PKP Intercity przedstawiło wakacyjny rozkład jazdy dla województwa śląskiego
Specjalne połączenia na okres letni do Świnoujścia, wydłużone trasy pociągów do Ustki czy Zakopanego oraz 12 par pociągów, które obsłużą Bielsko-Białą.
Co zaproponowano?
W okresie wakacyjnym mieszkańcy województwa śląskiego będą mogli skorzystać np. z bezpośredniego pociągu do Zakopanego IC 83192 Podhalanin, a do Szklarskiej Poręby - TLK 16191 Karkonosze. Wydłużeniu ulegnie także trasa pociągu IC 54150 Halny. Teraz pociąg kursuje z Bydgoszczy do Bielska-Białej, a pojedzie do Zakopanego. Nad morze będzie można pojechać np. do Kołobrzegu pociągiem IC 38151 Krakowianka, EIC 4850 Fregata czy IC 3829 Grottger. Wydłużona zostanie relacja pociągu IC 48150 Gwarek - zamiast na trasie Katowice – Słupsk pojedzie on aż do Ustki. Wydłużona będzie także relacji pociągów IC 3555 Artus i TLK 35172 Rozewie - zamiast na trasie Przemyśl/Kraków Gł. – Gdynia pojadą one aż na Hel. Przewoźnik uruchomi specjalne połączenia na okres wakacyjny: TLK 38174 Wolin z Krakowa/Bielska-Białej do Świnoujścia, TLK 45071 Wydmy z Bohumina do Łeby i na Hel oraz TLK 48001/40170 Pirat z Bohumina/Bielska Białej Gł. do Kołobrzegu. Ponadto w czasie obowiązywania letniej korekty rozkładu jazdy mieszkańcy Katowic będą mogli skorzystać z 17 par połączeń do Warszawy, 22 do Krakowa czy 21 do Wrocławia.
Mieszkańcy województwa śląskiego mogą także skorzystać z oferty zagranicznej PKP Intercity. Do Berlina ze stacji w Katowicach bądź w Zabrzu mogą udać się pociągiem IC Odra lub pociągiem IC Wawel. Z kolei do Austrii do miejscowości Graz ze stacji w Czechowicach-Dziedzicach, Żorach, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim czy z Chałupek mieszkańcy województwa śląskiego mogą wybrać się pociągiem IC Porta Moravica.
Czasowe zmiany w organizacji ruchu
Od czerwca do sierpnia zarządca infrastruktury będzie prowadził prace na Centralnej Magistrali Kolejowej skutkujące ograniczeniem prędkości z 200 km/h do 160 km/h. Z tego powodu pociągi jadące na trasie Warszawa – Kraków – Warszawa oraz Warszawa – Katowice – Warszawa, mogą mieć wydłużony czas przejazdu od 11 min. do 23 min.
Informacja dla podróżnych
W okresie wprowadzania nowej korekty rozkładu jazdy do dyspozycji pasażerów, na największych dworcach w Polsce, będą informatorzy mobilni. Pomogą oni podróżnym ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży. Informacje o rozkładzie jazdy oraz aktualne komunikaty dostępne są na stronie www.intercity.pl. Dla pasażerów funkcjonuje także ogólnodostępny numer infolinii PKP Intercity. Infolinia ta dostępna jest pod numerem telefonu +48 22 322 22 22 całodobowo przez 7 dni w tygodniu dla abonentów krajowych i zagranicznych. Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora.
Duże miasta takie jak Rybnik mają bardzo dobrą ofertę wakacyjną. Z Rybnika można dojechać bezpośrednimi pociągami do Świnoujścia, Międzyzdrojów, Kołobrzegu, Ustki, Łeby, Helu, Jastarni, Władysławowa, Gdańska, Sopotu, Gdyni, Zakopanego czyli w zasadzie do najważniejszych polskich kurortów. Można też łatwo dostać się do Warszawy, Pragi, Wiednia, Ostrawy. A jeśli ktoś potrzebuje rzadszy kierunek np. wschodnia Polska to zawsze łatwo może podjechać pociągiem do Katowic i tam się przesiąść. Warto pamiętać w przypadku kiedy kupuje się skomplikowane bilety z przesiadkami, kuszety, międzynarodowe itd, że jedyne kasy biletowe w naszym regionie działają na stacji w Rybniku. Pod dworcem w Rybniku jest parking (płatny) oraz kilka miejsc w których można stanąć na chwili i wysadzić pasażera.