Kolej na spotkanie, czyli Europejskie Dni Dziedzictwa w Żorach [ZDJĘCIA]
W miniony weekend pracownicy żorskiego Muzeum i tamtejszego Centrum Organizacji Pozarządowych uznali, że Kolej na spotkanie w Żorach. Okazją były trwające wówczas Europejskie Dni Dziedzictwa, promujące ciekawe miejsca, atrakcje czy akcje społeczne w całej Europie. W roli głównej wystąpiła kolej - mowa była m.in. o historii żorskiego dworca kolejowego, życiu ludzi związanych z koleją i o tym, jak zachować spokój w dworcowej poczekalni.
Tematem tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa były "Szlaki. Sieci. Połączenia". W obchody idealnie wpisał się żorski dworzec kolejowy, z którego dokładnie 140 lat temu odjechał pierwszy pociąg.
Stacja kolejowa została otwarta 1 września 1884 roku. Początkowo pociągi kursowały jedynie w kierunku Orzesza, niedługo możliwe stały się również podróże do Wodzisławia Śląskiego przez Pawłowice i Jastrzębie. Przez Żory kursowały na początku jedynie trzy pociągi: towarowy, osobowy i pocztowy. Połączenie z Rybnikiem i Pszczyną Żory uzyskały dopiero po II wojnie światowej.
Dworzec był świadkiem wielu istotnych z historycznego punktu widzenia wydarzeń. W czasach obu wojen światowych był ważnym obiektem z punktu widzenia transportu i logistyki. Odegrał on również rolę w czasie powstań śląskich, a w trakcie Ii wojny światowej żorscy kolejarze skutecznie utrudniali funkcjonowanie armii okupanta.
O tych wydarzeniach opowiadali przede wszystkim pracownicy żorskiego Muzeum Miejskiego, niezwykle cenne okazały się również wspomnienia uczestniczących w spotkaniu potomków rodzin kolejarskich, mieszkających od lat w Żorach. Przypomnieli oni m.in. do czego służył używany dawniej na kolei, a dziś zachowany w archiwalnych zbiorach sprzęt kolejowy, jakie zasady ubioru obowiązywały kolejarzy, a także kto mógł podróżować koleją za darmo.
EDD na dworcu kolejowym w Żorach to jednak nie tylko rozmowy o przeszłosci - tego dnia przy budynku odbył się Harcerski start Hufca ZHP Żory. Tam też startowała gra terenowa „Tajemnica zaginionego skarbu” i Pociąg do zabawy, w którym dzieci z rodzicami i dziadkami mogli stworzyć własny pociąg. Po południu swoją działalność prezentowało Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Centrum Integracji Społecznej, a o tym, jak zachować spokój w dworcowej poczekalni, opowiadała Zofia Machowska.