Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pomóż odtworzyć historię parafii pw. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach

Pamiętająca czasy średniowiecza parafia Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach widziała w swojej historii niejedno. Wielokrotnie była ona też fotografowana, a każda z takich fotografii z dzisiejszego punktu widzenia może być na wagę złota. Żorskie Muzeum Miejskie szykuje wystawę poświęcona miejskiej parafii, i prosi o pomoc każego, kto ma u siebie jej historyczne zdjęcia.

Pomóż odtworzyć historię parafii pw. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach
Wnętrze kościoła w latach 50-tych XX w. - zdjęcie zeskanowane z księgi parafialnej żorskiej światyni.

Pierwsze wzmianki o żorskiej parafii pw św. św. Apostołów Filipa i Jakuba pochodzą z 1318 roku. Niewiele później Żory zostały w hierarchii kościelnej podniesione do rangi siedziby dziekana-archiprezbitera. Budowla powstawała najprawdopodobniej równolegle ze wznoszeniem murów obronnych miasta. W XIV i XV w. kościół spełniał również funkcje obronne miasta.

Parafia dzieliła losy miasta - gdy Żory i Śląsk znalazły się pod panowaniem Habsburgów, do miasta dotarła reformacja. Protestanci przejęli żorską świątynię w 1569 roku. Katolicy aż do roku 1629 musieli gromadzić się w niewielkim, drewnianym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Podobnie jak całe miasto, tak i kościół ulegał wielu trawiącym Żory pożarom - do najpoważniejszych dochodziło w 1583, 1661 i 1807 roku. Świątynia za każdym razem była mozolnie odbudowywana, zyskując przy okazji nowy wystrój, kaplice czy zabudowę towarzyszącą. W trakcie II wojny światowej budynek został niemal zrównany z ziemią. Jego odbudowa rozpoczęła się w 1946 roku, a ponowne oddanie do użytku wiernych nastąpiło w roku 1950.

Liczymy, że uda się ukazać w miarę współczesną historię naszego kościoła parafialnego. Zdjęcia odkryte przez nas w księgach parafialnych ukazują zarówno wnętrza świątyni tuż po zakończeniu działań wojennych, jak i zniszczenia w bryle całej budowli - wylicza Tomasz Górecki, adiunkt żorskiego Muzeum Miejskiego.

Żorska świątynia kryje jeszcze sporo nieodkrytych tajemnic - w 2012 roku przeprowadzono badania georadarem, które pozwoliły na okrycie mieszczących się pod ołtarzem i posadzką krypt, a także śladów istniejących przed II wojną światową kaplic i kruchty.

Liczymy, że mieszkańcy mają gdzieś w swoich domowych albumach zdjęcia przedstawiające kościół pw. św. św. Filipa i Jakuba w różnych okresach historii. Chcemy przygotować obszerną wystawę poświęconą tej wyjątkowej dla naszego miasta budowli. Najcenniejsze zdjęcia mogą stać się elementem wystawy stałej Muzeum: „Nasza tożsamość. Pretekst do rozmowy” - dodaje Tomasz Górecki.

Wszelkich dodatkowych informacji udzielają: dyrektor Muzeum, dr Lucjan Buchalik (muzeum@muzeum.zory.pl), ks. proboszcz Tomasz Nowak (zory.fj@katowicka.pl) i Miejska Konserwator Zabytków – p. Ewa Pańczyk (Urząd Miasta, Rynek 9; mkz@um.zory.pl).

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].