W czasie wakacji nad wodą doszło do 189 tragicznych zdarzeń
Jak pokazują statystyki, do największej liczby utonięć doszło w jeziorach (59) oraz rzekach (39). W morzu odnotowano 10 utonięć. - Należy pamiętać, że do powyższych zdarzeń może dojść niezależnie od aktywności podmiotów uprawnionych do ratownictwa wodnego oraz innych służb, które znajdując się blisko zdarzenia tonięcia podejmują akcje ratownicze - podkreśla policja.
Podczas wakacji w br. najliczniejszą grupą wśród ofiar utonięć byli mężczyźni – 160, następnie kobiety – 16 oraz dzieci – 13. W 31 przypadkach ustalono, że przyczyną utonięć był alkohol (16,4 % wszystkich utonięć). W statystyce tej dominującą grupą są mężczyźni, to 29 przypadków. Pod wpływem alkoholu przed utonięciem znajdowała się 1 kobieta oraz 1 osoba małoletnia.
- Podsumowując okres wakacji należy stwierdzić, że każdego roku Policja podejmuje szereg nasilonych działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa osób wypoczywających na wodach i terenach przywodnych - zaznacza biuro prasowe Komendy Głównej Policji.
W bieżącym roku, obok funkcjonowania stałych jednostek/komórek wodnych policji, w których służbę pełni 158 funkcjonariuszy, powołano dodatkowo 75 sezonowych komórek wodnych policji, w których pełniło służbę 318 policjantów. W okresie minionych wakacji zorganizowano ponad 5.300 patroli wodnych policji, w których pełniło służbę ponad 9.380 policjantów. Tworzenie sezonowych komórek wodnych policji, kierowanie policjantów do pełnienia służby patrolowej czy prowadzenie akcji profilaktycznych promujących bezpieczny wypoczynek nad wodą, to tylko niektóre przykłady działań Policji realizowanych samodzielnie, jak też przy współudziale partnerów, których ustawowym czy statutowym działaniem jest dbałość o bezpieczeństwo osób korzystających z tej formy rekreacji.
Policja w okresie wakacji realizowała również zadania poza granicami naszego kraju m.in. w rejonach nadmorskich o dużym natężeniu turystycznym. Sprawdzoną w praktyce formą międzynarodowej współpracy, cenioną przede wszystkim przez polskich turystów, ale i policjantów innych państw (stąd intensywnie rozwijaną), są organizowane przez Biuro Prewencji KGP patrole międzynarodowe w sezonie turystyczno-wakacyjnym w ramach międzynarodowego projektu „Miejsce bezpiecznej turystyki" na terenie Chorwacji i Bułgarii. Ponadto, po raz pierwszy w okresie letnim dwóch polskich policjantów pełniło służbę na terenie Republiki Włoskiej w okresie od 16 do 31 sierpnia br. w miejscowościach położonych w Lagunie Weneckiej, jak również w prowincji Wenecja.
źr. Policja