Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Żory są piękne! Ogromne inwestycje odmieniły miasto

Niewiele jest miast, które w ostatnich latach przeszły tak spektakularną metamorfozę jak Żory! Z miasta-sypialni, w którym nie było wielu ciekawych miejsc, Żory przerodziły się w nowoczesne miasto, pełne urokliwych przestrzeni, zachwycających mieszkańców i przyjezdnych.

Żory są piękne! Ogromne inwestycje odmieniły miastoRobert Neumann
Tężnia solankowa w Parku Cegielnia

Ostatnie lata są dla Żor szczególnie dobre. Po latach odbudowy infrastruktury i skutecznego pozyskiwania inwestorów, przyszedł czas na liczne inwestycje, które służą mieszkańcom, odpowiadają na ich potrzeby, a także zmieniają obraz miasta. Wśród miejsc, które przyciągają wzrok przyjeżdżających do Żor, wymienić należy nowoczesne Centrum Przesiadkowe. Można tu przyjechać samochodem czy rowerem i przesiąść się na przykład do autobusu Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej. Tuż obok, w historycznym budynku dawnego młyna, swoją nową siedzibę znalazła Miejska Biblioteka Publiczna im. Ottona Sterna.

Jej wnętrza pełne są pięknych i funkcjonalnych przestrzeni oraz innowacyjnych rozwiązań. Znalazły się tam m.in. doskonale wyposażona czytelnia prasy, taras na którym można poczytać na świeżym powietrzu, wypożyczalnie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, świetnie zaopatrzony dział multimediów, pracownie dla twórców, wielofunkcyjna sala konferencyjna czy siedziba Radia Żory.

Nowe życie dzięki rewitalizacji otrzymał też dworzec kolejowy, który teraz poza rolą poczekalni dla pasażerów, pełni też dla lokalnej społeczności funkcję centrum integracji i służy celom społecznym. Mówiąc o celach społecznych, warto też wspomnieć o rozwoju Zakładu Aktywności Zawodowej „Wspólna Pasja”. Dzięki nowej siedzibie przy ul. Szeptyckiego, skrzydła rozwinął Bar Mleczny „Krówka”, a w jego dawnej siedzibie, czyli wyremontowanym budynku przy ul. Augustyna Biskupa, powstała elegancka Restauracja „Oberyba”.

Należną rangę przywrócono żorskiej Starówce. W ramach projektu pn. „Zielona brama do przyszłości – kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach” przebudowano ulicę Klimka, która jest dziś reprezentacyjnym miejskim deptakiem. Na żorskim Rynku pojawiła się natomiast nowa fontanna, która prezentuje widowiska łączące wodę, muzykę i światło. Wraz z unikatową karuzelą „Żorzanką” ożywiły one Rynek, ponownie przyciągając na niego mieszkańców. Nowa fontanna pojawiła się też w odnowionym Parku Staromiejskim przy ul. Rybnickiej. Jej klasyczna i elegancka forma nawiązuje do historycznej fontanny, która stała tu przed laty. Warto przysiąść przy niej na chwilę po spacerze nowymi oświetlonymi alejkami lub harcach na ekologicznym palcu zabaw.

Rekreacji oraz celom zdrowotnym służy także nowa tężnia solankowa w Parku Cegielnia. Ten imponujący obiekt, w kształcie okręgu o średnicy aż 30 m i wysokości 7 m natychmiast po otwarciu stał się jedną z największych atrakcji Żor, przyciągając nie tylko mieszkańców, ale i turystów z całego regionu. Szczególne wrażenie robi wieczorem, gdy tężnia jest podświetlona, a wewnątrz odbywają się pokazy fontanny.

Turystyczną i architektoniczną perełką Żor jest także otwarty jesienią minionego roku Pałac Baranowice. Pochodzący z XVII wieku zabytek w ciągu niespełna 3 lat zmienił się nie do poznania i teraz jest ozdobą dzielnicy i całego miasta! Pałac zachwyca z zewnątrz oraz wewnątrz, gdzie na ścianach można podziwiać liczne odrestaurowane polichromie.

W obiekcie znajduje się interesująca historyczna wystawa oraz sale, w których organizowane są warsztaty i wydarzenia artystyczne, a także stylowa Restauracja „Charlotta”. Duże wrażenie robi też rozległy przypałacowy park, w którym nowymi alejkami i mostkami można pospacerować wśród wiekowych drzew.

Renowacja Pałacu w Baranowicach to jedna z inwestycji, z których jestem szczególnie dumny. To też początek realizacji większego przedsięwzięcia, bowiem w okolicach Pałacu na obszarze kilkudziesięciu hektarów planujemy stworzyć park rekreacyjno-sportowy. Chcemy, by powstał tam m.in. całoroczny kompleks golfowy, z przestrzeniami do organizacji spotkań biznesowych. Przygotowany przez nas projekt, przewidziany do dofinansowania ze środków unijnych obejmuje m.in. budowę hali do gry w golfa, dającej możliwość trenowania przez cały rok, i domu klubowego. Powstać mają też pola treningowe i driving range, czyli strzelnica golfowa. Całość zostanie uzupełniona ogólnodostępną infrastrukturą towarzyszącą. Powstaną także parkingi, ciągi pieszo-rowerowe, niezbędna infrastruktura techniczna i komunikacyjna oraz zagospodarowane zostaną tereny zielone – mówi Waldemar Socha, prezydent Miasta Żory.

Pałac Baranowice - fot. Rafał Januszek

W tej części miasta chcemy także stworzyć szkołę międzynarodową, w której oferowana byłaby nauka w wielokulturowym środowisku, w językach obcych i na podstawie najlepszych programów nauczania z wybranych krajów. Nasz świat staje się coraz bardziej otwarty, wiele osób podróżuje i pracuje za granicą. Polacy wyjeżdżają, ale do nas też przyjeżdżają osoby z innych krajów. Należy podkreślić, że temat jest zaawansowany, a Marszałek Województwa wskazał właśnie Żory jako jedno z miejsc, gdzie taka szkoła powinna powstać – dodaje prezydent Żor.

Wśród najważniejszych inwestycji ostatnich lat w Żorach wymienić należy także otwarty basen w dzielnicy Rój. Obiekt jest już gotowy, a pełnię jego możliwości poznamy, gdy rozpocznie się sezon kąpielowy. Niedawno wybrano dla niego nazwę – w ogłoszonym konkursie wygrała „Rajska Fala”, nawiązująca do nazwy dzielnicy Rój i licznych atrakcji dla dzieci i dorosłych, które znajdują się na terenie obiektu.

Nie sposób wymienić wszystkich inwestycji, które zrealizowaliśmy w Żorach w ostatnich latach. To setki odcinków nowych i wyremontowanych dróg oraz chodników, a także tysiące nowych latarni ulicznych. Ogromne środki zostały też przeznaczone na edukację. Nowe sale gimnastyczne zyskały szkoły w Rogoźnej, „Miarka” czy Zespół Szkół Specjalnych, który ponadto otrzymał nową filię. Rozbudowano też szkoły w Rogoźnej, Kleszczowie i Baranowicach. Kompleksowo wyremontowane zostało Technikum nr 1, a prace trwają obecnie w SP 1, SP 3, SP 4, ZSP 7 i ZSP 9. Wszystko po to, by Żory były dobrym miejscem do życia, a mieszkańcy mogli być dumni ze swojego miasta – podkreśla prezydent Waldemar Socha.

https://www.zory.pl/

Basen w dzielnicy Rój - fot. Dariusz Maciejewski

Tekst sponsorowany

Kliknij i zobacz cały raport specjalny >>>

Powyższa prezentacja ukazała się w ramach specjalnego raportu “Liderzy inwestycji i innowacji” przygotowanego i wydanego w lutym 2024 w nakładzie 37 tys. szt. przez Wydawnictwo Nowiny.

Kliknij i zobacz cały raport specjalny >>>

Ludzie

Waldemar Socha

Prezydent Żor