Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co zamiast węgla?

Coraz częściej mówi się o tym, że ogrzewanie domów za pomocą węgla nie ma przyszłości. Co więc w zamian?

Co zamiast węgla?
zdjęcie poglądowe

Węgiel jako źródło ciepła, w obecnych warunkach, w sytuacji kiedy Unia Europejska wprowadza tzw. Zielony Ład, nie ma dobrej passy. Węglowe ogrzewanie uważane jest przez ekologów za szkodliwe dla środowiska. Wydawało się, że rozwiązaniem jest ekogroszek, drobny węgiel przeznaczony do spalania w kotłach z automatycznym podajnikiem paliwa. Emisja spalin z takich kotłów jest znikoma, ale ostatnio przypuszczono również atak na sam ekogroszek, sugerując, że skoro nadal jest to węgiel, to nie można uznać go za paliwo ekologiczne. Mimo, że jego wpływ na jakość powietrza jest znikomy. Portal Czysteogrzewanie.pl, który, podejmuje tematykę ekologicznego ogrzewania ocenia, że dzisiejszy kocioł na ekogroszek, spełniający wymogi Ecodesign odznacza się emisją około 20 razy mniejszą od tzw. kopciuchów. Mimo to coraz częściej gminy rezygnują z dotowania zakupu kotłów ekologicznych na węgiel, najczęściej na rzecz kotłów gazowych. Taką politykę przyjęła w ostatnich latach m.in. gmina Godów. W tym roku również gmina Gorzyce nie będzie udzielać dotacji do kotłów węglowych tam, gdzie jest możliwość przyłączenia się do sieci gazowej. To przykłady ulegania ekologicznej presji. Ekolodzy przekonują, że rezygnacja z węgla jest nieunikniona. Pytanie, czy wszystkich Polaków w przewidywalnej przyszłości będzie stać na rezygnację z tego typu ogrzewania? Są spore wątpliwości. Sprawdźmy jednak jakie są alternatywny dla węgla, czy ekogroszku.

A może gaz?

Wspomniany gaz ziemny wydaje się najbardziej oczywistym wyborem. Urząd Regulacji Energetyki ocenia, że w Polsce z gazu korzysta około 58% gospodarstw domowych, ale na razie tylko około 10% z nich ogrzewanych jest gazem. Obie liczby w ostatnich latach jednak dynamicznie rosną. Jakie są zalety ogrzewania gazem ziemnym? Spala się prawie idealnie czysto w porównaniu z każdym węglem, drewnem, koksem, a nawet kotłami olejowymi. I jest praktycznie bezobsługowy. Do kotła gazowego nie trzeba przecież dokładać paliwa, jak do kotła węglowego. Wystarczy ustawienie żądanej temperatury. Idealnie nadaje się do ogrzewania podłogowego. Ponadto kocioł gazowy zajmuje mało miejsca, nie trzeba mieć pomieszczenia na zapas paliwa, jak w przypadku paliw stałych czy oleju opałowego. Wady? Jest na pewno paliwem droższym od węgla. O ile droższym? Tu wiele zależy od rodzaju instalacji w domu, od tego czy dom jest ocieplony, w jakiej technologii został wybudowany. Zmiennych, które wpływają na poziom zużycia gazu potrzebnego do osiągnięcia w mieszkaniu tzw. komfortu cieplnego jest wiele. Często zapomina się też o tym, że gaz jest paliwem, podobnie jak węgiel, kopalnym, również emisyjnym, bo skoro się go spala, to jest również emisja. I jako od takiego, odchodzi się od niego w Europie. – Gdzieś w tym zauroczeniu gazem ziemnym umyka nam fakt, że to jest też paliwo kopalne – tak samo jak węgiel, choć rzecz jasna pod wieloma względami lepsze. Ale Europa stara się od niego odchodzić, a my się przytulamy – zauważa Wojciech Treter, autor portalu Czysteogrzewanie.pl. W Polsce dochodzi jeszcze jeden aspekt – przeważającą część tego paliwa sprowadzamy zza granicy. Mamy więc ograniczony wpływ na kształtowanie jego ceny, nie mówiąc o tym, że jeden z jego głównych dostawców znany jest z tego, że traktuje eksport gazu, nie tylko jako biznes, ale też jako polityczną kartę przetargową.

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~mieszkańcyraciborza (31.42. * .37) 19.03.2021 14:03
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

tylko idiota spala pelet skoro można spalić drewno z którego pelet wytworzono

~Ekoświrus (5.173. * .246) 06.03.2021 22:36
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

To se kup tego węgla i wysyp na placu za pare lat zrobisz se z niego prąd :))))))))))
Co za ciemnota......

~takaprawda (46.204. * .19) 06.03.2021 21:31
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

@Janisik pierwsza duża podwyżka gazu będzie za rok bo Komisja Europejska wymusiła na nas deregulację cen gazu. Fachowcy twierdzą że to spowoduje wzrost ceny gazu o 100%. Kolejna druga jak ruszy NS2 bo będziemy płacić Niemcom za przesył a rurociąg przez Ukrainę się wtedy całkiem przypadkowo zepsuje.

~takaprawda (46.204. * .19) 06.03.2021 21:26
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Prąd z węgla jest drogi z powodu opłaty emisyjnej. Stanowi już ponad połowę kosztów.

~Ekoświr (5.173. * .246) 06.03.2021 19:04
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Z węgla niestety dlatego mamy najdroższy prąd w Europie czego nie rozumiesz?

~do_niżej (46.134. * .154) 06.03.2021 15:32
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

~Ekoświr (5.173. * .246)
z czego mamy prąd w Polsce ?
ale tak uczciwie
z jakiego nośnika
procentowo

~do_niżej (46.134. * .154) 06.03.2021 15:15
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

dla ciebie tak ! stanieje węgiel
ale za dużo tłumaczenia
nie zrozumiesz
szkoda wajchy

~Ekoświr (5.173. * .246) 06.03.2021 15:04
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

A co,węgiel niby stanieje?

~do_niżej (46.134. * .154) 06.03.2021 13:55
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

nie ma szans aby im to wytłumaczyć
ale poczekajmy
jak te tzw nośniki energii cieplnej ekologiczne
podniosą do takiej ceny
że bogaci będą zbierać chrust w lesie

~op (91.192. * .86) 06.03.2021 13:37
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

masz rację ale jak to wytłumaczyć ekoświrom?

~Janisik (94.254. * .230) 06.03.2021 08:52
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Węgla brak ceny gazu i innych źródeł ciepła i energii za 10 lat pójdą w górę o 2.000 procent zostanie nam chodzić do lasu zbierać chrust