Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kiedy zabawa przestaje być śmieszna [FELIETON]

- Bycie człowiekiem, dobrym człowiekiem, zobowiązuje, by, w przeciwieństwie do zwierząt, panować nad swoimi pokusami - pisze w swoim felietonie pn. Kiedy zabawa przestaje być śmieszna Barbara Musiałek.

Kiedy zabawa przestaje być śmieszna [FELIETON]
Barbara Musiałek prezentuje swój najnowszy felieton pn. Kiedy zabawa przestaje być śmieszna.

Plotka jest jak żądło. Ukłucie nim powoduje nieprzyjemny, swędzący obrzęk, a czasem nawet niebezpieczne w skutkach uczulenie. Myślę o tym podczas każdej wakacyjnej akcji „lato w mieście” organizowanej przez placówki Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach, kiedy, między innymi w Klubie Rebus, dzieci bawią się w „głuchy telefon”.

Wygląda to tak, że ktoś wymyśla hasło, a potem mówi je cichutko temu, kto siedzi najbliżej (w kręgu), zaś koleżanka lub kolega przekazuje usłyszaną informację następnej osobie; i tak aż do momentu, gdy dane słowo (jedno lub więcej) dotrze do ostatniego uczestnika zabawy. Gdzieś w połowie drogi hasła, wędrującego z ucha do ucha, na twarzach dzieci zaczynają pojawiać się zdziwione miny. Ktoś nie rozumie, co mu powiedziano, więc podaje dalej to, co uważa, że mogło być wyszeptane lub też dla żartu przekręca słowa. Ostatnia osoba wypowiada to, co do niej w końcu dotarło. A wtedy zaskoczenie i wesołość opanowują grupę, a śmiech niesie się po wszystkich zakamarkach sali; zaś autor hasła nie może pojąć jak, przykładowo, „kaczka w stawie” stała się „paczką w kawie”.

Ta zabawa nie ma górnej granicy wiekowej i świetnie sprawdzi się podczas imprezy integracyjnej. Niebezpiecznie robi się wtedy, gdy zasady gry wychodzą poza ramy zabawy i przenoszą się do życia, a ludzie (zwłaszcza dorośli) powtarzają zasłyszane informacje, dodając, nawet nieświadomie, co nieco od siebie. Ciekawość to bardzo ważna cecha. Prowadzi nas do rozwoju w niemal każdej dziedzinie życia. Cywilizacja wiele jej zawdzięcza. Lecz ten sam cienki głosik, który podpowiada nam, by zgłębiać tajniki medycyny czy matematyki lub chemii, szepcze, by dyskretnie zajrzeć przez dziurkę od klucza do czyjegoś domu, by nastawić uszu podczas rozmowy przypadkowo spotkanych osób, by, ogólnie rzecz ujmując, poznać jakiś sekret. A potem, już mało dyskretnie, można pochwalić się, że wiemy coś, o czym inni jeszcze nie słyszeli.

Oto znamy czyjąś tajemnicę. Mamy niejakie poczucie władzy, bo właśnie dowiedzieliśmy się o czymś, co ktoś inny chciał ukryć (skoro nikomu o tym nie powiedział). I koniecznie musimy to „w zaufaniu” powtórzyć. Problem polega ma tym, że plotka, tak jak hasło z gry, dociera do kolejnej pary uszu zniekształcona. A w ten sposób naprawdę można komuś wyrządzić krzywdę; bo gdy prawda nam objawiona przez kogoś, kto usłyszał ją od dobrego znajomego, który dowiedział się przypadkiem…, dotrze do osoby, której wiadomość dotyczy, przestaje być wesoło. Bohater pogłoski może, w najlepszym razie się zdziwić, w najgorszym załamać; bo przecież fałszywą informacją niejedną osobę już pochowano, rozwiedziono, ożeniono, wydziedziczono, wzbogacono…, zanim obiekt obmowy pomyślał o takiej możliwości. A nie jest ani dobrze, ani przyjemnie dowiedzieć się z wieści „na mieście”, że członkowi rodziny przytrafiło się coś złego albo że nie zaproszono nas na ślub lub pogrzeb (których przecież nie było).

Bycie człowiekiem, dobrym człowiekiem, zobowiązuje, by, w przeciwieństwie do zwierząt, panować nad swoimi pokusami. Należy włączać przycisk „stop” na języku, za każdym razem, gdy ten wyrywa się, aby żyć własnym życiem. Jakiś czas temu przyjęłam zasadę, że jeśli czegoś sama nie zobaczę lub nie usłyszę „u źródła”, to tego nie powtarzam. A nawet to, co zobaczyłam bądź usłyszałam bezpośrednio, niekoniecznie muszę komuś innemu przekazać – bo mam świadomość, co może się stać, gdy informacja pójdzie dalej.

Uważam też, że są inne, ciekawsze, przedmioty rozmów niż czyjeś osobiste sprawy. Wybierając się na spotkanie ze znajomymi, lepiej zawczasu zrobić listę tematów. Stworzono tak wiele książek, artykułów prasowych, filmów, spektakli, programów telewizyjnych, utworów muzycznych, że nie starczy jednego, nawet bardzo długiego życia, by to wszystko poznać. Naprawdę mamy o czym rozmawiać. W skrajnych przypadkach, zamiast mówić o kimś, kto właśnie wstał od stołu, lepiej poruszyć temat śmiesznych filmików z sieci.

Pamiętajmy, że skoro wypowiadamy się o nieobecnych towarzyszach imprezy, o nas też będą mówić, gdy tylko stracimy się z pola widzenia. To proste. Jeśli nie chcę, by mnie obgadano, sama nie obgaduję. Żadna plotka nie jest niewinna – nieważne czy w danej historii zawiera się część prawdy, czy nie ma ani odrobiny. Każda szeptanka może wyrządzić szkodę. A jeśli już tak bardzo pragniemy interesować się życiem innych, to najlepiej wtedy, gdy wiemy, że możemy im jakoś pomóc – ale tylko w porozumieniu z tymi, których sprawa dotyczy. W innym przypadku korzystniej będzie poczytać biografię jakiegoś twórcy, albo, dla ułatwienia, obejrzeć o nim film. I być głuchym na plotki.


Barbara Musiałekautorka tekstów poetyckich, dziennikarskich oraz scenariuszy teatralnych. Zawodowo związana z Klubem Miejskiego Ośrodka Kultury REBUS w Żorach, gdzie prowadzi spotkania Koła Poetów „Wena” – uczestniczą w nich zarówno lokalni autorzy wierszy, jak i twórcy z innych miejscowości regionu śląskiego. Kieruje też amatorskimi grupami teatralnymi: „Apteczką” oraz „e-S-ką”. Pisze i reżyseruje sztuki wystawiane przez te zespoły. Jej wiersze i artykuły ukazują się w rocznikach „Kalendarza Żorskiego”. Tworząc poezję, często inspiruje się współczesnymi dziełami malarskimi (a czasem bywa na odwrót – że jej słowa stają się impulsem do czyjejś twórczości); dlatego ma na swoim koncie kilka wspólnych, poetycko-malarskich, wystaw będących pokłosiem artystycznej współpracy z autorkami obrazów.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~tolini (5.173. * .4) 05.09.2023 23:04

Bardzo dobry tekst. Na podstawie tego co Pani piszę twierdzę, ze ma Pani rozwiniętą inteligencję emocjonalną. Niektórzy ludzie żyją czyimś życiem- wynika to z różnych pobudek(przede wszystkim kompleksów). Czekam na kolejne Pani teksty. Pozdrawiam