Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Rzemieślnicy bali się Unii Europejskiej. Prof. Jan Klimek o szwajcarskiej mądrości i śląskiej przyszłości  

To już 30 lat odkąd Izbą Rzemieślniczą kieruje nestor śląskiego rzemiosła - Jan Klimek. O Unii Europejskiej nie zaczął myśleć jak inni w 2004 roku ale na długo wcześniej, gdy w Polsce zaczynała się transformacja, czyli 15 lat wcześniej.

Czas jest bezcenny. Swojego łatwo nie oddawaj [FELIETON] 

Naprawdę lubię siebie. Mój monolog wewnętrzny od dawna nie zawiera określeń negatywnych. Nazywam rzeczy po imieniu, akceptuję je, uczę się na swoich błędach - pisze w swoim felietonie pn. "Czas jest bezcenny. Swojego łatwo nie oddawaj"...

Grzegorz Braun przyjechał wozem strażackim, aby poprzeć Romana Fritza. Spotkanie Konfederacji w Wodzisławiu Śląskim 

15 maja odbyło się spotkanie z Romanem Fritzem, który kandyduje do Parlamentu Europejskiego, gościem specjalnym był poseł Grzegorz Braun. Obecni byli też parlamentarzyści z innych państw, którzy wyrazili swoje poparcie dla Konfederacji i Fritza.

Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie ustawy o języku śląskim 

- Rozmawiam na ten temat z ekspertami. Większość naukowców jest jednego zdania, że na Śląsku jest bardzo wiele dialektów, w których mówią ludzie w poszczególnych miejscowościach - oznajmił prezydent Andrzej Duda.

"Pies był trzymany w klatce na świnkę morską". Rybnicki Pet Patrol z interwencją w Żorach [ZDJĘCIA] 

O szczegółach swojej kolejnej interwencji, rybnicki Pet Patrol poinfomował we wtorek wieczorem na swoim fanpage'u. Pod opiekę fundacji trafił Fafik.

Po Parku Śląskim możesz przejechać się busem bez kierowcy. Nowinka techniczna od 24 maja 

Od 24 maja Blees BB-1, będzie woził gości Parku Śląskiego na trzykilometrowym odcinku przez Aleję Żyrafy, wzdłuż Śląskiego Ogrodu Zoologicznego aż do Planetarium - Śląskiego Parku Nauki. Pilotaż potrwa do 21 czerwca, a przejazdy będą bezpłatne.

Takiej imprezy Żory jeszcze nie widziały. Uczniowie klas mundurowych złożyli uroczyste ślubowanie [ZDJĘCIA] 

- Mamy nadzieję, że ślubowanie klas mundurowych stanie się uroczystością cykliczną i wpisze się w tradycje naszego miasta - podkreślali przedstawiciele żorskich szkół.

Święto Ogniowe w Żorach. Była procesja, bieg i dużo ognia [ZDJĘCIA] 

To niezwykła tradycja, która niewątpliwie jest dumą Żor. Wczoraj, 11 maja odbyło się już po raz 322. Święto Ogniowe!

Tłumy na jarmarku staroci w Chałupkach [ZDJĘCIA] 

11 i 12 maja do Chałupek tradycyjnie zjechali pasjonaci staroci. Impreza jest organizowana dwa razy w roku na przejściu granicznym i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. 

Różowe światła nad regionem. To nie UFO, a prawdziwa zorza polarna [ZDJĘCIA] 

Seria rozbłysków słonecznych w ostatnim tygodniu przyniosła unikalne zjawisko atmosferyczne w nocy z 10 na 11 maja. Nad regionem dosknale widoczna była prawdziwa zorza polarna, czyli świecenie naładowanych cząsek w górnych warstwach atmosfery. 

Julius Roger

ur. 28.02.1819, zm. 07.01.1865

ur. 28 II 1819 r. w Niederstotzingen k. Ulm w Wirtembergii. W Augsburgu ukończył gimnazjum. Mając 20 lat wstąpił do nowicjatu benedyktynów, który musiał po krótkim czasie opuścić ze względów zdrowotnych po czym, w 1839 r., rozpoczął studia filozoficzne na Uniwersytecie w Monachium. Niedługo potem przeniósł się ze stolicy Bawarii na studia medyczne do Uniwersytetu w Tybindze, które zakończył uzyskaniem doktoratu. Po ich ukończeniu wybrał się do Wiednia, gdzie odbył specjalizację w okulistyce. Miał zamiar poświęcić się karierze naukowej. Rozpoczął jednak od posady lekarza w wirtemberskim Mergentheim. W 1847 r. przybył na Górny Śląsk opanowany przez epidemie tyfusu. Został królewskim radcą sanitarnym i zamieszkał w pałacu księcia raciborskiego Wiktora I w Rudach. Był jego przybocznym lekarzem na polecenie teścia swojego mocodawcy. Po zażegnaniu epidemii i Wiośnie Ludów, w 1852 r., wyjechał na dodatkowe studia do Londynu. W latach 1858-1861, na miejscu drewnianych pocysterskich zabudowań klasztornych, zbudował szpital, którego fundatorem była książęca para Wiktor i Amelia. Kosztem zebranych od dobroczyńców 21 tys. marek, przebudował i zreorganizował mały szpitalik w Pilchowicach. Pomagał sierocińcowi w Lyskach koło Rybnika. W Rybniku rozpoczął budowę wielkiego i nowoczesnego wówczas szpitala dla kobiet. Szpital otwarto 8 IV 1868 r. trzy lata po jego śmierci. Roger wpisał się do historii jako wyśmienity entomolog. Odkrył i opisał około 400 nieznanych dotąd gatunków chrząszczy. W 1856 r. wyniki swych badań zebrał i opublikował w jednej pracy naukowej. Rok później wydał pozycję pt. „Co nieco o mrówkach”, zaś dwa lata przed śmiercią „O użytkowaniu skrzydeł chrząszczy”. Współpracował z prof. Gustawem Kaatzem, założycielem Związku Entomologów i Muzeum Entomologicznego w Berlinie. Wydał również kilka broszurek z tej dziedziny, jak np. „Coleoptera” (Spis dotychczas w Górnym Śląsku odnalezionych chrząszczy). Od około 1860 r. zaczął zbierać rzadkie na Śląsku ptaki, a w wolnych chwilach, tłumaczył na język niemiecki Horacego. W annałach polskiej folklorystyki znalazł się za sprawą spisanych przez niego i wydanych w 1863 r. we Wrocławiu „Pieśni ludu polskiego w Górnym Śląsku z muzyką”. Zebrał 546 pieśni z powiatów: raciborskiego, rybnickiego, lublinieckiego, kozielskiego, gliwickiego, cieszyńskiego, bytomskiego, kluczborskiego, pszczyńskiego, strzeleckiego i oleskiego. Dla 294 pieśni zapisał melodie. W swoim dziele porównywał swoje pieśni z tekstami i melodiami z innych regionów Polski czy też z sąsiednich narodów słowiańskich. Zmarł nagle, 7 I 1865 r., podczas polowania w rachowickim lesie. Przyczyną śmierci był udar serca.

Grzegorz Wawoczny