Henryk Siedlaczek
Były poseł na Sejm RP, radny sejmiku śląskiego, senator XI kadencji
Wybrany 9.10.2011 r. z listy PO w okręgu wyborczym 30 w Rybniku. Staż parlamentarny: poseł V, VI i VII kadencji, senator XI kadencji. Zawód nauczyciel. Wykształcenie wyższe, ukończona szkoła: Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Wydział Filologiczno-Historyczny, historia specjalność nauczycielska - magister (1979). Członek Platformy Obywatelskiej. Data i miejsce urodzenia: 30 stycznia 1956 r., Wodzisław Śląski.
- Obiecaliśmy wsparcie seniorom i teraz nadszedł czas, by wywiązać się z danej obietnicy - to fragment przemówienia senatora Henryka Siedlaczka.
Senat przyjął bez żadnych zmian nowelizację ustawy dotyczącej mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego. Przepisy przewidują uznanie języka śląskiego za język regionalny. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.
Henryk Siedlaczek był jednym z budowniczych Powiatu Raciborskiego, kiedy ten samorząd stawiał pierwsze kroki. Uważa się nawet za jednego z pionierów Unii Europejskiej bo szkoła w Rudach którą kierował zawiązywała przyjaźnie z niemieckimi placówkami na długo przed podpisaniem polskiej akcesji ze strukturami z Brukseli.
Zmiany we władzach publicznych mediów dokonane przez ministra kultury komentują parlamentarzyści z naszego okręgu. Według posła Prawa i Sprawiedliwości Pawła Jabłońskiego postąpiono w sposób niecywilizowany, złamano prawo. Marek Krząkała z Platformy Obywatelskiej twierdzi, że prawicę boli utrata tuby propagandowej.
Prawie 40 tys. zł otrzymają parlamentarzyści, którzy nie zasiądą w Sejmie i Senacie nowej kadencji.
Na wczorajszej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego doszło do zmian związanych z wygaśnięciem mandatu radnych, którzy zostali parlamentarzystami.
Tradycyjnie w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia oficjalnych zaświadczeń potwierdzających uzyskanie mandatu parlamentarzysty.
Zatrzymamy megalomański, aspołeczny i aekonomiczny, nieracjonalny projekt. Zadbamy o to, aby do naszego regionu dojeżdżała kolej przyjazna, szybka, ale nie przejeżdżająca po ludzkim życiu i domach - deklarowała w Rybniku Gabriela Lenartowicz. Na rynku odbyła się w środę, 18 października powyborcza konferencja prasowa, podczas której...
Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki rywalizacji do Senatu w okręgu nr 72. Wygrał Henryk Siedlaczek, który wyprzedził obecną senator Ewę Gawędę.
Na podstawie danych Państwowej Komisji Wyborczej wiemy na kogo głosowali mieszkańcy Żor w wyborach do Senatu. Henryk Siedlaczek wygrał tam z Ewą Gawędą.
Do Państwowej Komisji Wyborczej spłynęły już wyniki głosowania w naszym regionie. Piotr Masłowski wygrał z Wojciechem Piechą, a Henryk Siedlaczek ostatecznie prześcignął Ewę Gawędę w wyborczym wyścigu.
AKTUALIZACJA
Kto wygrywa wybory parlamentarne? W przypadku Senatu sprawa jest prosta, bo Polska została podzielona na 100 jednomandatowych okręgów wyborczych. W każdym okręgu wygrywa kandydat, który zdobędzie najwięcej ważnych głosów. W przypadku wyborów do Sejmu sytuacja jest bardziej skomplikowana z uwagi na ordynację proporcjonalną opartą na...
- pytamy senator Ewę Gawędę, kandydatkę do senatu z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców.
Rozmawialiśmy z Henrykiem Siedlaczkiem przy okazji okazji prezentacji kandydatów Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu i Senatu. Były poseł mówi o fajnych ludziach, którzy go wspierają i pomagają mu w kampanii wyborczej.
Po "wycięciu" Ewy i Adama Gawędów z list PiS, kandydatem partii rządzącej w wyborach do Senatu miał być Dariusz Domański - wicekurator z Żor i były żorski radny. Ostatecznie jego kandydatura nie została zarejestrowana. Dlaczego? Wyjaśniamy.
To już oficjalne, Ewa Gawęda będzie kandydować w wyborach do Senatu z Komitetu Wyborczego "Bezpartyjni samorządowcy".
Wicekurator oświaty Dariusz Domański będzie kandydował w senackim okręgu 72., który obejmuje powiaty raciborski i wodzisławski, a także miasta na prawach powiatu Jastrzębie-Zdrój oraz Żory.