Żory rezygnują w tym roku z Jarmarku Świątecznego
Na żorskim rynku nie będzie w tym roku znanego z ubiegłych lat Jarmarku Świątecznego. Miasto zdecydowało, m.in. z powodów oszczędnościowych, że okołoświąteczne obchody ograniczone zostaną do kilku cieszących się największym uznaniem mieszkańców imprez. Wielkim finałem ma być reaktywowana rok temu dyskoteka sylwestrowa na płycie żorskiego rynku.
Jarmarki Bożonarodzeniowe towarzyszą przygotowaniom do Świąt Bożego Narodzenia w wielu miastach w regionie. W Rybniku taki jarmark trwa kilka tygodni - w tym roku jego początek zaplanowano na 29 listopada. W Raciborzu tegoroczny jarmark potrwa tydzień, od 6 do 15 grudnia. W wielu innych miastach i gminach jarmarki organizuje się wyłącznie na czas jednego z grudniowych weekendów.
W Żorach przez ostatnie lata Jarmarki Świąteczne organizowano w różnych terminach. Rok temu świętowanie trwało od 15 do 31 grudnia, z kolei w roku 2022 ograniczono się do trzech weekendowych dni między 16 a 18 grudnia. W tym roku Jarmarku nie będzie w ogóle.
W Żorach w tym roku odrobinę zmieniamy koncepcję naszego zimowego świętowania, i ze względów z jednej strony oszczędnościowych, z drugiej strony ze względu na zbadane już potrzeby mieszkańców, klientów czy też odbiorców kultury, zdecydowaliśmy, że w okresie zimowym przeprowadzimy trzy imprezy, które cieszą się największym zainteresowaniem mieszkańców - wyjaśnia Adrian Lubszczyk, naczelnik Biura Promocji, Kultury i Sportu w żorskim Urzędzie Miasta.
Pierwszą z tych imprez będzie spotkanie z Mikołajem na żorskim rynku, oczywiście 6 grudnia. Tego samego dnia nastąpi też uroczyste rozświetlenie choinki, co również stało się tradycją przedświątecznych przygotowań w Żorach.
Nie zabraknie też Wigilii dla mieszkańców, która od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
W naszym mieście, w przeciwieństwie do wielu innych w całej Polsce, to nie jest wigilia dla najuboższych, to jest wigilia dla wszystkich mieszkańców. To jest wigilia, na którą każdy może przyjść, spróbować świątecznych potraw, ale też posłuchać muzyki, bo co roku mamy kapelę góralską i będzie taka też w tym roku. Przewidujemy jeszcze jedną muzyczną niespodziankę, która na pewno się naszym mieszkańcom spodoba. To jest też okazja żeby porozmawiać i z władzami miasta, i między sobą, poznać swoich sąsiadów, poznać innych mieszkańców, podzielić się opłatkiem i odebrać chociażby Betlejemskie Światło Pokoju od naszych harcerzy - dodaje Adrian Lubszczyk.
Ostatnim miejskim akcentem w tym roku i jednocześnie pierwszym w roku 2025 będzie sylwestrowa dyskoteka na żorskim rynku. To impreza, która została reaktywowana rok temu, i spotkała się wówczas z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców.
Nie spodziewaliśmy się tak ogromnej ilości ludzi na żorskim rynku, więc w tym roku chcemy wszystko jeszcze lepiej przygotować, żeby było przede wszystkim wesoło, ale też bezpiecznie i żeby wszyscy po tej fantastycznej zabawie mogli cali i zdrowi wrócić do domu - podkreśla naczelnik.
Wkrótce ogłoszone mają być również szczegóły tegorocznej wyprawy „Świątecznych Samochodów”, czyli organizowanego od pięciu lat przez Stowarzyszenie Race For Victory przejazdu przez miasto kolumny naprawdę niezwykle wyglądających pojazdów. Znamy już nieco więcej szczegółów odnośnie trasy tegorocznego przejazdu.
Przede wszystkim cieszymy się, że wreszcie mamy komplet dzielnic - Baranowice finalnie znalazły się na trasie korowodu. Zaczynamy już tradycyjnie na Kleszczówce, meta też bez niespodzianki - Rynek Miejski w Żorach. Pozostała kolejność dzielnic dość mocno się jednak zmieni. Przykładowo Rowień będzie jedną z ostatnich dzielnic, a Osiny jedną z pierwszych. Kolejnością zamieniły się też osiedla, np. Korfantego z 700-lecia Żor - przekazali organizatorzy za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Żorski magistrat nadal zaprasza również przedsiębiorców zainteresowanych sprzedażą swoich produktów do wynajmu domków rozstawionych na płycie tamtejszego rynku.