Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Fałszywy obraz szopa pracza [WIDEO]

Słodki pyszczek szopa pracza na zdjęciu wygląda rozczulająco. Jednak przed tym gatunkiem przestrzega Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach. Specjaliści wyjaśniają, że szopy to inwazyjny gatunek obcy (IGO).

Fałszywy obraz szopa pracza [WIDEO]ilustracyjne freepik
Inwazyjne gatunki obce (IGO) to rośliny, zwierzęta, patogeny i inne organizmy, które nie są rodzime dla lokalnych ekosystemów i mogą powodować szkody w środowisku lub gospodarce i negatywnie oddziaływać na człowieka.

Podstępne IGO

Inwazyjne gatunki obce (IGO) stanowią jedno z największych zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.

- Szop pracz (Procyon lotor) wykorzystując wrodzony wdzięk i piękne futro skradł serca ludzi. Został wykreowany na pozytywnego, zwierzęcego bohatera współczesnych czasów. I tak uśmiechnięty szop gra główne role w reklamach, bajkach, macha łapką z bilbordów, staje się ulubionym pluszakiem, a nawet zamieszkuje w domach w charakterze pupila. Nie dajmy się jednak zwieść - przestrzegają eksperci.

Pomimo tego, że jest uroczy, wygląda niewinnie i sympatycznie, to inwazyjny gatunek obcy, który zagraża rodzimym gatunkom, a nawet ludziom. To bezwzględny drapieżnik, który świetnie wspina się i pływa, dzięki czemu łatwo zdobywa pożywienie. Poluje na różnego rodzaju gatunki – od bezkręgowców po kręgowce. Dzięki wysokiej rozrodczości i niskiej śmiertelności, w każdym nowym miejscu, jest w stanie utrzymać sprawnie funkcjonującą populację.

Zagrożenia związane z występowaniem szopów:

  • Wpływają na zmniejszenie populacji lub eliminowanie gatunków rodzimych, poprzez konkurencję pokarmową, drapieżnictwo oraz zakłócanie funkcjonowania ekosystemów.
  • To nosiciele wielu patogenów i pasożytów, m.in. świerzbu, tasiemca bąblowca, włośnia, wścieklizny czy glisty szopiej, która może spowodować ciężkie kalectwo albo śmierć człowieka.
  • Jako zwierzęta drapieżne mają ponadto istotny wpływ na spadek liczebności gryzoni, płazów, a nawet żółwia błotnego.
  • Niszczą lęgi rzadkich i zagrożonych ptaków.

W latach 2016-2023 w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska realizowała projekt, w ramach którego prowadziła kampanię informacyjną dotycząca zagrożeń ze strony inwazyjnych gatunków obcych. W filmie „Podstępni intruzi. Inwazja gatunków obcych. Zwierzęta.”, którego fragment poświęcony jest szopom praczom - załączamy go poniżej.

Inwazyjne gatunki obce (IGO) to rośliny, zwierzęta, patogeny i inne organizmy, które nie są rodzime dla lokalnych ekosystemów i mogą powodować szkody w środowisku lub gospodarce i negatywnie oddziaływać na człowieka.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Raperka_klasztorna (89.64. * .243) 11.12.2023 08:14

myśliwi to swoją drogą, do likwidacji.

~TAJEMNICZY_ (83.26. * .50) 10.12.2023 21:17

Największym intruzem dla przyrody są ekolodzy.

~ekol (188.137. * .64) 10.12.2023 18:28

Największym intruzem dla przyrody i dzikich zwierząt są hodowcy i myśliwi.

~Raperka_klasztorna (89.64. * .97) 10.12.2023 15:43

no niestety człowiek zawsze narobi bałaganu a cierpi na tym natura