Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rolnicy biją na alarm: anomalie pogodowe odbijają się na rolnictwie

Pogoda znów płata nam figle. Meteorolodzy mówią o anomaliach termicznych, rolnicy wskazują, że to sytuacja, która może odbić się nawet zmniejszeniem plonów.

Rolnicy biją na alarm: anomalie pogodowe odbijają się na rolnictwie
Rolnictwo jest wrażliwe na anomalie pogodowe (zdjęcie poglądowe, źródło: pexels.com)

Kiedy wydawało się, że powinno być zimno, temperatura na początku roku pobiła absolutny rekord. - Anomalia termiczna wynosi ponad 15 st. Celsjusza. Jest to niespotykana sytuacja w naszym klimacie - opisywał na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Kiedy zaś aura powinna robić się coraz cieplejsza, spadł śnieg. To nie jest jednak powód do radości.

Sezon zimowy w Polsce staje się coraz cieplejszy

W niedzielę 1 stycznia 2023 roku, po wyjątkowo ciepłej sylwestrowej nocy, padł rekord ciepła z 1999 roku. Zanotowano go w Jodłowniku (pow. limanowski, woj. małopolskie), gdzie było 19,0°C. Jak pokazują dane pomiarowe, w ostatnich 70 latach wzrost średniej temperatury powietrza w sezonie zimowym w Polsce jest szacowany na ok. 2,5°C, tj. 0,36°C na 10 lat.

Meteorolodzy wyjaśniają, że rekordowe temperatury notowane w Sylwestra i Nowy Rok to efekt specyficznego układu niżów atmosferycznych nad Atlantykiem, które umożliwiły napływ bardzo ciepłego powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Oprócz Polski, rekordy maksymalnej temperatury powietrza dla stycznia zostały pobite także w innych krajach europejskich, np. w Czechach, Danii, Białorusi i krajach nadbałtyckich. Dotychczasowe maksima zostały przekroczone nawet o kilka stopni Celsjusza.

- Tak duże anomalie związane są z szybkim tempem napływu ciepłych mas powietrza z południowego zachodu, które nie zdążyły się ochłodzić w trakcie swojej wędrówki nad Europą - tłumaczą specjaliści.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy podkreśla, że w Polsce sezon zimowy (grudzień-luty) charakteryzuje się znaczną zmiennością warunków termicznych, co oznacza, że z roku na rok mogą w naszym kraju wystąpić miesiące zarówno ekstremalnie chłodne (ze średnią temperaturą nawet poniżej –10,0°C, jak np. w styczniu 1963 i 1987 r., czy w lutym 1956 r.), jak i bardzo ciepłe (ze średnią w całym kraju powyżej 3,0-4,0°C, np. grudzień 2015 r., styczeń 2007 r., czy luty 1990 i 2020 r.). Niemniej dane z ostatnich 70 lat potwierdzają, że sezon zimowy w Polsce staje się coraz cieplejszy – wzrost średniej temperatury szacuje się na ok. 2,5 °C (0,36 stopnia na 10 lat).

Cierpią rośliny

Rolnicy z kolei biją na alarm: zmienność temperatur może odbić się na produkcji żywności. - Zimą rośliny są w uśpieniu, ale na skutek wysokich temperatur może nastąpić tzw. rozhartowanie i zacznie się ich przedwczesna wegetacja. W Polsce przyjmuje się, że okres wegetacyjny rozpoczyna się, kiedy średnia dobowa temperatura powietrza z pięciu kolejnych dni wynosi więcej niż 5 st. Celsjusza. Jeśli potem znów pojawi się mróz, możliwe są duże straty - komentował kilka dni po anomalii pogodowej dla Business Insider Polska Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw (KZGPOiW).

I choć od tamtej sytuacji minęło już kilka tygodni, pogoda nadal zadziwia rolników. Adrian Janik z Pietrowic Wielkich mówi Agro Nowinom, że jeśli mróz przeplata się z ciepłem, to wiąże się to ze szkodą dla rolnictwa, a co za tym idzie i rolników. Zwraca uwagę na styczniową pogodę i niedawny śnieg.

- To źle działa na rośliny - ocenia.

Rolnik zajmujący się wspólnie z żoną Gabrielą produkcją roślinną (uprawiają: pszenicę, rzepak i kukurydzę), wylicza, że zmienność temperatur może wpłynąć na złe przezimowanie roślin, a co za tym idzie, plony mogą być mniejsze, więc ceny będą wyższe. - To wszystko ma na siebie wpływ - dostrzega. Pytany, jakiej życzy sobie pogody, odpowiada, że umiarkowanej.

Ekonomiści również nie mają wątpliwości. - Wszelkie anomalie pogodowe stwarzają ryzyko dla produkcji rolnej - zauważa w rozmowie z Business Insider Polska Mariusz Dziwulski, ekspert PKO BP.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~debile_są_wsród_nas (5.184. * .187) 02.03.2023 16:24

"Na polskich bazarach pomidory kosztują nawet po 35 zł za kg, ale to i tak nieźle, bo przynajmniej są dostępne. W Wielkiej Brytanii supermarkety zaczęły reglamentować sprzedaż. Tesco sprzedaje tam po trzy paczki pomidorów, papryki czy ogórków na klienta, podobnie Asda czy Lidl. To efekt nie brexitu, lecz potrójnego kryzysu na rynku warzyw

"O tej porze roku cała Europa sprowadza pomidory z Hiszpanii, Maroka i trochę z Turcji. Winne są anomalie pogodowe, kryzys energetyczny i kurs walut. Atak zimy w styczniu zniszczył zbiory w Hiszpanii oraz w Maroku, które jeszcze w lutym tonęło w śniegu"

~Xxxgdsah (91.123. * .180) 02.03.2023 16:09

Tym pseldo rolnikom nikt i nic nie dogodzi zawsze jest źle

~WujStaszek (195.254. * .200) 01.03.2023 19:00

Sucho - źle , mokro - źle. Nie dogodzisz. Zawsze znajdzie się sposób , by podnieść ceny. Będzie dobrze ;)

~Stokowy (87.101. * .96) 01.03.2023 11:36

Pierniczenie glupot. Zawsze tak było tylko 50 lat temu nie było celebrytów i ekologów więc nie było tematu. Ta gadka jest wyłącznie po to żeby podnieść ceny.

~Ekofanatyczka (144.126. * .40) 01.03.2023 09:33

O następni którzy myślą że będą sterować klimatem na ziemi!
Co trzeba mieć w tych łbach?