Petycje i apele z odpadami w tle. Mieszkańcy żorskich dzielnic nie chcą uciążliwego sąsiedztwa
Mieszkańcy Żor nie chcą w swojej okolicy przedsiębiorstw zajmujących się składowaniem lub przetwarzaniem żadnych odpadów. W Roju zebrano prawie 2000 podpisów pod apelem o zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, protestują też mieszkańcy Kleszczowa i Baranowic. Równolegle o decyzje środowiskowe dla kolejnej tego typu inwestycji wystąpił też właściciel terenu przy ul. Fadom.
Rój
Mieszkańcy Roju od końca listopada zbierali podpisy pod petycją do Prezydenta Miasta w sprawie zmiany zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, umożliwiających powstanie wokół rewitalizowanego terenu dzielnicy przedsiębiorstw zajmujących się m.in. przetwarzaniem odpadów. O ich wątpliwościach pisaliśmy 26 listopada:
Rewitalizacja z odpadami w tle? Mieszkańcy Roju piszą petycję do prezydenta
Jak informuje Mariusz Gajda, inicjator akcji, lista z podpisami w najbliższych dniach trafi do żorskiego magistratu.
Jestem niezmiernie wdzięczny wszystkim, którzy czynnie zaangażowali się w akcję zbierania podpisów. Udało nam się zebrać 1.958 podpisów, które zostaną złożone w Urzędzie Miasta. Bardzo ważnym aspektem, który poruszamy przy okazji zbierania podpisów pod petycją, jest budowanie zaangażowania społecznego, a co za tym idzie, zwiększenia świadomości społecznej. Naszym działaniem pokazujemy, że jesteśmy za rewitalizacją terenów pokopalnianych. Chcemy pomóc w tworzeniu rozwiązań, które będą służyły żorzanom przez kolejne lata - mówi Mariusz Gajda.
Dodaje on równocześnie, że jest to dopiero pierwszy etap ich działań, a informacje o kolejnych będą stopniowo podawane za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Kleszczów i Baranowice
O sprzeciwie mieszkańców przeciwko planom uruchomienia na granicy tych dzielnic punktu skupu złomu pisaliśmy z kolei na początku listopada:
Nie chcą złomu pod oknami. Mieszkańcy żorskiego Kleszczowa przeciwni budowie składu
Postępowanie w tej sprawie nadal toczy się w Urzędzie Gminy Mszana. Jego termin został przedłużony do 26 lutego przyszłego roku.
Z uwagi na skomplikowany charakter sprawy oraz konieczność uzyskania opinii i uzgodnień organów: Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rybniku, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Gliwicach, termin wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zostaje wydłużony do 26 lutego 2025r. - czytamy w obwieszczeniu UG Mszana.
Kleszczówka
To nie koniec tego typu inwestycji na terenie Żor. W tamtejszym Urzędzie Miasta toczy się postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia pn. „Instalacja do przetwarzania odpadów budowlanych oraz produkcji kruszywa” w obrębie terenu przy ul. Fadom w Żorach.
Przedsięwzięcie to będzie związane z posadowieniem urządzeń: kruszarki oraz przesiewacza na utwardzonym placu przy ul. Fadom w Żorach (na działkach ewidencyjnych 3037/37 i 223/14), a następnie eksploatacją tych urządzeń, czyli rozdrabnianiem gruzu budowlanego. Kruszenie w ww. urządzeniach gruzu budowlanego, zgodnie z przepisami ustawy o odpadach, traktowane jest jako przetwarzanie odpadów w instalacji. Przetwarzaniu poddane zostaną odpady betonowe oraz gruz betonowy, a także zmieszane odpady składające się z betonu, gruzu ceglanego czy gruzu betonowego oraz wyselekcjonowane odpady w postaci ziemi i kamieni, powstałe w wyniku prac Inwestora. Gruz budowlany poddany zostanie rozdrobnieniu do wielkości odpowiadającej wymaganiom stawianym kruszywom – wyrobom budowlanym, w celu ponownego wykorzystania tego materiału w robotach budowlanych. W ramach planowanej inwestycji odpady gruzu budowlanego i kruszywa będą magazynowane na placu magazynowym w rejonie ww. urządzeń - informuje Adrian Lubszczyk, naczelnik Biura Promocji, Kultury i Sportu w żorskim Urzędzie Miasta..
Działki, na których ma powstać inwestycja, znajdują się na terenach przemysłowych, jednak ich odległość od najbliższych zabudowań to około 100 - 200 metrów. Urzędnicy sprawdzili już, czy nie spowoduje to uciążliwości dla okolicznych mieszkańców.
W ramach oceny oddziaływania ww. przedsięwzięcia na środowisko w szczególności: weryfikowano raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (ewentualne oddziaływania na środowisko, w tym emisję do powietrza oraz hałas), uzyskano wymagane ww. ustawą opinie i uzgodnienia, zapewniono możliwość udziału społeczeństwa w postępowaniu - umożliwiono zapoznanie się z dokumentacją sprawy oraz umożliwiono składanie uwag i wniosków w terminie od 4.11.2024 do 04.12.2024 - przekazuje Adrian Lubszczyk.
Pod koniec listopada zapadła decyzja o przedłużeniu terminu załatwiania tej sprawy do 31 stycznia 2025r.