Co zamiast węgla?
Coraz częściej mówi się o tym, że ogrzewanie domów za pomocą węgla nie ma przyszłości. Co więc w zamian?
Kierujmy się rozumem, a nie modą
Jak widać wybór alternatywnych względem węgla źródeł ciepła jest dość szeroki, a nie opisaliśmy wszystkich, np. promienników podczerwieni, które są jeszcze dość egzotyczne, czy kotłów olejowych, od których się odchodzi, głównie ze względu na koszt tego rodzaju ogrzewania. Wszystkie alternatywy łączy jedno – trzeba ponieść spore koszty związane z wymianą źródeł ciepła. Tyle, że wymieniając starego kopciucha na kocioł węglowy 5. klasy też koszty poniesiemy. Ponadto można korzystać z różnych programów dotacyjnych (programy ograniczenia niskiej emisji na szczeblu gmin i program Czyste Powietrze realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, ale coraz częściej we współpracy z gminami). Oczywiście nie uda się pokryć wszystkich kosztów związanych ze zmianą źródła ciepła, a najczęściej również z koniecznością przebudowy instalacji czy komina. Decydując się na którekolwiek źródło ciepła, należy wziąć pod uwagę to w jakim domu czy mieszkaniu żyjemy, ocieplonym czy nie, dużym czy małym, czy jesteśmy gotowi na dość istotną modernizację instalacji, czy chcemy pozostać przy dotychczasowej, ile chcemy wydawać na ciepło itd. To decyzja, którą trzeba dobrze przemyśleć, żeby nie wpaść w kłopoty. I nie kierujmy się przy tym modami, które przemijają. Przecież jeszcze kilka lat temu przekonywano nas, że remedium na smog są węglowe kotły 5.klasy z automatycznym podajnikiem węgla. Te same, które dziś popadły w niełaskę u ekologów, jako rzekomo nieekologiczne.
(art)
tylko idiota spala pelet skoro można spalić drewno z którego pelet wytworzono
To se kup tego węgla i wysyp na placu za pare lat zrobisz se z niego prąd :))))))))))
Co za ciemnota......
@Janisik pierwsza duża podwyżka gazu będzie za rok bo Komisja Europejska wymusiła na nas deregulację cen gazu. Fachowcy twierdzą że to spowoduje wzrost ceny gazu o 100%. Kolejna druga jak ruszy NS2 bo będziemy płacić Niemcom za przesył a rurociąg przez Ukrainę się wtedy całkiem przypadkowo zepsuje.
Prąd z węgla jest drogi z powodu opłaty emisyjnej. Stanowi już ponad połowę kosztów.
Z węgla niestety dlatego mamy najdroższy prąd w Europie czego nie rozumiesz?
~Ekoświr (5.173. * .246)
z czego mamy prąd w Polsce ?
ale tak uczciwie
z jakiego nośnika
procentowo
dla ciebie tak ! stanieje węgiel
ale za dużo tłumaczenia
nie zrozumiesz
szkoda wajchy
A co,węgiel niby stanieje?
nie ma szans aby im to wytłumaczyć
ale poczekajmy
jak te tzw nośniki energii cieplnej ekologiczne
podniosą do takiej ceny
że bogaci będą zbierać chrust w lesie
masz rację ale jak to wytłumaczyć ekoświrom?
Węgla brak ceny gazu i innych źródeł ciepła i energii za 10 lat pójdą w górę o 2.000 procent zostanie nam chodzić do lasu zbierać chrust