Koronawirus - wszystko co powinieneś wiedzieć [NAJNOWSZE DANE, UBEZPIECZENIA, PRZYPADKI W REGIONIE, ZAPOBIEGANIE]
Słowo "koronawirus" od kilku dni nie schodzi z ust mieszkańców regionu. Tym bardziej, kiedy od niedzieli pojawiają się kolejne przypadki zarażonych, przewożonych na oddział zakaźny do raciborskiego szpitala. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje: jak się chronić, na co uważać, aktualne dane o przypadkach z regionu, informacje o ubezpieczeniach na wypadek epidemii oraz informacje o działaniach profilaktycznych podejmowanych w regionie. Nie popadajmy w panikę, a podejdźmy do tematu rozsądnie.
OBJAWY
Infekcja COVID-19 zaczyna się od wysokiej gorączki, ok. 39 stopni. Występuje kaszel i trudności w oddychaniu. Pojawia się ogólne osłabienie i bóle mięśni, jak przy grypie. Z czasem objawy się nasilają, doprowadzając w krytycznych przypadkach do niewydolności płuc. Włoscy lekarze sygnalizują, że choroba infekuje drogi oddechowe, doprowadzając do obustronnego zapalenia płuc. Badając przypadki w Chinach i Włoszech stwierdzono, że wirus może nieodwracalnie uszkadzać płuca. Leczenie przebiega objawowo, u części pacjentów z ciężką niewydolnością płucną konieczne jest zastosowanie respiratorów. Jak wskazują lekarze z Włoch, cytowani przez dziennik „Corriere Della Sera”, choroba może mieć ciężki przebieg również u ludzi młodych, jednak najbardziej narażeni na ciężkie powikłania są starsi pacjenci. – Zależy od naszego organizmu. Chorzy liczyli, że ciało samo zlikwiduje wirusa. Spójrzmy prawdzie w oczy. Terapie przeciwwirusowe stosowane z tym wirusem to improwizacja – stwierdza Daniele Macchini, lekarz z Bergamo, cytowany przez „Corriere Della Sera”.
Na ten moment w Polsce jest 170 hospitalizowanych, a ponad 4 tysiące objętych kwarantanną domową. U 16 osób potwierdzono obecność koronawirusa. - Musimy się przygotować na wzrost tej liczby - mówił wczoraj o godzinie 12.00 Łukasz Szumowski, minister zdrowia. - Będziemy tworzyć szpitale zakaźne, zwiększamy bazę łóżek na intensywnej terapii i liczbę respiratorów. Najbardziej narażone są osoby starsze, dlatego takie osoby powinny być objęte szczególną uwagą rodzin - mówił minister. W kraju zostaną utworzone specjalne karetki, które będą pobierały próbki od osób w kwarantannach domowych.
WAŻNE! Jeśli podejrzewasz u siebie objawy koronawirusa, przed wyjściem z domu skonsultuj się z najbliższą Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Podajemy numery kontaktowe infolinii:
Racibórz 604 106 359
Rybnik 508 450 028, 609 519 192
Wodzisław Śląski 601 499 841
Dodatkowo stały 24-godzinny dyżur pełni punkt informacyjny Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach – tel. (32) 351 23 00.