Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Myślałeś, że to jedzenie jest wegetariańskie? Zaskoczę cię. 5 produktów, na które warto zwrócić uwagę jako początkujący wegetarianin

Przejście na wegetarianizm wydaje się proste – przestajesz jeść mięso i tyle. W każdym razie mi się tak wydawało. Muszę jednak przyznać, że się myliłam.

Myślałeś, że to jedzenie jest wegetariańskie? Zaskoczę cię. 5 produktów, na które warto zwrócić uwagę jako początkujący wegetarianin
Pączek i ser ze zdjęcia zostały oczywiście później zjedzone, ale nie przeze mnie.

Ukryte składniki odzwierzęce w produktach, w których nigdy byś się tego nie spodziewał

Trudno mi powiedzieć, kiedy dokładnie przeszłam na wegetarianizm, ale wiem, że byłam wtedy jeszcze młodą dziewczyną, właściwie dziewczynką – nastolatką. Niezbyt znałam się na składach, nie miałam w tym wprawy i nie wiedziałam, jakie tajemnicze składniki kryją się za symbolem “E”. Swoją drogą “E” to nie zawsze jakieś świństwo, czasem to składnik, który doskonale znamy z kuchni. Dla przykładu, E163 to naturalny barwnik pochodzenia roślinnego. Oczywiście są również “E” oznaczające prawdziwe ohydztwa, które obrzydziłyby nawet niejednego mięsożercę, ale o tym za chwilę.

Teraz już jestem dorosła. Od kilku lat sama się utrzymuję, sama dbam o swoją dietę, sama robię zakupy. To nauczyło mnie odróżniać produkty faktycznie wegetariańskie od tych, które wydają się takimi z pozoru. Teraz wiem również, w jakich produktach są niepotrzebne cukry (zmora przy kupowaniu soków), konserwanty i ulepszacze.

Muszę jednak przyznać się bez bicia, że na swojej wegetariańskiej drodze nacięłam się na kilka produktów. Przedstawię je w krótkiej liście i opiszę, dlaczego nie są wegetariańskie.

Jak już mowa o “E”

Jak wspomniałam, nie każde “E” jest złe. Są jednak takie, za którymi kryją się, no cóż, dość… zaskakujące rzeczy. Dla przykładu – E120 to prawdziwy horror. Jest to barwnik, który odpowiada za intensywną czerwień twojego jedzenia. Tworzony jest z małych, czerwonych robaczków. E120 zwykle znajdziemy w czipsach paprykowych, jogurtach truskawkowych, czerwonych landrynkach i oranżadach. 

Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, gdy dowiedziałam się, że przez pierwsze kilka miesięcy swojej “przygody” z wegetarianizmem nie byłam tak naprawdę wegetarianką, bo cały czas z wielką chęcią jadłam na śniadanie musli z jogurtem truskawkowym, a w weekendy do netflixowego seansu przegryzałam ulubione czipsy paprykowe. 

W ramach ciekawostki dodam jeszcze, że większość czipsów o smaku umami/mięsnym jest wege, natomiast czipsy o smakach warzywnych już niekoniecznie. Zabawne, prawda? W każdym razie mnie bawi. 

Sery z podpuszczką

Dla wielu osób to pewnie powszechna wiedza, ale dla mnie niekoniecznie taka była. Nigdy nie byłam jakąś fanką serów. Gusta moich kubków smakowych ograniczają się do goudy i cheddara. Na całe szczęście mam chłopaka, który uwielbia sery i całkiem dobrze się w nich orientuje, dlatego zanim zdążyłam zaliczyć serową wpadkę, on zwrócił mi uwagę na to, by dokładnie przeczytać skład danego sera i sprawdzić, czy jest na podpuszce tradycyjnej, czy mikrobiologicznej. Dlaczego? Już tłumaczę. Tradycyjna podpuszczka to enzym trawienny, który znajduje się w dużych ilościach w śluzówce żołądka cielęcego. Znajdziemy ją głównie w serach włoskich i tych z wyższej półki.

Natomiast podpuszczka mikrobiologiczna, na której nam zależy, to tańszy i wegetariański odpowiednik tradycyjnej podpuszczki.  Jest to preparat otrzymany w wyniku fermentacji grzyba Rhizomucor miehei. Zawiera enzym koagulujący mleko i zachowuje się identycznie, jak podpuszczka cielęca.

Dlatego rada ode mnie: macie ochotę na włoski ser, a jesteście wege? Poszukajcie tych tańszych wersji i skupcie się przede wszystkim na grana padano.

Pyszne pączusie z dyskontu

To, że pączki są zwykle smażone na smalcu, to oczywiście wiedziałam. Zresztą, moja babcia byłaby bardzo niezadowolona, gdybym nie miała o tym pojęcia. Zawsze wychodziłam jednak z założenia, że na próżno szukać tłuszczu zwierzęcego w tanich pączkach z dyskontu, bo w końcu smalec jest dosyć drogi. Dałabym sobie za to rękę uciąć i teraz nie miałabym ręki. Okazuje się, że wypieki z popularnych dyskontów jednak zawierają smalec. Co prawda są to bardzo małe ilości, ale jednak.

Gotowe dania

Kto z nas czasem nie kupił gotowych pierogów z marketu, bo nie chciało mu się gotować? Okazuje się, że sprawa tutaj ma się podobnie, co w przypadku pączków. Również zawierają smalec, szczególnie te, które nie są głęboko mrożone i wymagają jedynie podgrzania.

Żelki i żelatyna

Dla mnie fakt, że żelatyna nie jest wegetariańska jest dość oczywisty, ale postanowiłam, że i tak umieszczę ją na liście. Zauważyłam, iż sporo moich znajomych nie ma o tym pojęcia, więc może i tutaj ktoś taki się znajdzie.

No więc tak – większość żelków, które dostaniemy w marketach jest wytwarzanych na bazie żelatyny. Żelatyna to nic innego jak białko z kości, skóry i ścięgien zwierzęcych. Jeżeli szukasz wege żelków, to zwróć uwagę na te, które produkowane są na pektynach lub agarze. Przy okazji – polecam takie słodycze rodzicom z dziećmi. Są dużo miększe i delikatniejsze niż tradycyjne żelki. 

Zaskoczyła cię jakaś pozycja na liście? Daj znać w komentarzu!

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~op (91.192. * .86) 25.07.2022 21:48
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

najbardziej zaskoczyło mnie że redakcja publikuje takie bzdury

~Tymianek13578 (89.151. * .241) 25.07.2022 20:40

Witam, zaskoczyło mnie E-120