Na wymianę starych pieców węglowych został już tylko rok
Wszystkie gospodarstwa domowe w województwie śląskim, które wykorzystują do celów indywidualnego ogrzewania pozaklasowe kotły węglowe starsze niż 10 lat, muszą dokonać ich wymiany do końca 2021 r. W przeciwnym razie grozi im grzywna od 500 zł do nawet 5000 zł.
Wymóg wymiany kotłów został wprowadzony w 2017 r. tzw. uchwałą antysmogową przyjętą przez Sejmik Województwa Śląskiego. Przepisy uchwały dotyczą wszystkich urządzeń grzewczych takich jak piece węglowe, kominki z płaszczem wodnym, zwykłe kominki na drewno czy kotły na pellet.
Jeśli instalacje grzewcze tego typu są starsze niż 10 lat, to muszą zostać wymienione do 31 grudnia 2021 r. Na wymianę nowszych urządzeń jest więcej czasu:
- kotły mające od 5 do 10 lat (licząc od daty produkcji) należy wymienić do końca 2023 roku,
- kotły mające mniej niż pięć lat (licząc od daty produkcji) należy wymienić do końca 2025 roku,
- kotły klasy 3. lub 4. należy wymienić do końca 2027 roku.
- Stare kotły węglowe można wymieniać na nowe co najmniej 5 klasy. Najlepiej jednak, by w miarę możliwości zastosować inne, bardziej ekologiczne źródło ciepła, takie jak: ciepło systemowe, gaz, pompa ciepła itp. Na wymianę pozostało niewiele czasu – nieco ponad rok - przypomina Stowarzyszenie Zielony Racibórz.
źródło: Stowarzyszenie Zielony Racibórz, oprac. żet
@Nikita666
Planują zrobić ogólnokrajowa INWENTARYZACJĘ żródeł ciepła. Nawet jeśli masz gaz, solary a nie wpuścisz kontrolera zakwalifikują dom jako ogrzewany bezklasowcem. A może od tego zależeć np podatek od domu (np 500% stawki bazowej). Po wymianie na nowe żródło stare będziesz MUSIAŁ wyzłomować na "certfikowanym złomowisku".
A co ze smogiem? Czemu nie wezmą się za ogólnoświatowych trucicieli (USA, Chiny, niektóre kraje z Afryki). A lokanie - nie wiem gdzie oni mają te czujniki. Rodzina mieszka w okolicach Skrzyszowskiej i MA WIDOK NA CAŁY Wodzisław. Kilkanaście dni temu - podają, że normy przekroczone (strefa czewona) - tymczasem widoczność nad miastem - idealna (jakiś lekki dymek z kilku kominów). Dwa dni później DOKŁADNIE NA ODWRÓT - nie widać masztów na stadionie, w powietrzu smród, a podają że powietrze czyste i można oddychać pełną piersią (strefa zielona !).
Szanowny Panie Redaktorze. Tzw uchwała antysmogowa nic nie mówi o likwidacji kotłów tylko określa które kotły do kiedy można EKSPLOATOWAĆ. Nie znalazłem tam zapisu który wymusza ich likwidację.
Spróbuję uwiarygodnić nieco to co napisałem. Od 1 stycznia 2026 roku nie wolno już eksploatować kotłów bezklasowych młodszych niż 5 lat, skąd na koniec 2025 roku miały by się wziąć kotły młodsze jak 5lat, skoro już w 2017 obowiązuje zakaz ich produkcji, sprzedaży i montowania.
Ta nasza uchwała jest mało logiczna - zakaz spalania flotu i jego pochodnych, a tymczasem pellet i brykiet varmo jest paliwem ekologicznym produkowanym i sprzedawanym na Śląsku.
Wynika to z uchwały antysmogowej sejmiku Śląskiego która weszła w życie 1 września 2017 roku , żadko zdarza się że ktoś publikuje ją w całości z objaśnieniami, nawet urzędnicy zajmujący się ekologią nie są zorientowani w temacie i dlatego obawiam się nadgorliwości z ich strony i ogólnego zamieszania. Gdyby nie liczyć wieku kotłów od 2017 roku to uchwała musiała by być co roku nowelizowana. Są też kotły zasypowe dolnego spalania dwu paliwowe (węgiel i drewno) spełniające wymogi 5 klasy i ekoprojekt np. mpm ds 14.
Do recykler-a: Podaj proszę dokładnie, z czego to wynika. Czy to znaczy, że z kotła wyprodukowanego w 2015 r. można korzystać do roku 2025?!
Ciekawe jak beda sprawdzać, czy ktoś wymienil piec czy nie. Mieszkam w Czerwionce i co chalupa to lepsze zjawiska leca z kominow. Jakos mi sie nie chce wierzyc, ze za rok wszyscy dookola wymienia te kopciuchy
Czy jest jakiś kocioł WIELOPALIWOWY w którym można palić węglem ORAZ drewnem z łatwą możliwością przeróbki na pellet/gaz - w ROZSĄDNEJ CENIE. Na razie spotykam kotły jednopaliwowe.
365 dni wam zostało kopciuchy a potem płać i płacz
Ludzi truć nie wolno tymi cudami techniki rodem z garażu Janusza
Wiek kotła dotyczy dnia1 września 2017 roku, czyli do końca 2021 roku można eksploatować kotły które właśnie w tym dniu miały już 10 lat od daty produkcji. Kotły bez tabliczki znamionowej również należy wymienić do końca przyszłego roku.
Nie wystarczy 5 klasa, wszystkie urządzenia grzewcze muszą też spełniać normy ekoprojekt lub spełnić efektywność energetyczną co najmniej klasy a