Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy to „ustawka” z PiS i co oznacza taniec z posłem Gadowskim?

- pytamy senator Ewę Gawędę, kandydatkę do senatu z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców.

Czy to „ustawka” z PiS i co oznacza taniec z posłem Gadowskim?
Ewa Gawęda oraz zdjęcia z Henrykiem Siedlaczkiem i Krzysztofem Gadowskim, o których wspomina w wywiadzie.

Czy to „ustawka” z PiS i co oznacza taniec z posłem Gadowskim?

- Czy to prawda, że Wspólnota Samorządowa* popiera panią w wyborach do Senatu?

- Tak, zarząd Wspólnoty podjął taką decyzję, z czego się bardzo cieszę. To dla mnie ważny dowód zaufania. I naturalna, jak rozumiem, konsekwencja dobrej oceny mojej pracy na rzecz samorządów powiatu wodzisławskiego i efektów naszej dotychczasowej współpracy.

- A czy nie wystraszyły samorządowców pani zdjęcia z dożynek w Gorzycach, na których jest pani w towarzystwie posłów PIS-u, jakby nic się nie zmieniło?

Myślę, że mądrzy ludzie nie postrzegają świata przez pryzmat zdjęć z dożynek czy innych imprez. Ja nie jestem przecież ich gospodarzem, tylko gościem. Nie mam wpływu na to, kogo gospodarze zaproszą, ani nie będę dyrygować, gdzie kto ma stanąć. Poza tym, czy przypadkowe stanięcie na chwilę obok tego czy owego, na publicznej, otwartej imprezie, ma nas definiować? Ma decydować o naszych poglądach, wartościach, o skuteczności naszej pracy? Proszę, nie dajmy się zwariować, bo takie myślenie doprowadzi nas do obłędu. A właśnie…Co w takim razie „podejrzliwcy” powiedzą o moim zdjęciu w bryczce z Henrykiem Siedlaczkiem, które opublikowały niektóre media? Czy to zdjęcie oznacza, że będę głosować w wyborach na mojego rywala? (śmiech)

- Przed rejestracją pani kandydatury z listy Bezpartyjnych Samorządowców powiedziała pani, cytuję, że „moja rezygnacja z członkostwa w PiS jest oczywistością”. Zrezygnowała pani?

- Ja zawsze dotrzymuję słowa. Moje członkostwo w PiS to ważny rozdział w moim życiu, uważam, że zrobiłam w nim dużo dobrego, ale to już rozdział zamknięty. Złożyłam formalną rezygnację i zgodnie ze statutem partii moje członkostwo ustało z chwilę mojej rezygnacji. Koniec, kropka! Natomiast to chyba zrozumiałe, że nadal mam w PiS sporo kolegów i koleżanek, którzy są wartościowymi ludźmi i robią wiele dobrego dla Polski. Na pewno nie będę się tych relacji teraz wypierać.

- Jednak są i tacy, których to nie przekonuje, uważają, że to może być tzw. „ustawka”, a po wyborach wróci pani na łono partii...

- Mam w sobie dużo pokory wobec różnych opinii, nawet tych krzywdzących. Niestety, opinie to nie fakty i dlatego trudno jest im zaprzeczyć używając innych, bezspornych faktów. Więc w tej sytuacji odpowiem tak. W mojej kilkuletniej działalności publicznej nigdy nie posługiwałam się kłamstwem, chwytami poniżej pasa czy różnymi gierkami. I to się nie zmieniło, i nigdy nie zmieni. Nie było, nie ma i nie będzie żadnych ustawek, ani z PiS-em, ani z nikim innym. Ramy mojej przyszłej współpracy z innymi politykami i partiami będzie wyznaczać tylko pożyteczny cel i dobro mieszkańców, którzy mnie, mam nadzieję, wybiorą. Po to chcę iść do senatu.

- Czy w takim razie, żeby w czasie kampanii wyborczej nie prowokować niekorzystnych dla pani skojarzeń, przestanie się pani fotografować w towarzystwie innych polityków, zwłaszcza z PiS?

- Jakiś czas temu opublikowaliście zdjęcie, na którym, na imprezie barbórkowej, tańczę z posłem Krzysztofem Gadowskim. Czy to znaczy, że chciałam wtedy wstąpić do Platformy? (śmiech) Moim zdaniem, oznaczało to tylko tyle, że oboje lubimy tańczyć i że można mieć różne poglądy, ale równocześnie potrafić ze sobą rozmawiać bez okładania się maczugami. A już zupełnie poważnie, to po pierwsze, jeśli decyduję się uczestniczyć w jakimś wydarzeniu, to nie przez to, że jest tam ktoś z PiS, PO czy innej partii, ale dlatego, że uznaję to wydarzenie za ważne. Po drugie, nie mam zamiaru nagle zacząć traktować moich różnych znajomych, jak „zadżumionych”, tylko dlatego, że nasze polityczne drogi się rozeszły. Po trzecie, nawet jeśli ja panuję nad tym, co publikuję na moim profilu Fb czy stronie internetowej, to nie mam kompletnie wpływu na to, co, w jakim kontekście i z jakimi intencjami udostępniają inni.

- Podejrzewa pani kogoś o złe intencje? Chodzi mi o wykorzystywanie pani wizerunku do własnych celów?

- Nie jestem przesadnie podejrzliwa, ani też nie mam ochoty i czasu analizować zachowań innych. Ale jestem w polityce wystarczająco długo, żeby wiedzieć, że takie zachowania są możliwe, a w czasie kampanii wyborczej się nasilają. Zawsze jednak najpierw zwracam komuś uwagę w cztery oczy. Publiczne mówienie o tym to ostateczność. Natomiast wracając do tych, którzy wątpią w moje faktyczne rozstanie z partią, to korzystając z okazji, serdecznie proszę ich wszystkich o odrobinę zaufania. Mam nadzieję, że już wkrótce znów będziecie mogli oceniać mnie po owocach mojej pracy, a nie po przypadkowych zdjęciach.

Rozmawiał (ska)


* Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa jest organizacją niepartyjną i samorządową, zrzeszającą przedstawicieli samorządów powiatu wodzisławskiego. Członkowie stowarzyszenia wyrazili oficjalne poparcie dla Ewy Gawędy, jako kandydatki bezpartyjnej w wyborach do senatu w okręgu 72. Zarząd Wspólnoty Samorządowej w powiecie wodzisławskim tworzą: Lucjan Szwan (przewodniczący, rada miasta Rydułtowy), Mariusz Adamczyk (zastępca przewodniczącego, wójt Godowa), Dezyderiusz Szwagrzak (skarbnik, rada miasta Wodzisławia Śląskiego), Maciej Poręba (sekretarz, rada miasta Rydułtowy), członkowie zarządu: Leszek Bizoń (starosta powiatu), Barbara Magiera (burmistrz Radlina), Daniel Jakubczyk (wójt Godowa), Jan Zemło (etatowy członek zarządu powiatu). 

Ludzie

Ewa Gawęda

Była senator.

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, radny sejmiku śląskiego, senator XI kadencji

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

84 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~TAJEMNICZY_ (83.26. * .174) 09.10.2023 11:15

Do puchacz. Za tydzień jak wygrają wybory, będą mogli w końcu go podnieść.

puchacz 08.10.2023 22:33
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Ten kosmaty Siedlaczek będąc posłem PO głosował za podwyższeniem wieku emerytalnego do 67 lat.

~rolnicy (79.187. * .53) 04.10.2023 12:40
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

my już tej pani dziękujemy

~Solei (37.47. * .206) 29.09.2023 21:32
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Powinniśmy oceniać kandydatów za działania na rzecz mieszkańców a nie wyszukiwać wpisów które nic nie wnoszą oprócz zamieszania. Pani Gawęda zasługuje na nasz głos.

~zdziwionakraina (178.36. * .125) 29.09.2023 12:25
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To bardzo ciekawe, co oświadczyła Pani Gawęda. W takim razie winna szybko poprosić o usunięcie błedu ze strony wybory gov pl, gdzie nadal figruje jako członek PIS
GAWĘDA Ewa Maria
Zawód fotograf
Miejscowość zamieszkania Syrynia
Przynależność do partii politycznej lub poparcie członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość
Nr listy 1
Numer na karcie do głosowania 1
Komitet KW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY
Okręg wyborczy 72

~Koniecpisuwreszcie (91.193. * .182) 27.09.2023 22:05
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

do ~Mamydosc (217.138. * .226)
to tylko pokazuje jak mocno są wystraszeni........
jeszcze 3 tyg i pokażemy co myślimy o tych wszystkich przekrętach "dobrej zmiany"
nawet do księży list rozesłali żeby ich kościół popierał .........a takiego wała.......
więcej już Polski nie zepsujecie!

~Mamydosc (217.138. * .226) 27.09.2023 19:52
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Dzisiaj przejeżdzalem przez Racibórz,całe miasto zaświnione plakatami pisowców to jakiś koszmar!!!

alexachililover 27.09.2023 16:15

Plakaty Gawędy wiszą na ogrodzeniach razem z Wosiem, przypadek? nie sądzę. Plakaty opozycji pozrywane, tylko pis...

~podhale24 (217.138. * .226) 27.09.2023 15:20

"Za miesiąc będą decydowały się jej losy i to kto będzie sprawował w niej władzę oraz podejmował kluczowe decyzje na najbliższe lata. Doskonale wiemy, że część opcji politycznych w naszym kraju, pragnie tego, aby wymazać Boga i kościół z życia naszej Ojczyzny" - napisali w piśmie rozsyłanym do proboszczów.

Pod pismem podpisani są posłowie partii Zbigniewa Ziobry oraz kandydaci na posłów. Jest także poseł z Podsarnia w gminie Raba Wyżna - Edwarda Siarka.

List budzi wiele krytycznych komentarzy m.in. zarzuty o instrumentalizację wiary i wykorzystywanie księży do politycznej walki.

~do_nizej (193.161. * .11) 27.09.2023 15:07

a nie mówiłem??
pis zrobi każde sku***wo,żeby tylko wygrać i nie ponieść kary za zdemolowanie wszystkiego w naszym pięknym kraju!
oj koniec pisu blisko

~d300 (178.219. * .174) 27.09.2023 14:04
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Właśnie orzeczono wyrok w sprawie wypowiedzi Tuska, że Bezpartyjni Samorządowcy to przystawka PiS. Został zaskarzony w trybie wyborczym i przepraszać ani nic prostować nie musi. Z tego wniosek, że start pani Gwędy do Senatu z list Bezpartyjnych Samorządowców to jednak najprawdopodobniej ustawka. M.in. dlatego PiS wycofał swego kandydata i do Senatu nikogo w naszym okręgu nie wystawił. Zmyłka dla naiwnych. Więc nie dajmy się zmanipulować, bo potem znów będzie, że "ciemny lud" na naiwniaków wyszedł.

~Donek (79.187. * .53) 27.09.2023 13:09
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

pani senator zawsze trzymała z POpaprańcami , nic nowego pod słońcem ; PiS to była tylko trampolina na posadę parlamentarną ; ciemniaki z PiS-u myśleli że mają swoją senator ; nic bardziej błędnego . POpaprańcy różnymi sposobami podszywają się pod szyld PiS-u ; w wielu miastach i gminach mają swoich ludzi pod szyldem PiS-u ,a w Warszawce, w PiS-ie się cieszą ; w sejmie lub w senacie ci przebierańcy udają lojalność , natomiast w trenie robią grubą robotę ANTY PIS

~Rydykotus (5.184. * .228) 27.09.2023 12:13
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Kotuś jak kotoś niby przytulana do PISu a więcej szkodząca niż pomagająca . Jest bo liczy na pierwsze miejsce na liście. A po cichu szkodzi.

kotuś 26.09.2023 19:07
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do- aus-
O radnych PiS bym się nie martwił. Oni wiedzą, jak się zachować . Bardziej mnie zaskakuje zachowanie radnych z Wspólnoty Samorządowej. Oni to dopiero grają i nie wiedzą jak się ustawić! W powiecie z PO i SLD, w mieście z PiS. Na jednych zdjęciach z Buzkiem, na innych z Wosiem, Klocową albo z Gawędą. To dopiero jest ciekawa układanka, gra na dwie strony! Gdzie nie staną będzie dobrze. A po której stronie jest Gawędowa to widać, że po wycofaniu Domańskiego dostała zielone światło z PiS. Wcale nie trzeba być wielkim myślicielem, żeby się domyślić.

MichalGR 26.09.2023 16:10
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Nigdy więcej PiS i PO.

~@12x (178.219. * .48) 26.09.2023 14:54
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Migranci walą przez Polskę do Europy drzwiami i oknami. A płot na granicy z Białorusią jest, jak wiele na to wskazuje, barierą dla tych, którzy po prostu nie chcą za to zapłacić naszym politykom z MSZ (a może i nie tylko). Tak to wygląda w praktyce. A cała ta retoryka rządzących o obronie Polski przed imigrantami jest funta kłaków niewarta. Razem jest to szczy hipokryzji i bezczelności. To tak, jakby złapać złodzieja za rękę a ten zaczął krzyczeć, że to jest ręka tego, który go złapał. Doprawdy, trzeba być głupcem lub ślepcem by tego nie widzieć.

~solo (188.137. * .178) 26.09.2023 14:22
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

kanclerz Niemiec (Angela Merkel ) łamiąc prawo wizowe, europejskie traktaty, doprowadziła do ściągnięcia tutaj ponad 1,5 mln, a nawet więcej nieznanych z tożsamości imigrantów - migranci, którzy zostali przedstawieni przez Agnieszkę Holland jako zagubieni i sympatyczni, to w rzeczywistości liczna rzesza krzepkich, agresywnych i nie cofających się przed niczym intruzów, którzy od ponad dwóch lat szturmują polską granicę”

~Ilek (46.204. * .207) 26.09.2023 06:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wie Pan z czego bierze sie bieda- nie ,nie z tego że ludzie sa biedni tylko z tego ze ci co pracują aby nie być biedni tracą gdyż Im jakies złodziejska łapa wciąż inflacją real wartosci zapracowanych i odkładanych środków kradnie, i dlatego nadal Ci ludzie są biedni gdyż co się dorobią to znów Ich inflacją rzad okradnie i to jest faktyczna przyczyna powstawania tej biedy oraz jej utrwalania . Nie trzeba rozdawać co nie swoje ale trzeba przestać okradać inflacją społeczeństwo wowczas obejdziemy się bez łaski otrzymywania..

aus 25.09.2023 21:57
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Tak zapytam... A czy radni z PiS w powiecie i mieście powiązani z panią Gawędą odeszli z PiS czy grają na dwie strony?

~NareszcieKoniecPsuciaPolski (193.161. * .11) 25.09.2023 20:33
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Faktycznie pis miał 40% a teraz ledwo 30%
Widać że jesteś wyborcą pis-u bo z rachunkami u ciebie kiepsko

Miło patrzeć na ten strach w oczach pisiorów
Wreszcie doczekaliśmy ich końca

MichalGR 25.09.2023 20:23
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Nigdy więcej PiSu i PO.

~doniżej (188.137. * .10) 25.09.2023 18:03
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Im więcej plujecie na PIS tym ma wieksze poparcie

~Normalny1 (91.204. * .132) 25.09.2023 17:53
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

A ja mam taką prośbę to pani prezydent Hetman dziś w tv rzecznik PO poraz któryś powiedział że w SJZ nie strzelano do górników, niech pani Grabcowi powie jak było, ja wiem bo byłem lecz wielu Polaków wciąż uważa że to hejt odwagi pani rządzi tym miastem nie szła pani z górnikami lecz co się działo pod spółka JSW,SA wie pani doskonale dość kłamstwa i obłudy...a zapytaj się tego Szymczaka co granatnika sobie odpalił ,zapytaj się tych z tVP...co mówili ...że to kibole byli,i wypiciu,huligani są w archiwach jeszcze artykuły...dziś Szymczak generał a tvP?szczujnia...trochę wyobraźni i pamieci

~Koniecpisubliski (193.161. * .11) 25.09.2023 15:51
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

trolle skoro ten wasz pis taki fajny to czemu mieli kiedys 40% a teraz tylko 30%

Mam nadzieję,że ktoś ich rozliczy po wyborach za psucie wszystkiego na swojej drodze

~NajwiększeWPolsceZło (46.204. * .45) 25.09.2023 15:02
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

PiSPO....

~hmhmhmhm (85.202. * .83) 25.09.2023 13:20
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

szukaj w google miliony-polakow-na-najnizszej-krajowej-ewenement-na-skale swiatowa.

~solo (188.137. * .178) 25.09.2023 12:44
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

MichalGR 25.09.2023 12:16
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Ja bym chcial Donka i Jarka na politycznej emeryturze. Jak mozna glosowac na ludzi po 60tce...

~SeniorkaMoszczenica (46.204. * .205) 25.09.2023 12:00
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Kubahhhhjjj (85.202. * .83) 25.09.2023 10:26
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do @Kubahhhhjjj. no i masz racje ...nie dosc ze najnizsza jrajowa to jeszcze Ci co maja gornicze urlopy do i tak superwczesnych emerytur dostaja tak samo jakby pracowali pod ziemia.Dzieki PO i PISowi

~Kubahhhhjjj (46.204. * .27) 25.09.2023 09:57
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

"Marzenia pis-u : wszyscy małą równą płacę (poza nimi oczywiście ).Zrównają inteligenta z robotnikiem, robotnika z chłopem a chłopa z ziemią. Takie powiedzonko z głębokiej komuny."
"PIS zrobił o 100% więcej biednych pracujących Polaków za to nierobom się polepszyło bo leżąc na kanapie dostają więcej niż minimalna doliczając wszystkie dodatki z MOPSu. " "I spełnia się marzenie Morawieckiego, że wszyscy będziemy pracować za miskę ryżu."Przemysl to bardzo,bardzo dokladnie ...Kreatywna księgowość : Ci co zarabiali lub emerytury mieli wyzsze niz najnizsza krajowa przez to ze najniższą place znacznie podnoszą beda mieli teraz tylko tyle co najnizsza lub prawie najnizsza placa lecz ceny beda dostosowane do najnizszej krajowej ,wiec otrzymują faktycznie coraz mniej z tym ze osiągają juz dno egzystencjalne ,brawo. ...w ten sposób rzad niby podnoszac Wam płace powoduje ze dostaniecie mniej." Nie cieszcie sie osly ze place wzrosły ja ceny podniosę i tak wyjde na swoje, mawiano zartobliwie za Gierka."
szukaj w google miliony-polakow-na-najnizszej-krajowej-ewenement-na-skale swiatowa


MichalGR 25.09.2023 09:10
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Glosuje na PiS, bo inflacja zmalala i spadly ceny paliwa do 6 zl.

~Pył (89.25. * .86) 25.09.2023 09:10
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

bezpartyjni to przecież przystawka pisu... więc ta kobieta nigdzie nie odchodzi i nic się nie zmienia... tylko ubiera "ciuchy" innego koloru z pod tej samej "marki" i to wszystko

~SeniorkaMoszczenica (46.204. * .101) 25.09.2023 08:05
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Głosuje na PO bo to gwarantuje nam przyjaźń z berlinem i Moskwą i będzie nam bardzo dobrze .

~op (91.192. * .86) 24.09.2023 22:19
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~dsokol-a w twojej szkole nauczyli cie pisac ,,MUNDOR''?

MichalGR 24.09.2023 22:07
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@~doekspert (188.137. * .10)
Dokładnie tak jak piszesz. Trzeba pogonic PiS i PO!

dsokol 24.09.2023 21:46

a gdzie był Łoś i wysypisko śmieci (schrot) ? czy czasem nie trzeba ***** ***

~doekspert (188.137. * .10) 24.09.2023 21:44

Taki z ciebie ekspert a cechuje cię kompletny brak sensu, logiki, matematykę już pominę Pani Ewa jest senatorem 4 lata a przez osiem lat szkodziła Wodzisławiowi . Tyle to można i na palcach policzyć.

dsokol 24.09.2023 21:36

raczej kostium klauna wręcz P....... !!!!!

dsokol 24.09.2023 21:35

moje pytanie brzmi ? czy jako przeciętny Fotograf przysługuje Tobie.... Ewo Mario Gawęda .... choć dziwne w szkole byłaś tylko Ewa .... MUNDÓR GÓRNICZY ? .... ?