Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Alla Brożyna: W Klubie ukraińska młodzież zyskuje pewność siebie i nawiązuje nowe przyjaźnie

W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, trzy lata temu do Żor i okolicznych miast przybyły ukraińskie rodziny, szukające schronienia i bezpieczeństwa. Jednak obok wyzwań związanych z adaptacją do nowej rzeczywistości, pojawił się kolejny istotny problem, szczególnie dla dzieci i młodzieży – bariera językowa i po części kulturalna, która utrudniała nawiązywanie relacji zarówno w nowym mieście, jak i w nowym kraju. I tak zrodził się Klub Młodzieżowy.

Alla Brożyna: W Klubie ukraińska młodzież zyskuje pewność siebie i nawiązuje nowe przyjaźnie
Prezes Fundacji Nieobcy, Alla Brożyna, psycholog Maryna Kozlova oraz uczestnicy Klubu Młodzieżowego

W odpowiedzi na te trudności, Fundacja Nieobcy zorganizowała szereg inicjatyw wsparcia, w tym Klub Konwersacyjny (obecnie Klub Młodzieżowy) dla dzieci i młodzieży oraz kółko teatralne, które stały się przestrzenią do integracji, rozwoju i budowania nowych więzi społecznych (zobacz więcej: Trzecia rocznica wybuchu wojny w Ukrainie. W Żorach odbyło się Spotkanie Nadziei [ZDJĘCIA]).

Początkowo celem Klubu Konwersacyjnego było wsparcie ukraińskiej młodzieży w nauce języka polskiego. Z biegiem czasu okazało się jednak, że większym wyzwaniem nie jest sama bariera językowa, lecz trudności w wyrażaniu emocji oraz nawiązywaniu przyjaźni. W odpowiedzi na te potrzeby, do klubu szybko dołączyli polscy wolontariusze – uczniowie szkół średnich i podstawowych, którzy stali się cennym wsparciem w integracji młodych ludzi.

- Zaczęli do mnie dzwonić rodzice dzieci w wieku 16-17 lat mieszkających w Żorach. Dzieci te były na nauczaniu zdalnym w szkole ukraińskiej, a niektóre musiały pójść do polskiej szkoły. I tu pojawiło się przerażenie również wśród rodziców. Zastanawiano się, jak to będzie wyglądać, przecież nie znają języka, nie mają tu znajomych - opowiada o początkach Alla Brożyna, prezes Fundacji Nieobcy i pomysłodawczyni Klubu Młodzieżowego. - Ogłoszono Konkurs w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, napisałam projekt o nazwie "Nowe horyzonty - włączamy dzieci z Ukrainy do nowego systemu edukacji". W ramach tego projektu, który trwał intensywnie przez 2 miesiące, odbywały się spotkania Klubu Konwersacyjnego. Nie były to takie typowe zajęcia z gramatyki, ale konwersacja. Zależało mi na tym, by te dzieci nieco bardziej rozgadać. Niektórym nie podobało się to, jak wyglądają ich zajęcia w szkole, np. dodatkowe godziny na których nic się nie dzieje. Kolejni mieli problem nieco inny - dziecko kontynuowało naukę w szkole ukraińskiej online, przez co nie wychodziło z domu i nie miało znajomych czy przyjaciół. Była też grupa, która po prostu miała problemy z relacjami w szkole. Początkowo miały to być konwersacje, żeby nauczyć ich polskiego, ale po czasie wyszło, że dzieci nie mają większych trudności z językiem, ale mają duże problemy z nawiązywaniem relacji. Z czasem nasz Klub Konwersacyjny przekształcił się po prostu w Klub Młodzieżowy - dodaje.

Klub pomógł dzieciom nieco bardziej się otworzyć. - Wiedzą, że gdy tu przyjdą to nikt nie będzie się z nich naśmiewał i mówią o tym otwarcie. Nikt nie wytyka im tego, że nie mówią płynnie po polsku. Wiele osób poznało tu swoich nowych przyjaciół i zaczęli przyjeżdżać tu razem - mówi prezes Fundacji Nieobcy. - Zadeklarowałam, że zaangażuję w Klub również wolontariuszy z Polski i to się udało. Mamy wolontariuszy ze szkół średnich i podstawowych. Angażuję osoby polskojęzyczne, bo gdybyśmy rozmawiali na spotkaniach tylko po ukraińsku, nie przyniosłoby to efektu. Niedawno byliśmy w Muzeum Miejskim, gdzie dowiedzieliśmy się dużo o zawodzie muzealnika. Cała wizyta odbywała się w języku polskim, bo pracownicy są Polakami. Mieliśmy też spotkanie z żorskimi podróżnikami czy wyjazd do rybnickiego Tygla. Każde spotkanie, każdy wyjazd odbywają się w języku polskim - dodaje. 

Alla Brożyna
Alla Brożyna

Niektóre dzieci nieco inaczej wyobrażały sobie uczęszczanie do Klubu. - Myślały, że odbywają się tu takie tradycyjne zajęcia z języka polskiego, dlatego nie chciały przychodzić. Myślały, że kolejna pani zada im zadanie i w zasadzie nic poza tym. Gdy dowiedzieli się, że jest tu inaczej, że nie ma tu typowych zadań gramatycznych, no to zaczęli przychodzić i już zostali - mówi Alla.

Klub pomógł stać się częścią społeczności

Nasza rozmowa zbiegła się w czasie z kolejnym spotkaniem Klubu Młodzieżowego. Tym razem zajęcia poprowadziła psycholog, Maryna Kozlova.

- Dla tych dzieci czy nastolatków to naprawdę skomplikowana sytuacja: mieszkali w Ukrainie, nagle zobaczyli na własne oczy jak wygląda wojna i musieli wyjechać. Warto wspomnieć, że wydarzenia te zbiegły się w czasie z naturalnymi zmianami, jakie przechodzą nastolatki, a tu taka sytuacja - nagle trzeba wszystko zaczynać od zera, w obcym państwie. Wiele dzieci z którymi miałam kontakt, były zamknięte w sobie i nie czuły się bezpiecznie - mówi Kozlova. - Trudno im było znaleźć nowych kolegów. Pomysł z Klubem bardzo im pomógł, zaczęli rozmawiać, znaleźli nowych znajomych, poczuli się w końcu częścią społeczności - dodaje. 

Jak można pomóc w funkcjonowaniu Klubu Młodzieżowego?

- Można wspomóc nas chociażby żywnością dla dzieci, które przychodzą na spotkania - mówi Alla. Co można przekazać? Np. Owoce, przekąski, napoje, itp. - Kolejną formą pomocy może być chęć poprowadzenia zajęć. Jeśli ktoś zajmuje się ciekawą tematyką i chciałby ją przybliżyć naszej młodzieży to bardzo serdecznie zapraszamy. Trzecią formą pomocy jest przekazanie darowizny na cele statutowe Fundacji Nieobcy - dodaje. 

Klub Młodzieżowy zachęca dzieci i młodzież zarówno z Polski jak i Ukrainy do dołączenia do istniejącej już grupy. Spotkania odbywają się w środy od godz. 16.00 do 18.00 w budynku dworca PKP przy ul. Dworcowej 35 w Żorach (Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych, wejście od tyłu).

Grupa teatralna

Drugą opcją dla dzieci i młodzieży ukraińskiej i polskiej jest wspomniana już grupa teatralna. Na chwilę obecną jest ona jednak zamknięta (nie przyjmuje nowych osób), dlatego że obecna grupa pracuje już nad spektaklem "Co w głowie piszczy?", który zostanie pokazany 5 kwietnia na scenie plenerowej żorskiego Domu Kultury. Po spektaklu, o ile fundusze pozwolą, grupa otworzy nowy nabór. - Warsztaty teatralne prowadzi profesjonalna reżyserka, scenarzystka, nauczycielka języka polskiego i angielskiego, która mówi również po rosyjsku, więc gdy wszyscy się spotykają to nie ma opcji, że się nie dogadają - mówi Alla. 

Sklep.nowiny.pl
Kursy InspiratON
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
P
~przemooo8404 (77.252. * .198) 28.02.2025 07:23

stop ukrainizacji Polski