Portrety z prawdziwego zdarzenia, czyli wystawa zdjęć nieidealizowanej ludzkiej twarzy w Żorach [ZAPOWIEDŹ]
Już 1 lutego o godz. 17:00 w Muzeum Ognia w Żorach odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy zdjęć, stanowiącej część Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Portret Prawdziwy”. To doskonała okazja, by na własne oczy zobaczyć prace laureatów jednej z najbardziej fascynujących inicjatyw artystycznych, która od lat przyciąga miłośników trudnej sztuki, jaką jest fotografowanie ludzkiej twarzy.
To XII edycja konkursu, którego wyniki po raz kolejny zostaną pokazane na terenie Żor. W tym roku zgłoszono ponad 4 tysiące prac z całego świata, z których profesjonalne jury wyłoniło 30 finałowych, unikatowych kadrów.
Konkurs „Portret Prawdziwy” co roku koncentruje się na sztuce portretu jako sposobie uchwycenia prawdziwej, nieidealizowanej ludzkiej twarzy. Wystawa prezentuje dzieła, które oddają autentyczność i różnorodność ludzkich historii, ukazując prawdziwe emocje. To niezwykle cenna inicjatywa, promująca zarówno młodych artystów, jak i uznanych fotografów, dając im przestrzeń do wyrażenia swojej twórczości. W ubiegłym roku w konkursie nagrodzeni zostali pochodzący z Żor artyści.
Na miejscu nie zabraknie również pomysłodawcy konkursu, Adama Polańskiego, którego będzie można osobiście zapytać o ulubione zdjęcie. To pochodzący z Żor artysta, który sam specjalizuje się w uwiecznianiu portretów znanych ludzi. To z jego inicjatywy wszystkie nagrodzone prace konkursowe z poprzednich edycji zostały przekazane do Warszawy i zlicytowane przez Jerzego Owsiaka podczas kolejnych Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrana kwota przekroczyła już ponad 300 tysięcy złotych. Wartością dodaną dla artystów, którzy wygrywają konkurs, jest to, że ich prace są w stanie pomóc innym ludziom.
Podczas wernisażu, oprócz podsumowania wyników tegorocznej edycji, odbędzie się także występ solistów Voce Vocal Studio, przy akompaniamencie Pawła Gwoździa, który występował między innymi na scenie NOSPR z takimi gwiazdami jak Kuba Badach, czy Krzesimir Dębski.
źródło: MOK Żory.