do koryta rzeki z zalanych terenów oraz umacnianiu kanału burzowego odprowadzającego wodę do Jeziora Goczałkowickiego,
- w powiecie wodzisławskim, gdzie strażacy doszczelniali wały zbiornika retencyjnego Polder Buków (w dniach 16 września – 19 września 2024 roku).
8832 złoszeń, ewakuacja prawie 300 mieszkańców
- W całym okresie (od 12 września do 24 września), strażacy przyjęli 8.832 zgłoszenia, ewakuowali prawie 300 mieszkańców z zagrożonych terenów. Po przejściu fali powodziowej strażacy nadal pomagali mieszkańcom w usuwaniu jej skutków. Udrażniali dojścia do domów, dostarczali wodę zdatną do picia, wypompowywali wodę z zanieczyszczonych studni, pomagali w usuwaniu zniszczonych przez wodę sprzętów i mebli a także w transporcie darów z punktów zbiórek dla powodzian. Wszystkie te działania prowadzone były niezależnie od zwykłej działalności interwencyjnej na terenie województwa tj. gaszenia pożarów, udzielania pomocy ofiarom wypadków oraz usuwaniu innych miejscowych zagrożeń. Bezpieczeństwo mieszkańców całego województwa było niepogorszone - czytamy na stronie KW PSP.
Podziękowania
- Pragniemy wyrazić naszą głęboką wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do walki z żywiołem. Szczególne podziękowania kierujemy do strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnej, których poświęcenie i profesjonalizm były kluczowe w ratowaniu życia i mienia. Dziękujemy również mieszkańcom, wolontariuszom oraz wszystkim służbom za ich nieocenioną pomoc i wsparcie. Wasza solidarność i gotowość do działania w obliczu trudności są dowodem na to, że wspólnie możemy przezwyciężyć nawet najtrudniejsze wyzwania. Razem pokazaliśmy, że siła tkwi w jedności i wzajemnym wsparciu - czytamy na stronie komendy wojewódzkiej PSP.
Źródło:
KW PSP w Katowicach
https://www.gov.pl/web/kwpsp-katowice/dzialania-zwiazane-z-usuwaniem-skutkow-powodzi-w-woj-slaskim