W niedzielę przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych [WIDEO]
Każdego roku w trzecią niedzielę listopada przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. To okazja do zwrócenia uwagi na globalny problem, jakim są wypadki drogowe i ich ofiary.
W Polsce główne obchody Dnia Pamięci od kilku lat odbywają się w miejscowości Zabawa koło Tarnowa m.in. przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”. Ważnym elementem uroczystości jest zapalenie symbolicznego światła przed pomnikiem oraz posadzenie Drzewa Pamięci.
Ponadto, organizowane są uroczystości kościelne, spotkania z rodzinami ofiar, koncerty, seminaria naukowe. Wiecej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy „Przejście”.
Do uroczystości w Zabawie będzie można przyłączyć się poprzez transmisję dostępną 19 listopada od 10:30 pod poniższym linkiem:
Dzień pamięci to również okazja, by okazać wdzięczność i życzliwość wobec wszystkich, którzy ratują życie na drogach.
- Każdego dnia słyszymy bądź czytamy o wypadkach drogowych. Na polskich drogach codziennie rozgrywają się dramaty, dochodzi do tragedii, są ofiary w ludziach. Kiedy słyszymy o ofiarach wypadków drogowych, najczęściej na myśl przychodzi nam to, że ktoś zginął, stracił życie - przekazuje policja. - Ten dzień jest po to, aby uczcić pamięć wszystkich ofiar wypadków, ale jest też po to, aby pokazać nam, użytkownikom dróg, że nasze decyzje, które na co dzień podejmujemy na drodze, mogą zmienić nasze, życie i życie innych już na zawsze. Musimy zdać sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nas ciąży, kiedy wsiadamy do samochodu i mieć świadomość, ze użytkowany w niewłaściwy sposób, może stać się „narzędziem zbrodni”.
Funkcjonariusze przy każdej okazji apelują do użytkowników dróg o zachowanie rozwagi, o to, aby wyruszali w podróż ze świadomością, że nie są sami na drodze, że to od nich zależy bezpieczeństwo zarówno ich samych jak też innych użytkowników dróg.
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych ustanowiły same ofiary zdarzeń drogowych. Ciężar smutku i cierpienia, z którym boryka się ogromna liczba osób jest tym większy, że znaczna część ofiar to ludzie młodzi. Jednym z ważnych aspektów jest również to, że wielu zdarzeniom można było zapobiec. - Brawura, lekkomyślność, lekceważenie przepisów ruchu drogowego to z pewnością elementy, które istotnie wpływają na bezpieczeństwo. Bądźmy odpowiedzialni na drodze - apelują mundurowi.
Jeżeli chodzi o historię, to Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten ma być wyrazem uznania dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin jednocześnie stanowić odpowiedź na wielką potrzebę ofiar wypadków drogowych, potrzebę upowszechnienia ich straty i cierpienia.
W tym dniu, podobnie jak w minionych latach policjantki i policjanci pionu ruchu drogowego będą apelować o rozsądek oraz rozwagę na drodze.