Oszust zatrzymany w Rybniku, gdy wypłacał pieniądze z bankomatu. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia
79 osób straciło pieniądze na skutek przestępczej działalności Damiana Ś.. Mężczyzna został zatrzymany w Rybniku na gorącym uczynku, przy jednym z bankomatów, kiedy podejmował środki pozyskane w wyniku oszustwa. Prokuratura skierowała właśnie do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.
Powtarzalny schemat
79 poszkodowanych i zarzuty za 79 przestępstw dla Damiana Ś., który działał na terenie południowej Polski. Prokuratura Rejonowa w Rybniku zakończyła postępowanie i w miniony piątek (10.03.) skierowała do Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim akt oskarżenia w tej sprawie.
Mężczyzna nie działał sam, razem z innymi - nieustalonymi osobami, kilkadziesiąt razy wdrożył ten sam schemat oszustwa. Najpierw włamywali się na konta na Facebooku i podając się za ich właścicieli prosili znajomych tych osób o przesłanie kodów blik. Po ich uzyskaniu podejrzany Damian Ś. wypłacał pieniądze z bankomatów na terenie różnych miast południowej Polski. Został zatrzymany 31 marca 2022 roku w Rybniku, na gorącym uczynku, kiedy podejmował środki pochodzące z przestępstwa.
Stałe źródło dochodu
Prokuratura ustaliła, iż do oszustw dochodziło w okresie od 26 stycznia do 31 marca ubiegłego roku. 35-latek doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem 79 osób, które oszukał na łączną kwotę 83 450 złotych, wprowadzając pokrzywdzonych w błąd co do tożsamości osoby, która prosi je o pieniądze. Mężczyzna z przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu, co znalazło odniesie w przedstawionym zarzucie z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.
Art. 286. Oszustwo
§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania.
Art. 65. Stałe źródło dochodu lub działania w zorganizowanej grupie lub związku przestępczym bądź przestępstwo o charakterze terrorystycznym
§ 1. Przepisy dotyczące wymiaru kary, środków karnych oraz środków związanych z poddaniem sprawcy próbie, przewidziane wobec sprawcy określonego w art. 64 § 2, stosuje się także do sprawcy, który z popełnienia przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu lub popełnia przestępstwo działając w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa oraz wobec sprawcy przestępstwa o charakterze terrorystycznym.
Kodeks karny za powyższe przestępstwo przewiduje od pół roku do ośmiu lat więzienia.
Pozostałych sprawców nie ustalono
Śledczy nie ustalili, kto pomagał Damianowi Ś. w przestępczym procederze. - Na początku marca (2.03.) tego roku częściowo umorzono dochodzenie w zakresie współudziału innych nieustalonych osób w oszustwach o których mowa - przekazała prokuratura. Działali wspólnie i w porozumieniu z oskarżonym, jednak nie zostali wykryci. To oni przesyłali 35-latkowi, za pośrednictwem komunikatora Signal, nielegalnie pozyskane kody blik.
Dochodzenie wobec nich zostało umorzone na podstawie art. 322 § 1 k.p.k., jednocześnie prokuratura przekazała, iż pokrzywdzeni mają możliwość zaskarżenia tego postanowienia w określonym 7-dniowym terminie.