Powódź 2024 w naszym regionie
Największa od 1997 roku woda w naszym regionie. Część powiatów raciborskiego i wodzisławskiego jest zalana. Szereg podtopień odnotowano również w powiecie rybnickim, a także w Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku i Żorach
Już ponad 80 zgłoszeń dotyczących skutków ulewnych deszczy dotarło do żorskiej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pozarnej w Żorach. Trwa wypompowywanie wody z posesji przy ul. Gajowej i Hallera, gdzie po nocnych opadach utworzyły się głębokie rozlewiska. W Rybniku wylała rzeka Ruda - zalane zostały posesje przy ul. Partyzantów.
Ulewne deszcze nie oszczędziły posesji w Żorach. Strażacy do godz. 7:00 odnotowali na terenie miasta 72 interwencje związane z lokalnymi podtopieniami. W Rogoźnej służby są gotowe do ratowania dobytku w dwóch domostwach.
Blisko 100 zgłoszeń odebrali strażacy z Jastrzębia w sobotę (14.09.). Przed północą rozmawialiśmy z rzecznikiem komendy, st. kpt. Łukaszem Cepielem, który przekazał szczegóły dotyczące prowadzonych działań.
Odra w Chałupkach, w sobotę (14.09.) po 2:00 w nocy przekroczyła stan ostrzegawczy, a po 6:00 - stan alarmowy, osiągając 423 cm. Podajemy najnowsze dane z godziny 21:00*.
AKTUALIZACJA
Sytuacja w wielu miejscach w regionie jest zła. Poziomy wód w rzekach gwałtownie wzrastają. IMGW przygotował najnowszą prognozę.
Nasi Czytelnicy pytają, czy Zbiornik Racibórz Dolny jest już uruchomiony. Sprawdzamy u źródeł, w Wodach Polskich, których rzecznik prasowa Linda Hofman, przedstawia aktualną sytuację.
Do poważnego wypadku z udziałem Komendanta Głównego Policji doszło w sobotę (14.09.) wieczorem na Śląsku.
Ze względu na trwające intensywne opady deszczu Wody Polskie w Gliwicach nie ustają w realizacji zadań niezbędnych dla zachowania bezpieczeństwa mieszkańców województwa śląskiego i opolskiego.
Służby w całym województwie śląskim walczą ze skutkami trwających nadal ulewnych deszczy. W Rybniku o godz. 17:00 ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Rzeki Ruda i Suminka pozostają w swoich korytach, jest również jeszcze rezerwa przed osiągnięciem stanów ostrzegawczych. Groźnie mogło być w Rybniku, gdzie skoszone trawy i połamane...
- Zbiornik Racibórz został przygotowany wspólnie z Polderem Buków do podjęcia pracy. Jest gotowy na to, aby przejąć falę wezbraniową w momencie, kiedy zajdzie taka potrzeba - mówi w rozmowie z Nowinami, Linda Hofman, rzecznik prasowy PGW Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
Na południu kraju nieustannie utrzymuje się niekorzystana sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna wywołana obecnością niżu genueńskiego.
Urząd Gminy w Godowie przekazał w sobotni poranek o zamknięciu przejścia granicznego w Gołkowicach.
Nie ustają działania terenowe Wód Polskich w Gliwicach spowodowane obecnością niżu genueńskiego na obszarze Polski. IMGW wydał ostrzeżenie III stopnia dla południowej części kraju, w tym również obszarów administrowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, tj. województwa śląskiego i opolskiego.
Wieczorem opady deszczu w naszym regionie przybrały na sile. To niestety sprawia, że poziom wód w rzekach będzie się podnosił. Wszystkie służby są w stałej gotowości i monitorują sytuację. Do tej pory nie ma żadnych informacji o niepokojących zdarzeniach.
Wszystkie służby, na czele z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną, zostały postawione w stan gotowości - przekazuje żorski magistrat w kontekście ostrzeżeń hydrologicznych wydanych m.in. dla województwa śląskiego. Intensywne opady deszczu pozostaną z nami aż do końca weekendu.
Prognozy pogody wystraszyły organizatorów. Koncerty Organka i OSTR nie odbędą się. Wydarzenia z 14 i 15 września zostały odwołane. W budynku Carbonarium ocalała piątkowa Lista Piosenek Radia 357 - kontynuacja nieistniejącej już kultowej listy przebojów Trójki.