Wyrzuciła kota z mieszkania. Żorska policja przypomina: za znęcanie nad zwierzętami grozi więzienie
„Zwierzę nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Zdarzające się jednak incydenty pokazują, że bywają one nadal traktowane przedmiotowo. Policyjna interwencja z na ulicy Fabrycznej w Żorach zakończyła się odebraniem porzuconego kota.
Właścicielka pozbyła się kota
Koty wolno żyjące to zwierzęta nieudomowione żyjące w warunkach niezależnych od człowieka (zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt), lecz kot nie jest jednak zwierzęciem dzikim. Koty bezdomne z mocy ustawy są podległe opiece gminy, której zadaniem własnym jest m.in. kastrowanie/sterylizacja, dokarmianie czy zapewnienie miejsca w schronisku.
Gmina Żory prowadzi rejestr miejsc bytowania kotów wolnożyjących oraz systematyczne kontrole czystości tych miejsc i ustawia budki dla kotów wolno żyjących, oraz tabliczki, które umieszcza się w pobliżu budki, z informacją, że koty są pod opieką gminy.
Taka sytuacja nie dotyczy jednak zwierząt, które człowiek udomowił, a następnie potraktował niczym rzecz.
- Około 12:30 we wtorek zadzwoniła osoba, która widziała jak jedna z sąsiadek, wulgarnymi słowami „pożegnała” swojego kota wyrzucając go za drzwi mieszkania, a sam kot - zdaniem zgłaszającej - wyglądał na zagłodzonego - informuje oficer prasowy żorskiej komendy, asp. Marcin Leśniak.
Policjanci przybyli na miejsce podjęli decyzję o przewiezieniu kota do azylu dla zwierząt, gdzie zapewniona została mu opieka weterynaryjna. W sprawie prowadzone jest postępowanie. Jeśli zgromadzony materiał potwierdzi, że doszło do znęcania się nad zwierzęciem, właścicielce grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.
Prawo chroni zwierzęta
Pamiętajmy, że zwierzę to nie rzecz, ani też najlepszy prezent. To z pewnością odpowiedzialność!
Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.
W myśl ustawy o ochronie zwierząt, przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień m.in.:
- bicie zwierząt przedmiotami twardymi i ostrymi lub zaopatrzonymi w urządzenia obliczone na sprawianie specjalnego bólu, bicie po głowie, dolnej części brzucha, dolnych częściach kończyn;
- utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji;
- porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje.
Jeśli posiadasz informacje o nieludzkim traktowaniu zwierząt poprzez m.in. ich torturowanie, zabijanie, przetrzymywanie w niewłaściwych warunkach, oraz oferowaniu do sprzedaży lub kupna zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem to skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty e-mail: pg@zory.ka.policja.gov.pl.
Możesz również skorzystać z internetowego narzędzia Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem którego istnieje możliwość wskazania obszaru, na którym m.in. uprawiane jest kłusownictwo, niszczona jest zieleń lub organizowana jest nielegalna wycinka drzew. Katalog zgłoszeń jest bardzo rozbudowany, dlatego zachęcamy, by skorzystać również z takiej formy przekazywania nam swoich podejrzeń o zabronionych czynach popełnianych przeciwko zwierzętom i środowisku.
Jak się pozbyć dzikich lokatorów - najemców z dziećmi latami nie płacących czynszu w wynajmowanym lokalu/domu?