Harmonogram zajęć i wydarzeń w Muzeum Miejskim w Żorach - kwiecień 2025
Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem zajęć i wydarzeń, które odbywają się w Muzeum Miejskim w Żorach w kwietniu 2025 roku. Można wziąć udział m.in w rodzinnym spotkaniu o pisankach, kraszankach i innych jajach malowanych czy spotkaniu z Moniką Glosowitz, pod której redakcją ukazały się "Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych / Opowieści kobiet z rodzin górniczych".

6 kwietnia (niedziela), godz. 15.30
Wielkanocny koszyczek. O pisankach, kraszankach i innych jajach malowanych
Muzeum dla dzieci i rodziców
Zapraszamy na rodzinne spotkanie, podczas którego rozmawiać będziemy o tradycjach i zwyczajach związanych ze Świętami Wielkanocy, np. palmach wielkanocnych i o święconce – i z czym to się je, czyli o symbolice tego, co w koszyczku. Będzie też śmigusie-dyngusie, pogrzebie żuru i innych. A na warsztat weźmiemy świąteczny koszyczek, który pięknie ozdobimy, tak by był już gotowy na Wielką Sobotę.
Czas trwania, ok. 1,5 h. Bilet: 15 zł (opiekunowie nie płacą)
Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia: 32 43 43 714 wew. 201, informacja@muzeum.zory.pl
7 kwietnia (poniedziałek), godz. 17.00
W 85. rocznicę zbrodni katyńskiej
Nasza tożsamość. Pretekst do rozmowy
Prelekcja przedstawiająca fakty związane z zamordowaniem polskich żołnierzy i policjantów przez władze sowieckie w 1940 roku, w tym mieszkańców Żor, których tragiczną śmierć upamiętnia pomnik przy ul. Wodzisławskiej, w sąsiedztwie żorskiej komendy policji.
Prowadzenie: Tomasz Górecki, Dział Historii i Kultury Regionu Muzeum w Żorach
10 kwietnia (czwartek), godz. 17.00
Kobiety z rodzin górniczych mówią…
Nasza tożsamość. Pretekst do rozmowy
Zapraszamy na spotkanie z Moniką Glosowitz, pod której redakcją ukazały się Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych / Opowieści kobiet z rodzin górniczych
Pamiętniki... są przyczynkiem do auto/biografii zbiorowej, która wypełniłaby białą plamę w historii społecznej Górnego Śląska. Jej powstawaniu towarzyszyło nieustannie zadawane pytanie gdzie one są?. Książka składa się z 24 opowieści kobiet pracujących w branży górniczej i/lub pochodzących z rodzin górniczych. Stanowi pokłosie dwóch edycji konkursu na formy pamiętnikarskie oraz wystawy dokumentującej życie codzienne czerwieńskich rodzin. Całość uzupełniają portrety przygotowane przez Karolinę Jonderko, córkę górnika z Rydułtów, laureatkę World Press Photo 2021, oraz eseistyczne wprowadzenie Moniki Glosowitz, córki elektromontera dołowego KWK Knurów. Źródło: teatrslaski.art.pl
W Pamiętnikach kobiet z rodzin górniczych wybrzmiewają konkretne głosy, których nikt nie komentuje, nie zagaduje, nie opisuje, nie tłumaczy w imieniu autorek. Głosy te dopowiadają się nawzajem, oświetlają, powtarzające się doświadczenia wybrzmiewają jak refreny, przykuwając naszą uwagę w miejscach wspólnych przeżyć, akcentując elementy historii zbiorowej. Afirmowana jest w tych opowieściach przede wszystkim siła kobiet, ich sprawczość i solidarność w obliczu gospodarczych, społecznych, narodowościowych, etnicznych tragedii, zapaści i konfliktów. Ze wstępu Moniki Glosowitz.
17 kwietnia (czwartek), godz. 17.30
Katastrofa w Czarnobylu i życie po...
Pamiętacie Państwo atmosferę, dosłownie i w przenośni, gdy w dzienniku telewizyjnym gruchnęła informacja o awarii reaktora w elektrowni w Czarnobylu? A co czuliśmy, gdy 24 lutego w telewizyjnych wiadomościach zobaczyliśmy rosyjskie czołgi przekraczające granice suwerennej Ukrainy? Zapraszamy na spotkanie, którego gościem będzie Kostiantyn Klymczuk, autor książek: Gdy słońce stało się czarne i Miłość, wojna i inne zboczenia, poświęcone historii katastrofy w Czarnobylu i życiu w jej cieniu, a także wolontariatowi i działaniom o takim charakterze w obliczu ataku na Ukrainę wojsk rosyjskich i wojny, która trwa nieprzerwanie i wciąż zagraża pokojowi w Europie. Spotkanie organizujemy we współpracy z Fundacją Nieobcy.