Niebawem rusza kwalifikacja wojskowa. Wezwanych zostanie 230 tys. osób
Kwalifikacja wojskowa ma na celu zarejestrowanie danych w ewidencji wojskowej oraz ocenę zdolności fizycznych i psychicznych do pełnienia służby. W roku 2024, około 230 tysięcy osób zostanie wezwanych przed powiatowe komisje lekarskie, które przeprowadzą proces kwalifikacji wojskowej. Ten etap, zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej, będzie trwał od 1 lutego do 30 kwietnia.
Proces obejmuje osoby, które muszą się stawić do kwalifikacji (mężczyźni, którzy kończą 19 lat w bieżącym roku) oraz tych, które ochotniczo zgłosiły się po ukończeniu 18 roku życia*. Odpowiedzialność za przeprowadzenie kwalifikacji na terenie powiatu (lub miasta na prawach powiatu) spoczywa na staroście (lub prezydencie).
- Osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywane są przez wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast) za pomocą wezwań, które będą doręczone na co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem stawiennictwa - precyzują służby wojewody Marka Wójcika.
Udział w kwalifikacji wojskowej to obowiązek obywatelski określony Konstytucją RP. Proces ten obejmuje szereg kluczowych czynności, mających na celu ocenę i przygotowanie osób do potencjalnej służby wojskowej.
Pierwszym etapem kwalifikacji jest sprawdzenie tożsamości osób, które mają stawić się do tego obowiązku. Następnie dokonuje się oceny zdolności fizycznej i psychicznej kandydatów do służby wojskowej, nadając im kategorie zdrowia: A, B, D lub E. W ramach tego procesu przeprowadza się także wstępne przeznaczenie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do poszczególnych form obowiązku obrony oraz przyjęcie wniosków o przeznaczenie do służby zastępczej.
Kolejnym krokiem jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej lub aktualizacja istniejącej. Proces ten obejmuje również przetwarzanie zebranych danych, mających znaczenie dla ewidencji wojskowej. Podczas kwalifikacji wojskowej przekazywane są informacje dotyczące służby wojskowej, a także promowana jest ta forma zaangażowania.
Osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej otrzymują zaświadczenia potwierdzające ich udział w tym procesie, uregulowany stosunek do służby wojskowej oraz orzeczoną zdolność do służby wojskowej. Ponadto, nadawane są stopnie wojskowe szeregowego, a osoby te przenoszone są do pasywnej rezerwy.
* Konkretnie do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wezwani zostaną w 2024 roku:
- mężczyźni urodzeni w 2005 r.;
- mężczyźni urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
- osoby, które w latach 2022-2023: a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej, b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny, przed c) dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;
- kobiety urodzone w latach 1997–2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny;
- osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej;
- osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.