Samorządowcy z regionu nie chcą takiego przebiegu torów szybkiej kolei. Kuczera apeluje do władz o przeprojektowanie tras
- Dla jednostek samorządu terytorialnego subregionu linia kolei dużych prędkości powinna być szansą dla rozwoju komunikacji, zapobiegania wykluczeniu kolejowemu oraz przyłączenia do transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), natomiast na dzień dzisiejszy pozostawia wiele niewyjaśnionych kwestii, niesprawiedliwy system odszkodowań za wywłaszczenia i kontrowersje związane z dewastacją środowiska - czytamy w stanowisku Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, które podjęto na posiedzeniu zwołanym w Pietrowicach Wielkich.
Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego zabrał głos w sprawie decyzji spółki Centralny Port Komunikacyjny (CPK). Wariant inwestorski, czyli trasę przebiegu linii przez nasz region spółka zaprezentowała 22 marca w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Jako rekomendowany eksperci CPK wskazali wariant W72, który przewiduje budowę nowych stacji kolejowych m.in. w Żorach Północnych i Mszanie, możliwość powstania terminala intermodalnego w Wodzisławiu Śląskim, dodatkowy odcinek łączący Wodzisław Śląski i centrum Jastrzębia-Zdroju oraz nowe odcinki umożliwiające szybkie połączenia m.in. Rybnika i Żor z Katowicami i resztą kraju.
- Projekt CPK zapewni włączenie do sieci kolejowej 90-tysięcznego Jastrzębia-Zdroju, czyli największego dziś miasta w Polsce bez dostępu do kolei. Powstaną nowe dworce i przystanki kolejowe, np. Jastrzębie-Zdrój Centrum i Zachód. W ten sposób nadrabiamy zaległości ostatnich dziesięcioleci. Dzięki inwestycjom CPK na Śląsku kolej obejmie swoim zasięgiem ponad 3,5 mln mieszkańców tego regionu, m.in. Jastrzębia, Żor, Rybnika i Wodzisławia - mówił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK. Czytaj więcej: CPK wybrało wariant inwestorski. Gdzie będzie przebiegać "szprycha" z Katowic do Ostrawy? [LIVE].
Decyzja budzi wiele emocji. Piotr Kuczera, przewodniczący Związku w stanowisku przyjętym na posiedzeniu zwołanym w Pietrowicach Wielkich, podkreśla: w imieniu własnym oraz Zgromadzenia Związku wyrażam stanowczy przeciw wobec wyboru wzbudzającego ogromne kontrowersje „niebieskiego” wariantu inwestorskiego, który oznacza przeprowadzenie linii kolei dużych prędkości przez Pojezierze Palowickie, które jest terenem bardzo cennym przyrodniczo i turystycznie dla mieszkańców Czerwionki-Leszczyn, Żor, całego subregionu zachodniego województwa śląskiego oraz przybywających licznie do sołectwa Palowice turystów.
W stanowisku podkreślono, że Pojezierze Palowickie jest istotnym elementem naturalnego dziedzictwa Krainy Górnej Odry, która jest popularną marką turystyczną zarządzaną przez Związek Subregionu Zachodniego z siedzibą w Rybniku. Jednakże wybrany przez Państwową Spółkę Centralny Port Komunikacyjny wariant inwestycyjny zakłada ingerencję w istniejącą zabudowę mieszkalną oraz krajobraz całego sołectwa Palowice, gdzie przewidziany jest centralny przebieg korytarza kolejowego przez środek pojezierza, który znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Dodano, że planowany przebieg linii kolejowej nie tylko podzieli miejscowość na pół, lecz także spowoduje zniszczenie wielopokoleniowego dziedzictwa społeczności w postaci Drewnianego Kościoła Trójcy Przenajświętszej w Palowicach.
- Wierzę, że Spółka Centralny Port Komunikacyjny jest w stanie zrealizować inwestycję z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, ograniczając dewastacyjny wpływ na czynniki społeczne, ekologiczne, kulturowe i ekonomiczne, z korzyścią dla całego kraju i społeczeństwa. Jako Związek apeluję do władz państwowych także o zmianę przebiegu projektowanych tras w taki sposób, by zachować zagrożone gatunki oraz prowadzenie działań w kierunku minimalizowania szkód - podkreśla Piotr Kuczera.
Czytaj również:
Ludzie
Prezydent Rybnika
@JO23 chyba oszalałeś. Nie tylko, że będą mogły ale będą MUSIAŁY jeśli Polska ma wypełnić dyrektywy EU odnośnie transportu. @Rack nie obawiaj się o Racibórz. On także skorzysta! Pociąg z Raciborza zaraz za Rybnikiem wjedzie na szybką magistralę.
Przecież im żadna trasa nie pasuje, trzeba robić zadymę to robią .
na tej linii nie będą mogły jeździć pociągi towarowe
ta kolej musi powstać dla ważnej korzyści mieszkańców: wszystkie tiry muszą ładować na pociągi!
Skorumpowane lewactwo w europarlamencie przepchnie nie tylko ukaz, że ślimak to ryba, obrzezany facet to kobieta, ale i taki, że marksizm to zbawienie, a alkoholik to najlepszy kierowca. Poczekajcie, sami zobaczycie.
Czy we Francji było ostatnio jakieś referendum w sprawie wieku emerytalnego? A u nas co się stało z obywatelskimi wnioskami o referenda w sprawie emerytur i "sześciolatków" w 2013 roku? Kiedy się odbyło referendum w sprawie zakazu sprzedaży samochodów spalinowych od 2035? A w sprawie zakazu montażu w nowych domach kotłów gazowych?
dla władzy komunistycznej nigdy nie będzie się liczył zwykły szary człowiek. żadna inna partia tak nie gardzi zwykłymi Polakami jak pis. skoro mieszkańcy nie chcą cpk powinno się uszanować ich zdanie, albo chociaż przeprowadzić referendum lokalne.
Metody na blokowanie tej inwestycji są tak zgrane, jak wojaże Tuska i legendarna uczciwość EPP. Tysięczny raz rozstawiacie ckliwy i obłudny cyrk, bo żabka, żuczek, kapliczka - ale ludzi, w milionach, oddacie na żer korporacjom, od zielonych przekrętów i wisi wam, jaki los będzie ich udziałem.
Ci którzy krzyczą " precz z koleją" nie jeżdżą pociągami. Na całym Świecie kolej jest i wciąż rozwija sie, a ludzi masa z tego korzysta. Polak wozi się swoim autem i narzeka na korki i drożyznę. Najwyższy czas przywrócić kolej w gminach - jak szybko zniszczyć mogli, to teraz niech przywrócą.
O tym że Racibórz jest pominięty w tych planach budowy szybkiej kolei, nawet nikt nie wspomina. Wodzislaw jest, ale Racibórz omijają dalokoooo...
Pojezierze Palowickie to kompletne nadużycie! To kilka stawów/kaczoków. Kolej w niczym im nie zaszkodzi.
Jeśli ktoś chociaż raz odwiedził pojezierze palowickie ten będzie przeciwko cpk.
Szkoda że za rządów platformy Kuczera równie energicznie nie protestował przeciw likwidacji kolejnych połączeń kolejowych dokonywanej przez swoich kumpli. Może teraz mielibyśmy koleje na znacznie wyższym poziomie.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Żeby państwo się rozwijało potrzebne są nie tylko autostrady ale także koleje. Kolejami da się poruszać szybciej i da się przewozić więcej towarów jednocześnie. Popieram budowę CPK.
~popopopo (79.124. * .139) Tego tak naprawdę nikt nie wie , drukują jakieś mapki , które jak powiększysz to się robi z nich jedna wielka plama .Kompletna degrengolada z tą koleją .
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Ludziom domy odbierają a debil się martwi ginącymi gatunkami
ktoś może napisać konkretnie którędy te tory pobiegną? jakie miejscowości, może ulice? bo jakoś to ogólnie napisane że trudno to ogarnąć
Precz z CPK, to kolejne zło w czystej postaci, jak 500+
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
PO- wska banda zablokuje wszystko.
To prawie jak z kopalniami.
Gminy ościenne cieszą się, że w JSW ich mieszkańcy mają pracę, ale żadna nie pozwala fedrować pod sobą.