Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szopki z liści bananowca i schowane w tykwie. Takie cuda tylko w muzeum w Żorach [ZDJĘCIA]

Do 23 stycznia w Muzeum Miejskim w Żorach można oglądać jedyną w swoim rodzaju wystawę szopek bożonarodzeniowych. Te są wyjątkowe, bo (oprócz jednej) powstały w krajach afrykańskich, a do ich wykonania wykorzystano tamtejsze techniki i materiały. 

Szopki z liści bananowca i schowane w tykwie. Takie cuda tylko w muzeum w Żorach [ZDJĘCIA]
Wyjątkowe szopki bożonarodzeniowe można oglądać w Muzeum Miejskim w Żorach do 23 stycznia.

Szopki z liści bananowca i schowane w tykwie. Takie cuda tylko w muzeum w Żorach [ZDJĘCIA]

Wyjątkowe szkopki to własnoć żorskiego muzeum, które (zgodnie ze specjalnością jego dyrektora Lucjana Buchalika) skupia się na badaniu etnograficznym ludów afrykańskich, a także historycznym badaniu Afryki przez Polaków. 

Co zobaczysz na wystawie szopek?

Stajenki eksponowane w Muzeum Miejskim w Żorach są niewielkich rozmiarów i choć pokazują znaną powszechnie biblijną scenę narodzin Jezusa, przez swą lokalną specyfikę stanowią niezwykle ciekawe źródło informacji o życiu w Afryce.

- Szopki wykonane w Burkinie Faso mają tworzące je figury ustawione luźno: nie zadaszone, nie objęte ramami żadnego budynku. Burkina Faso jest krajem leżącym na południe od Sahary, gdzie życie ludzi toczy się zazwyczaj na otwartej przestrzeni. Szopka z Ugandy ukryta jest w tykwie, która stanowi symboliczny dom, schronienie dla świętej rodziny. Warunki klimatyczne Ugandy, która leży w okolicach równika sprawiają, że dom jest nieodłącznym elementem codziennego rodzinnego życia - wyjaśnia Marietta Kalinowska-Bujak z Muzeum Miejskiego w Żorach. 

Drogocenna szopka wykonana techniką wosku traconego

Szopka z mosiądzu wykonana w Burkinie Faso techniką na wosk tracony. Technika ta charakterystyczna jest dla Burkiny Faso, bo tradycje odlewnicze są tam bardzo długie. Jezusek leży w koszu, który jest typowy dla ludu Mossi. Józef ma atrybut rolnika - motykę i miecz, który symbolizuje jego rolę obrońcy małego Jezusa. Pasterz z owieczką jest w kapeluszu noszonym przez członków ludu Mossi, bydlątka także charakterystyczne dla regionu: bydło rogate, kozy, barany… może tylko nieco bardziej tłuste niż w rzeczywistości. Szopka ma w zestawie 4 królów J

Szopka z kobietami przy stajence

Gliniana szopka pięknie malowana również pochodzi z Burkiny Faso. Oprócz Świętej Rodziny jest tu grupa kobiet, które reprezentują typowe w tej części Afryki kobiece zajęcia: sprzedawanie warzyw, noszenie wody, zbieranie opału, pracę ze stępą (tylko ta kobieta, z oczywistej przyczyny, nie ma na plecach dziecka). Jest 3 króli i charakterystyczne dla Burkiny Faso bydlątka.

Figurki schowane w tykwie

Szopka w kalebasie pochodzi z Ugandy. Ten kraj ma bujną i różnorodną roślinność, więc figurki zrobione są różnych roślinnych włókien np. bananowca. Na zewnętrznej stronie szopki – tykwy, można dojrzeć wielbłąda, zwierzę prawie egzotyczne w tej części Afryki, pewnie to jest powodem, że nie poświęcono mu trójwymiarowego wizerunku w głównej części szopki.

Szopka żorska spod dłuta Foksa

Jedna z szopek, które prezentowane są na wystawie wyszła spod dłuta żorskiego artysty Henryka Foksa, który specjalizuje się w wykonywaniu rzeźb z różnego rodzaju materiałów, m.in. drewna, węgla i śniegu. Henryk Foks w lipcu zaprezentował wystawę swoich rzeźb w żorskim muzeum. 

Więcej o żorskim artyście i jego pracach przeczytacie tutaj >>>

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].