Są dodatkowe pieniądze na rewitalizację Ośrodka Rekreacji w dzielnicy Rój [ZDJĘCIA]
28 lutego w Urzędzie Miasta w Żorach podpisany został aneks nt. zwiększenia dofinansowania z funduszy UE na realizację projektu pn. „Ośrodek rekreacyjny w Żorach-Roju: przestrzeń wypoczynku, rekreacji i integracji mieszkańców”.
Są dodatkowe pieniądze na rewitalizację Ośrodka Rekreacji w dzielnicy Rój [ZDJĘCIA]
O kapitalnym remoncie Ośrodka Rekreacji w Roju (rewitalizacja terenów pokopalnianych w Roju) mówiono już przed pandemią koronawirusa. Temat przez Covid-19 został zawieszony. Właśnie do niego powrócono i nieco go zmodyfikowano, co wiąże się z większymi kosztami remontu - i tu pojawia się kwestia podpisanego w poniedziałek aneksu, zwiększającego dotację o blisko 7 milionów zł.
- Zwiększamy projekt dotyczący rewitalizacji basenu w dzielnicy Rój. Covid nam to wszystko skomplikował. W planach było wykorzystanie ciekawej, ekologicznej technologii, lecz niestety, ze względu na Covid musieliśmy plany zmienić. To wiąże się z tym, że koszty inwestycji wzrosną - powiedział obecny na konferencji prasowej wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża.
- Ośrodek Rekreacyjny w Roju ma długą historię. Bardzo się cieszymy, że dzięki pozyskanym środkom finansowym będziemy mogli ten ośrodek przebudować. Na początku myśleliśmy, że będzie to technologia oparta na naturalnych możliwościach oczyszczania wody, jednak pandemia wszystko zmieniła. Musieliśmy wrócić do pomysłu chemicznego procesu uzdatniania wody (chlor), co niestety jest mniej ekologiczne, ale bezpieczniejsze dla użytkowników. Bezpieczeństwo jest najważniejsze - powiedział prezydent Żor, Waldemar Socha. - Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze, rozstrzygniemy przetargi i budowa rozpocznie się w tym roku i zakończy się wiosną przyszłego roku - dodał.
Otwarcie nowego kąpieliska planowane jest w przyszłym roku.
Co w planach?
Przedmiotowy projekt polega na przywróceniu utraconych funkcji nieczynnemu pokopalnianemu ośrodkowi rekreacyjno - sportowemu w Żorach Roju. W ramach realizacji zadania przewidziano przeprowadzenie wszystkich prac rozbiórkowych oraz prace budowlano adaptacyjnie i instalacyjne wykonywane na terenie ośrodka rekreacyjnego w tym m.in.:
- prace demontażowe elementów niecki
- prace remontowo – budowlane na niecce: przekształcenie jej na potrzeby basenu rekreacyjno-pływackiego oraz brodzika - wodnego placu zabaw.
- prace związane z montażem podnośnika dla osób z niepełnosprawnością
- prace związane z remontem i modernizacja istniejących budynków 1,4,5 i 6 (budynki tech., kasa, sanitariaty)
- prace związane z zagospodarowaniem terenu:- usunięcie drzew i nowe nasadzenia odpowiadające charakterowi obiektu.
- mała architektura m.in. ławki, kosze na śmieci, przebieralnie
- budowę/przebudowę instalacji i sieci w obiekcie (w tym. m.in. sieci i instalacja elektryczna, słaboprądowa, odgromowa, wod-kan, wentylacyjna, kontroli dostępu, sieć logiczna, sieć monitoringu wizyjnego, Elektroniczny System Obsługi Klientów)
- odnowienie boiska do siatkówki
- modernizacja i wykonanie oświetlenia
- modernizacja i wykonanie ciągów pieszych - bramy wjazdowe, furtki, szlabany, mała architektura ławki, kosze, stojaki na rowery itd
Kluczowym celem projektu jest poprawa warunków funkcjonowania mieszkańców podobszaru rewitalizacji „osiedle Gwarków z terenami przyległymi” oraz stworzenie warunków do rozwoju kapitału ludzkiego. Zrewitalizowany obiekt będzie miejscem dającym możliwość aktywnego i kreatywnego spędzania czasu wolnego, a także stanowić będzie trwałą platformę międzypokoleniowych działań realizujących potrzeby rekreacyjne, intelektualne, emocjonalne i integracyjne użytkowników z obszaru rewitalizacji.
Zobacz nagranie z konferencji prasowej
Ludzie
Prezydent Żor