Jadłodzielnie czekają na nadwyżki jedzenia. Żorska szafa ma już 3 lata! [ZDJĘCIA]
Żorską Jadłodzielnię otwarto dokładnie 21 grudnia 2021 roku. Od tej pory przez jej półki przewinęły się tony różnego rodzaju produktów, zawsze jednak świeżych i często gotowych do spożycia. Warto pamiętać o tego typu miejscach, gdy po świątecznych ucztach zostaną w naszych lodówkach nadbywające produkty.
Otwarcie żorskiej Jadłodzielni w 2021 roku było odpowiedzią na zatrważające dane statystyczne dotyczące wyrzucania olbrzymich ilości jedzenia, w większości z gospodarstw domowych - z danych Instytutu Ekonomicznego wynika bowiem, że każdy z nas rocznie wyrzuca aż 247 kg żywności. Federacja Polskich Banków Żywności alarmuje, że aż 42 proc. Polaków przyznaje się do wyrzucania żywności, a 35 proc. robi to kilka razy w miesiącu. Jadłodzielnia wpisuje się doskonale w ideę foodsharingu oraz przeciwdziałania marnotrawstwu jedzenia.
Nasza szafa jest dla wszystkich: dla osób w kryzysie bezdomności, dla tych którzy po prostu chcą się poczęstować, dla tych którzy mają nadwyżki żywności i mogą się podzielić. Jestem dumna, że do współpracy udało się namówić żorskie instytucje, lokalnych przedsiębiorców oraz Fundację Przystanek Nadzieja - mówi jedna z inicjatorek powstania takiej szafy w Żorach, radna Anna Gaszka, reprezentująca Forum Kobiet Żory.
Do żorskiej Jadłodzielni codziennie trafiają inne produkty i gotowe dania. Wszystkie je łączy szczegółowy opis i pełna przydatność do użycia.
Okres okołoświąteczny to czas szczególnej troski o kwestię niemarnowania żywności. Dlatego zachęcamy każdego mieszkańca do oddawania nadwyżek przygotowanych potraw do naszej szafy - wystarczy opakować żywność i opisać (co to za potrawa i kiedy została przygotowana) - przekazuje Anna Gaszka.
Jadłodzielnie działają w wielu miastach naszego regionu. Miejsca, gdzie można zostawić nadmiar jedzenia, znaleźć można m.in. w Radlinie, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i Jastrzębiu-Zdroju.