Prezydent Raciborza jest współzałożycielem Stowarzyszenia Prezydentów Miast Polskich
TEKST AKTUALIZOWANY
30 prezydentów polskich miast powołało Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich - Praca, Rozwój, Odpowiedzialność.
Sprostowanie:
Powołując się na depeszę Polskiej Agencji Prasowej poinformowaliśmy, że prezydent Żor znalazł się w gronie współzałożycieli Stowarzyszenia Prezydentów Miast Polskich. Okazuje się, że informacja podana przez PAP nie była prawdziwa.
- W nawiązaniu do publikowanych na łamach Państwa portalu informacji, Rozwój, Odpowiedzialność informuję, że Pan Prezydent Waldemar Socha nie wziął nawet udziału w żadnym spotkaniu na ten temat (w pierwszym spotkaniu informacyjnym wziął udział Wiceprezydent Żor - Pan Daniel Wawrzyczek) - informuje Adrian Lubszczyk, Kierownik Biura Promocji, Kultury i Sportu UM Żory.
Członkami nowo powołanego stowarzyszenia są prezydenci: Chełma, Zamościa, Stalowej Woli, Tomaszowa Mazowieckiego, Raciborza, Zawiercia, Sieradza, Otwocka, Pruszkowa, Puław, Żyrardowa, Przemyśla, Bełchatowa, Łomży, Świętochłowic, Skierniewic, Zgierza, Piotrkowa Trybunalskiego, Mielca, Mysłowic, Siemianowic Śląskich, Tarnobrzegu, Gorzowa Wielkopolskiego, Radomska, Lubina, Bolesławca, Katowic, Torunia i Piekar Śląskich.
Praca prezydenta nie kończy się w gabinecie
- Wielokrotnie powtarzam, że praca dla mieszkańców Raciborza nie kończy się dla mnie za drzwiami prezydenckiego gabinetu. Realizując politykę samorządową należy myśleć wielowymiarowo. Ważna w tej kwestii jest umiejętność współpracy również z innymi jednostkami samorządu terytorialnego i prowadzenia skutecznego dialogu między rządem i samorządem. W tym celu powstało Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich - Praca, Rozwój, Odpowiedzialność - przekazał za pomocą swoich mediów społecznościowych Dariusz Polowy.
Cele stowarzyszenia
Jako swoje główne cele stowarzyszenie wymienia m.in. rozbudowanie platformy do dialogu pomiędzy rządem a samorządem, kształtowanie wspólnej i spójnej polityki samorządów lokalnych, diagnozowanie problemów i barier rozwojowych miast małych, średnich i metropolii oraz opracowywanie sposobów ich rozwiązywania. Kolejnymi priorytetami są: wspomaganie rozwoju gospodarczego, w tym rozwoju przedsiębiorczości, aktywnie współdziałanie na rzecz pozyskiwania środków zewnętrznych, zielona rewitalizacja polskich miast - "stop betonozie"; wspomaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych, działanie na rzecz rozwoju kulturalnego, społecznego i turystycznego.
Spotkanie z premierem
We wtorek 26 października przedstawiciele organizacji spotkali się z premierem Mateuszem Morawieckim. - Dziękuję za tę konstruktywną, trudną, ale ważną i bardzo dobrą rozmowę, która pokazuje mi ogromne obszary do współpracy z samorządowcami - zwrócił się podczas konferencji w KPRM do przedstawicieli samorządów szef rządu. Morawiecki oświadczył, że chciałby "podjąć pałeczkę i jak najbliżej współpracować z samorządami". - Razem pracujemy nad uzdrowieniem finansów publicznych, co dało nam podstawę do możliwości stworzenia nowych rozwiązań inwestycyjnych - zaznaczył.
- Samorządy przedstawiły wnioski na kilkadziesiąt miliardów, dlatego zdecydowaliśmy się zwiększyć tę pulę z 20 do blisko 24 miliardów. To - ten wielki program inwestycyjny, Rządowy Fundusz Polski Ład - będzie rozwijane i kontynuowane - zapowiedział premier. Powiedział, że rząd stara się efektywnie rozdysponować środki między poszczególne samorządy, zaznaczył także, że wnioski spłynęły do prawie wszystkich jednostek samorządowych w Polsce.
Nie chcemy oglądać się na innych
Prezesem stowarzyszenia jest prezydenta Chełma Jakub Banaszek. Jego zdaniem Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich nie ma być ani uzupełnieniem ani alternatywą dla istniejących stowarzyszeń i związków samorządowych.
- My przede wszystkim nie chcemy oglądać się na innych. Podczas rozmów, które toczyliśmy od wielu miesięcy, a tak naprawdę od wielu lat, wychodziło, że ten spór, który wytworzył się, ta kłótnia nikomu nie służy. Nie służy na końcu mieszkańcom naszych miast. My chcemy poruszać tematy merytoryczne, które wierzymy, że istotnie poprawią funkcjonowanie samorządów – powiedział J. Banaszek we wtorek 26 października podczas konferencji prasowej, zorganizowanej po spotkaniu z premier Mateuszem Morawieckim.
źródło: Serwis Samorządowy PAP (kos, mark, mml, wni, itm, jjk,kic), oprac. ż
Ludzie
Radny, były prezydent Raciborza
Były Prezes Rady Ministrów
On to miasto rozrusza. Dajmy temu człowiekowi działać. Widać, że próbuje w różnych kierunkach. Oby tak dalej. Jeszcze Racibórz ożyje
Polowy nie odpuszcza. Aktywność 11/10. Czas ruszyć z rozwojem tego smutnego miasta
Brawo! Każdy sposób na pozyskanie środków dla miasta jest dobry.