Wybory i referendum 2023. Instrukcja głosowania, czyli co zrobić, żeby nasz głos się nie zmarnował
Trwają wybory do Sejmu i Senatu RP. Lokale wyborcze będą otwarte do 21.00. Obywatele wybierają 460 posłów i 100 senatorów.
Z naszego okręgu wyborczego (okręg wyborczy 30.) do Sejmu dostanie się 9 posłów. Ponadto mieszkańcy Rybnika, powiatu rybnickiego i powiatu mikołowskiego wybiorą 1 senatora (okręg senacki 72.). 1 senatora wybiorą również mieszkańcy powiatów raciborskiego i wodzisławskiego, a także Jastrzębia-Zdroju i Żor (okręg senacki 72.). 15 października odbędzie się również referendum.
Trzy karty do głosowania
Każdy wyborca otrzymuje 3 karty do głosowania:
- jednostronicową kartę do głosowania w wyborach do Sejmu,
- jednostronicową kartę do głosowania w wyborach do Senatu,
- jednostronicową kartę do głosowania w referendum.
Jak prawidłowo oddać głos w wyborach do Sejmu RP?
Na karcie do głosowania są umieszczone listy kandydatów na posłów. W naszym okręgu wyborczym zarejestrowano 7 list kandydatów (przy czym jedna została skreślona - członkowie komisji wyborczych informują o tym wyborców). Głos będzie ważny, gdy umieścimy znak "X" przy nazwisku tylko jednego kandydata spośród wszystkich znajdujących się na karcie do głosowania.
Uwaga, w przypadku postawienia znaku "X" przy kilku kandydatach w obrębie jednej listy, głos wciąż będzie ważny (zostanie przypisany liderowi listy). Natomiast w przypadku postawienia znaku "X" przy kandydatach z różnych list, głos zostanie uznany za nieważny.
Jak prawidłowo oddać głos w wyborach do Senatu RP?
Na karcie do głosowania są umieszczone nazwiska kandydatów na senatorów. Zarówno w 72. jak i w 73. okręgu wyborczym zarejestrowano po 4 kandydatów. Głos będzie ważny, gdy umieścimy znak "X" przy nazwisku tylko jednego kandydata spośród wszystkich znajdujących się na karcie do głosowania.
Jak zagłosować w referendum?
Na karcie do głosowania w referendum znajdują się cztery pytania. Na każde z pytań można odpowiedzieć "Tak", "Nie" lub nie odpowiadać. Aby oddać ważny głos w odpowiedzi na dane pytanie, należy umieścić znak "X" w kratce obok odpowiedzi, którą wybieramy. Jeżeli chcemy odpowiedzieć na 4 pytania, powinniśmy postawić 4 znaki "X" przy wybranych odpowiedziach (po jednym do każdego pytania).
Możemy też odpowiedzieć na mniejszą liczbę pytań, umieszczając znaki "X" przy odpowiedzianych do wybranych przez nas pytań, a pola odpowiedzi do pozostałych pytań pozostawić puste.
Można też oddać nieważny głos, umieszczając znak "X" przy odpowiedziach "Tak" i "Nie" do pytania, jednak nawet nieważny głos wpłynie dodatnio na frekwencję w referendum.
Referendum będzie mieć moc wiążącą, jeżeli weźmie w nim udział ponad połowa osób uprawnionych do głosowania.
Bojkot referendum?
Część środowisk politycznych wzywa do bojkotu referendum ogólnokrajowego, argumentując, że pytania są tendencyjne, a kampania referendalna de facto wspiera obóz rządzący. Wyborcy, którzy podzielają ten pogląd, mogą nie wziąć udziału w referendum.
Aby nie wziąć udziału w referendum, należy odmówić przyjęcia karty do głosowania. Obwodowa komisja wyborcza powinna odnotować to w spisie wyborców.
Jeżeli w trakcie pobierania kart do głosowania w wyborach komisja wyda nam także kartę referendalną (wbrew naszej prośbie, by jej nie wydawać), powinniśmy zwrócić kartę referendalną komisji i upewnić się, że zostało to odnotowane.
Należy zauważyć, że członkowie komisji w czasie pełnienia tej funkcji są funkcjonariuszami publicznymi i nie mają prawa do przetwarzania naszych danych - w tym danych wrażliwych dotyczących faktu głosowania/niegłosowania - w celach innych niż konieczne do przeprowadzenia głosowania i ustalenia wyników wyborów i/lub referendum.
50 komentarzy
Śledź tę dyskusję
wg kaczynskiego czy obiektywnego każdy kto myśli inaczej jest wrogiem narodu
to czemu ten naród bierze moje podatki i opłaca nimi propagandę tvp albo rydzyka skoro jestem wrogiem???
Caly ten pis jest oparty na tworzeniu wrogów i ciągłych kłotniach
Czy jest ktoś z kim się pis nie pokłócił ?
chyba tylko węgry ale one przynajmniej wzięły KPO
więcej pytan nie mam
już tylko tydzień pisowskich rządów
Kaczyński kazał 4xTAK !!!
więc słuchaj swojego tchórza i głosuj na tchórza
Objektywny , twój wpis świadczy o tym , że kompletnie nic ale to nic nie zrozumiałeś z tego co napisałem . Kładę to na karb braku umiejętności czytania ze zrozumieniem .Twoim problemem jest to że czytasz nie po to by zrozumieć , ale po to by odpowiedzieć .A twoja odpowiedż jest taka ..."Polak kochający swój kraj swoją ojczyznę w najbliższym referendum powinien zadecydować i zaznaczyć 4 razy NIE !!!!!!!".I w tym wpisie pokazałeś jakie masz poglądy i każdy kto myśli inaczej nie kocha swojego kraju .A kto Ci dał prawo do mówienia innym jak mają głosować , to indywidualna sprawa każdego z nas .A te 4 razy NIE !!!!!!! to jest właśnie agitacja , a w twoim przypadku to już agitacja połączona z egzaltacją o czym świadczą wykrzykniki .I na koniec żeby nie przedłużać pamiętaj ...."Mądrość to umiejętność słuchania innych pomimo posiadania odmiennego zdania " Jak to zrozumiesz będziesz szczęśliwy .
@Skarbnik ...coś za mocno się
rozwijasz w swoich komentarzach ,mam skojarzenia z toaletą , nie wiem czy pamiętasz o jakim kraju piszesz że tu mamy Polskę i prawa na polskich zasadach ?????.
Czy dobrze zrozumiałem że twoim zdaniem agitować można by było nawet w dzień wyborów i dla ciebie było by to normalnością ?????
Ja na takie prawa nie mógł bym się zgodzić i nie zgadzam ... Natomiast zgadzam się z
komentarzem - Wyborca2023 - Polak kochający swój kraj swoją ojczyznę w najbliższym referendum powinien zadecydować i zaznaczyć 4 razy NIE !!!!!!!.....
i tu się MOCNO mylisz bo piszesz o referendum ale nawet nie pomyślisz, po co je pis zrobił i czemu ma służyć zacznij od końca to ci się oczy otworzą na kolejny syf pis-u!
,,skonczymy z rozdawnictwem,kazdy musi zapracowac na siebie'' powiedzial Mentzen i dlatego wszyscy normalni zaglosuja na Konfederacje
ani na PiS, ani na Konfidentrację i ani na PełO
O ciszy wyborczej ...
Cisza wyborcza oznacza, że państwo traktuje wyborców jak idiotów. Państwo mówi obywatelowi: „No dobrze, masz to czynne prawo wyborcze, ale jesteś tak głupiutki, że my – urzędnicy, posłowie – musimy ci zapewnić odpowiednie warunki do namysłu”. To rozdwojenie jaźni. Albo uznajemy, że obywatele są dość dojrzali, żeby wybierać sobie władzę, albo że są zbyt głupi, żeby pozwolić im to zrobić z powodów, jakie im się podobają.
Przyczepa z bilbordem kandydata może w czasie ciszy stać, ale nie może się poruszać. Jednak oklejone plakatami publiczne autobusy mogą jeździć. Tekst, zawieszony na portalu w piątek, naruszający przepisy o ciszy, może nadal wisieć w tym samym miejscu, ale nowego zawiesić nie można.
Prawda jest jednak taka, że zdecydowana większość obywateli od bardzo dawna wie, na kogo będzie głosować i czy w ogóle do wyborów pójdzie. Nawet więc próby ordynarnej agitacji w samym dniu głosowania nie przyniosłyby żadnego efektu, może poza tym, że agitatorzy się ośmieszą.
W USA wprowadzenie ciszy wyborczej jest nie do pomyślenia. Gdyby Kongres uchwalił takie prawo, to uchyliłby je Sąd Najwyższy z powodu ograniczenia wolności słowa.
Każdy, kto kocha Polskę i chce dla niej naprawdę dobrze, to zagłosuje w referendum 4xNIE.!!!! Czyżby ktoś z nas chciał nielegalnych imigrantów, którzy sieją zamęt, czyhaja na nasze bezpieczeństwo? Czyżby ktoś z nas chciałby oddać nasz majątek narodowy w obce ręce? Albo kto chce pracować do 67 lat przymusowo?
Jeśli ktoś chce pracować dłużej, to mu nikt nie zabroni, ale dlaczego wszystkim to narzucać? Mądry Polak zagłosuje 4 x NIE. I nieważne, czy ktoś jest za PIS czy nie. Tu chodzi o naszą przyszłość. Nie bądźmy jak dzieci w piaskownicy. Nie strzelajmy sobie w kolano, tylko po to, żeby odegrać się na PIS.
O wyborach warto przeczytać i przemyśleć .
Absurdalne jest twierdzenie , że nie głosujący nie mają prawa krytykować wybranych w głosowaniach .Taka argumentacja dowodzi całkowitego niezrozumienia istoty liberalnego państwa i relacja jakie zachodzą między władzą a obywatelami .Demokracja tym między innymi różni się od autorytaryzmu , że obywatele mają w niej przede wszystkim prawa , a liczba ich obowiązków została zredukowana do minimum. Odzwierciedla to służebną rolę państwa wobec obywateli .Jednym z tych praw jest możliwość uczestnictwa w wyborach .Jest to wielka zdobycz demokracji .Temu prawu odpowiada symetrycznie prawo do powstrzymania się od głosowania .Realizacja któregokolwiek z tych praw nie wpływa na utratę żadnych innych obywatelskich przywilejów , w tym w szczególności prawa do krytyki władzy. Ci którzy chcieliby tego prawa ( moralnego) pozbawić niegłosujących dzielą obywateli na dwie kategorie : Lepszych ( elektorat) i gorszych ( niegłosujący ) .Nie dostrzegają przy tym że ustanawiają w ten sposób zasadę odpowiedzialności przed wyborcami , a nie przed obywatelami .Co sprzyja skrajnemu upartyjnieniu władzy i jej instrumentalizacji w celu maksymilizacji poparcia .Taki obraz sytuacji jest wprawdzie bliższy rzeczywistości , ale za to całkowicie nieprzystający do ideału demokracji w imię , którego występują pro wyborczy agitatorzy
Dyskusja: