Co przyniesie Nowy Rok? 3 pytania do Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Żorach [PLAN ZAJĘĆ 2022]
W okresie świąteczno-noworocznym pytamy organizacje pozarządowe z terenu subregionu zachodniego o noworoczne plany i podsumowanie mijającego roku. Jak ocenia go Uniwersytet Trzeciego Wieku w Żorach? Rozmawiamy z prezes Heleną Karwot.
Co przyniesie Nowy Rok? 3 pytania do Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Żorach [PLAN ZAJĘĆ 2022]
Jak zapowiada się Nowy Rok, czy mają Państwo już plany na wydarzenia lub działania w 2022 roku?
Podobnie jak dotychczas, organizację zajęć stałych uniwersytetu prowadzi Klub „Wisus” zgodnie z podpisanym porozumieniem z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Żorach, który pozyskuje dotację z Gminy Żory na ten cel. Klub „Wisus” przejął też obsługę organizacyjną uniwersytetu w zakresie ruchu słuchaczy i regulacji składek. Po przerwie od listopada 2020 roku spowodowanej pandemią covid-19, zajęcia UTW w 2021 rozpoczęły się 6 września i zakończyły się 22 grudnia 2021 r.
Zajęcia uniwersytetu w 2022 roku rozpoczną się po przerwie świątecznej 10 stycznia i obejmują zajęcia stałe, takie jak:
- lektorat języka angielskiego – 3 grupy ( podstawowa, średnio zaawansowana i zaawansowana )
w salach budynku ŻCOP;
- obsługa komputerów – 4 grupy ( zróżnicowane umiejętności, prowadzący pomaga też słuchaczom
w bieżącej obsłudze komórek );
- rehabilitacja – 4 grupy;
- joga – 1 grupa;
- pilates – 2 grupy;
- taniec liniowy country – 2 grupy;
- zumba gold – 2 grupy;
- taniec towarzyski – 1 grupa;
- gry planszowe – 1 grupa ( prowadzona woluntarystycznie przez słuchaczkę UTW )
Wszystkie te zajęcia odbywają się w Klubie „Wisus”. Wymienione rodzaje zajęć zostały przeniesione z poprzedniej działalności uniwersytetu i zostały trochę ograniczone głównie z powodu niskiej frekwencji słuchaczy. Wprowadzono nowe zajęcia - „Spotkania z kulturą regionalną” - prowadzone przez Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach. Są to spotkania odpłatne i odbywają się 2 razy w miesiącu w Klubie „Wisus”. Cieszą się dużym zainteresowaniem naszych słuchaczy. Słuchacze mogą też korzystać odpłatnie 2 razy w miesiącu z zajęć ceramiki prowadzonych w Studiu Działań Artystycznych w MOK.Przez cały rok spotykamy się też co czwartek w Gospodzie „Dwie Wiedźmy” w ramach Klubu „Globtrotera”, który prowadzi przy klubie „Rebus” nasz słuchacz i niezawodny didżej Stanisław Sobiecki. 30 listopada br bawiliśmy się też w tym samym miejscu na zabawie andrzejkowej (41 osób).
I była to nasza po długiej przerwie (od walentynkowej 14.02 2020 r.) zabawa i spotkanie w szerszym gronie. Mimo pandemii Klub Globtrotera w 2020 r wspólnie z Klubem Podróżnika, zorganizował kilka wycieczek w kraju do Krakowa, Ogrodu Botanicznego w Mikołowie i Warszawy. Były też tygodniowe wypady na Mazury oraz wycieczki do Bratysławy i Pragi. W 2022 roku też będą podobne wycieczki.
Niezależnie od wymienionych zajęć stałych, artystyczne zespoły UTW: Gold Dance ( taniec Towarzyski ); Senior Dance ( taniec liniowy country ); Butterfly ( taniec latino ) prowadzą próby we własnym zakresie i zawsze są gotowe do występów na różnych imprezach.
Nasi słuchacze wspólnie z niewielkim udziałem seniorów spoza UTW spotykają się też na cotygodniowych próbach w:
- Zespole wokalnym „Carpe Diem” prowadzonym przez Panią Dagmarę Świtacz przy MOK w Żorach. Zespół miał się zaprezentować na koncercie Studia Magic Voice w MOK 15.12.br, ale ze względów zdrowotnych nie wystąpiliśmy.
- Teatrze Amatorskim Osób Dorosłych „Apteczka” - prowadzonym przez Panią Barbarę Musiałek w Klubie „Rebus” przy MOK w Żorach. Pani Barbara Musiałek jest autorką i reżyserem wszystkich wystawionych przez teatr sztuk, a ostatnio 7 grudnia br, Radio Żory zaprezentowało opracowaną przez „Apteczkę” w czasie przerwy spowodowanej pandemią covid-19 sztukę pt. „Sklep z używanymi poradami”. Dzięki Pani Basi Musiałek mogliśmy być i nagrywać w Radiu Żory i było to miłe przeżycie. Obecnie pracujemy nad sztuką pt. „Remont”, którą będziemy mogli zaprezentować przy najbliższej nadarzającej się okazji.
- Otrzymaliśmy też po 2 – letniej przerwie, ofertę 26 wycieczek zagranicznych z Biura Turystycznego "Hubtour" ze Szczecina na 2022 rok i może uda się je zrealizować, a nasi słuchacze i inni zainteresowani skorzystają z oferty z uwagi na to, że miejscem wyjazdów i przyjazdów są Żory, a w autokarach jest więcej przestrzeni.
Reszta planów jest uzależniona od sytuacji pandemicznej. Ma to też duży wpływ na znaczne obniżenie stanu naszych słuchaczy.
Czy mijający rok był lepszy od poprzedniego? Czego udało się dokonać Państwa organizacji w 2021 roku?
Biorąc pod uwagę, że zakończyła się przymusowa przerwa, to zapewne był lepszy. Z minionych wydarzeń w 2020 i 2021 roku, trzeba wspomnieć organizację przez naszych słuchaczy projektów dla dzieci (w 2020 r. „Przyszywana Babcia Uczy”) i „Andrzejki dla Seniorów” w 2021 r. w ramach realizowanego i finansowanego przez ŻCOP programu Pakiet Inicjatywa Lokalna. Chcę też podkreślić, że w 2020 roku w początkowym okresie pandemii, kiedy większość z nas chroniła się w domach, a głównym problemem był niedobór maseczek ochronnych i prowadzone na szeroką skalę szycie maseczek w domu, nasza słuchaczka Karolina Glanert włączyła się do akcji Żorskiego Patrolu Obywatelskiego i szyła maseczki do końca akcji, a ile uszyła nie wie, bo przestała liczyć po uszyciu 2 000 szt. W 2021 roku, dokładnie 16 i 17 września na Stadionie Śląskim w Chorzowie, w niewielkiej 9 osobowej grupie w tym 5 zawodników, startowaliśmy na XIII Międzynarodowej Olimpiadzie Sportowej UTW i Organizacji Senioralnych „TRZECI WIEK NA START” organizowanej przez UTW w Łazach, a nasi zawodnicy wywalczyli złoty i srebrny medal i puntowane miejsca. W dniu integracyjnym olimpiady wystąpiły nasze Zespoły Gold Dance i Senior Dance i bardzo się podobały. Złoty medal zdobyła nasza słuchaczka Barbara Świeczka w Boule. W 2020 roku wspólnie z Wiktorem Bąkiem prowadzili woluntarystycznie warsztaty boule dla słuchaczy UTW, a obecnie Basia Świeczka jest wysoko notowana w rankingach boule, nie tylko w żorskiej lidze, ale i w ogólnopolskim rankingu. Zakładamy, że w 2022 roku również wystartujemy w XIV Olimpiadzie „TRZECI WIEK NA START”.
Czego można Państwu życzyć w Nowym Roku 2022 - czego byście sobie życzyli?
Zdrowia i jak najszybszego powrotu do czasu sprzed pandemii covid-19. W latach 2020 i 2021 musieliśmy się pożegnać ostatecznie z kilkoma naszymi znajomymi, nie licząc bliskich krewnych naszych słuchaczy. Chcemy wierzyć, że ten zły okres skończy się jak najszybciej i znowu będziemy mogli się cieszyć z naszych spotkań, kontaktów, zabaw. Liczymy też na to, że ilość słuchaczy UTW znacznie się powiększy, przecież jest nam to seniorom potrzebne.