Co siódmy mieszkaniec Śląska pracuje w warunkach zagrożenia
Główny Urząd Statystyczny przygotował raport dotyczący warunków pracy opracowany na podstawie danych z 2022 roku. W badaniu uwzględniono zakłady zatrudniające minimum 10 osób.
Urzędnicy na wstępie zwracają uwagę na wagę właściwego rozpoznania czynników szkodliwych da zdrowia oraz to jakie są ich skutki dla pracowników. Pracodawcom identyfikacja zagrożeń pomaga z kolei opracować i wdrożyć odpowiednie strategie służące zapewnieniu warunków pracy zgodnych z normami.
Przeprowadzonemu w 2022 roku przez GUS badaniu warunków pracy podlegało 6,8 mln osób. Określono, że 6,5% zatrudnionych, co przekłada się na 442 300 osób, pracowało w warunkach zagrożenia.
Najwięcej zatrudnionych na tego rodzaju stanowiskach, w przeliczeniu na 1000 zatrudnionych w zakładach objętych badaniem, pracowało w województwach:
- śląskim
- zachodniopomorskim
- dolnośląskim
W województwie śląskim blisko co siódma osoba pracowała w warunkach zagrożenia.
- Najwyższą wartość wskaźnika zanotowano w sekcjach: górnictwo i wydobywanie - 421,3, wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - 124,6 oraz przetwórstwo przemysłowe - 104,0 (w 2021 r. odpowiednio 407,9; 96,7 oraz 106,0) - wyliczają statystycy.
Wyróżnia się trzy rodzaje czynników szkodliwych dla zdrowia:
- związane ze środowiskiem pracy
- uciążliwością pracy
- mechaniczne związane z maszynami szczególnie niebezpiecznymi
Najwięcej osób pracuje w warunkach zagrożenia czynnikami środowiskowymi - to 336,6 tys. osób. Zagrożenia związane ze środowiskiem pracy dotyczyły m.in. narażenia na: substancje chemiczne, pyły, hałas, wibracje (drgania mechaniczne), mikroklimat gorący lub zimny, promieniowanie, pole elektromagnetyczne oraz czynniki biologiczne.
Warto również zauważyć, że czynniki mogą współistnieć. Występowanie jednego nie wyklucza możliwości występowania drugiego, bądź wszystkich trzech jednocześnie.
Najbezpieczniejsze warunki pracy odnotowano w województwie mazowieckim, gdzie narażenie na pogorszenie zdrowia ze względu na warunki w pracy grozi co 35 osobie.
oprac. sqx na podst. raportu GUS
To se gosciu wyobraz ze w eko tez moga byc takie warunki, nie tylko ty sie narazasz. I to pokazuje skale narazenia spoleczenstwa na slasku, co ma swoje skutki, jak wieksze potrzeby medyczne.
A gdzie ma pracować?W eko oknach ahahaha?Wiadomo,że na śląsku najwięcej ludzi pracuje w kopalni,w dolnośląskim to samo a w zachodniopomorskim w pocie i na statkach!Dawno nie czytałem bardziej durnego artykułu...