Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Żorskie Święto Ogniowe wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Od ponad już 300 lat w Żorach odbywa się uroczysta procesja mieszkańców uliczkami starego miasta z płonącymi pochodniami. Teraz wydarzenie zostało wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Żorskie Święto Ogniowe wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowegoAgaKa
Geneza Święta Ogniowego sięga tragicznego pożaru z 11 maja 1702 r., który strawił znaczną część miasta.

Święto Ogniowe w Żorach to tradycja tak niezwykła, że od kilkunastu miesięcy trwały starania o wpisanie jej na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, prowadzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Muzeum Miejskie w Żorach właśnie poinformowało, że wysyłek nie poszedł na marne.

„Uprzejmie informuję, że decyzją z dn. 29 stycznia 2024 r. Święto Ogniowe w Żorach zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego" - informuje w liście z upoważnienia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożena Żelazowska. "Serdecznie gratuluję Wnioskodawcom, którzy podejmują wysiłek zachowania pięknej i wyjątkowej tradycji dla przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że wpis przyczyni się do promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenia świadomości ogółu społeczeństwa na temat wagi tradycji i przekazu międzypokoleniowego" - dodaje.

Sprawę komentuje w mediach społecznościowych prezydent Waldemar Socha. "Taki wpis to przede wszystkim podkreślenie rangi i wyjątkowości Święta Ogniowego, a także krok do zachowania tej pięknej tradycji dla potomnych i promowania jej w całym kraju! To także szansa na pozyskanie środków np. na działania mające dokumentować te święto, takie jak przygotowanie wydawnictw, filmów itp. Serdecznie dziękuję mieszkańcom zaangażowanym w przygotowywanie i promowanie tego wniosku" - czytamy. 

Przypomnijmy, że geneza Święta Ogniowego sięga tragicznego pożaru z 11 maja 1702 r., który strawił znaczną część miasta. Od tego czasu, co roku uliczkami żorskiej Starówki przechodzi tradycyjna procesja, rozświetlająca miasto blaskiem płonących pochodni. W tym roku procesja odbędzie się po raz 322.

Ludzie

Waldemar Socha

Prezydent Żor

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].