"Biało – Czerwone Orły w służbie na polskim niebie". Wystawa fotografii Krzysztofa Kocierza [ZDJĘCIA, LIVE]
Jak to jest lecieć kilkaset metrów, a może i kilka kilometrów nad ziemią, siedzieć na otwartej rampie, znosić niską temperaturę oraz silny wiatr i robić zdjęcia samolotom? Opowiedział o tym Krzysztof Kocierz, autor podniebnej wystawy, która pojawiła się w żorskiej bibliotece.
Jak to się stało, że fotograf znalazł się wysoko ponad ziemią i uwiecznił na fotografiach wojskowe samoloty (i nie tylko)?
- To długa i niełatwa droga, by się tam znaleźć - powiedział Krzysztof Kocierz na wernisażu. - Stałe fotografowanie i pokazywanie jej rezultatów na pewno się do tego przyczyniło. Docenienie przez ludzi, ich oceny. Nie ukrywam, że ja też pracuję częściowo w tej branży, bo planuję loty dla samolotów. Pracę połączyłem z pasją. Zdjęcia robione są z samolotu C295. Taką fotografię wykonuje się z otwartej rampy. Siedzi się na niej, w zasadzie na jej brzegu. Mamy kilku fotografów, kilka osób, które kręcą filmy. Cała przygoda zaczyna się od briefingu fotografów i pilotów, omówienie trasy, omówienie warunków bezpieczeństwa, itd. - dodał.
Fotograf przypinany jest w uprząż, po czym siada na rampie. Nie może mieć przy sobie niczego w kieszeniach. Wszystkie te zabiegi mają na celu zmininalizowanie wypadków. - Aparaty mamy dwa, zależy od ogniskowej - mówił Kocierz.
A co z lękiem? - Ja go nie czuję. Nie raz stałem czy siedziałem na otwartej rampie, na samym jej brzegu. Lęk tam powinien być, ale nam nie towarzyszy, bo z nami jest jak z narciarzami, którzy muszą się skupić na tym, by jak najszybciej dojechać do mety. My też skupiamy się na tym, by materiał był jak najlepszy, by wszystko było zachowane i nie mamy czasu się zastanawiać - dodaje.
Wystawa Krzysztofa Kocierza pt. "Biało – Czerwone Orły w służbie na polskim niebie" dostępna jest w dniach 21 kwietnia - 27 maja 2023 w żorskiej bibliotece w Galerii Na Piętrze.
O autorze
Krzysztof Kocierz urodził się w Żywcu, a całe swoje dzieciństwo spędził w malowniczej, beskidzkiej miejscowości Rycerka Górna. Obecnie mieszka w Chełmku, a fotografia to jego hobby, w którą jest mocno zaangażowany. Swoje zainteresowania rozwija podczas kursów, szkoleń, pracy w plenerze, oraz w profesjonalnym studio. Ukończył kurs fotografii dla zaawansowanych w Związku Polskich Artystów Fotografików w Katowicach pod okiem Antoniego Kreisa. Od lat współpracuje z japońskim Sigma Corporation, opiniując i testując w trudnych, górskich warunkach obiektywy fotograficzne. Jest wyróżniany przez Grupy Fotograficzne, a jego prace trafiają do ich zbiorów fotograficznych.